Przesyłka z Malezji, w której - zgodnie z deklaracją - miały znajdować się t-shirty, zawierała w sobie... mięsożerne rośliny. Mazowieccy celnicy odkryli w środku 17 sadzonek dzbaneczników, które są objęte ochroną w ramach Konwencji Waszyngtońskiej.

"Funkcjonariusze mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej znaleźli w przesyłce 17 sadzonek dzbanecznika. Zgodnie z deklaracją, w paczce miały być t-shirty. Zatrzymane mięsożerne rośliny są objęte ochroną w ramach CITES" - poinformowała Izba Administracji Skarbowej w Warszawie.

Wszystkie gatunki dzbaneczników należą do mięsożernych roślin, które są chronione na mocy Konwencji Waszyngtońskiej, zwanej CITES. Dotyczy to tych gatunków zwierząt i roślin, które stały się zagrożone wyginięciem z powodu międzynarodowego handlu nimi.

Obecnie ochronie CITES podlega ponad 34 tys. gatunków roślin, m.in. wszystkie gatunki storczyków i kaktusów.

Celnicy wyjaśnili, że przywóz lub wywóz okazów CITES jest zabroniony, chyba że osoba, która je przewozi, ma na to odpowiednie zezwolenia i świadectwa. Brak takich dokumentów podczas przewozu skutkuje zatrzymaniem okazów i jest przestępstwem. Za próbę przemytu może grozić kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

"Sadzonki zostały przekazane do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Niestety, większość roślin obumarła w wyniku nieodpowiednich warunków transportu z Malezji" - przekazała Izba Administracji Skarbowej w Warszawie.

Dzbaneczniki - co to za rośliny?

Liście tych niezwykłych roślin uległy modyfikacji w charakterystyczne pułapki w kształcie dzbanków, które mają śliskie, wydzielające nektar obrzeża. Umożliwia im to złapanie owada do wnętrza.

Każdy dzbanek-pułapka jest wypełniony płynem o właściwościach trawiących oraz wyposażony w wieczko chroniące zawartość przed deszczem. Ma to zapobiec rozcieńczeniu płynu trawiennego.

Dzbaneczniki wabią swoje ofiary nie tylko nektarem i zapachem, ale również pięknymi kolorami i kształtami swych pułapek. Kiedy ofiara wpadnie do środka dzbanka, nie ma szans na wydostanie się i powoli jest trawiona.