Przewidywano, że stopnieje w ubiegłym tygodniu, podczas silnych upałów. W Karkonoszach można jednak nadal zobaczyć ostatni płat śniegu. Z dnia na dzień jest on coraz mniejszy. Według przewidywań klimatologa z Karkonoskiego Parku Narodowego - może się utrzymać jeszcze przez ten tydzień. Można go zobaczyć w Małym Kotle Śnieżnym.

Jak informuje Krzysztof Krakowski, klimatolog z KPN - płat śniegu w Małym Kotle Śnieżnym ma obecnie wymiary 3 na 2 metry. Może mieć też pół metra grubości. Ciągle topnieje, ale by zniknął oprócz wysokiej temperatury kluczowe są opady deszczu. 

Ten śnieg leży na północnym stoku. Jest tam duży kąt padania promieni słonecznych. Sama teperatura nie wytarczy więc, by się roztopił, potrzebny jest deszcz - mówi Krzysztof Krakowski.

Śnieg, który widzimy na zdjęciach spadł w styczniu. Zdaniem klimatologa, może się utrzymać jeszcze przez ten tydzień. Szykuje się bowiem ochłodzenie. Z drugiej strony do szybszego roztopienia ma się przyczynić prognozowany na dzisiejszą noc deszcz. Padać ma także w sobotę.

W ubiegłym roku śnieg zniknął z Karkonoszy 19 lipca. W tym jest dłużej. Po raz ostatni podobny płat w Śnieżnych Kotłach, przetrwał od jednej zimy do kolejnej 70 lat temu, w 1956 roku.