"Po wieloletniej batalii sądowej przejmujemy bezprawnie zajmowany przez Rosjan budynek przy ul. Sobieskiego 100" - poinformowało w minionych dniach miasto Warszawa. Zobaczcie jak wygląda wnętrze budynku.

Po wielu latach starań Miasto Stołeczne Warszawa odzyskuje "Szpiegowo" - budynek przy ul. Sobieskiego 100 bezprawnie zajmowany przez Rosjan. To niezwykle symboliczne, że zamykamy ten wieloletni proces teraz, w dobie rosyjskiej agresji. I że z budynku skorzysta społeczność ukraińska - napisał Rafał Trzaskowski na swoim facebookowym profilu.

Cytat

Każde z pomieszczeń jest zdemolowane i ogołocone. Wygląda na to, że do "uratowania" nadają się tylko ściany nośne. Pocięte było nawet okablowanie wind. Na miejscu zastaliśmy dwie kasy pancerne - obie puste
- dodał prezydent Warszawy.

Co to jest "Szpiegowo"?

W budynku przy ulicy Sobieskiego 100, w którym w czasach PRL mieszkali pracownicy rosyjskiej ambasady jest ponad 100 mieszkań. Wiele lat temu budynek opustoszał i wymaga remontu.

Na przestrzeni lat przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych i stołecznego ratusza podejmowali szereg prób uregulowania stanu prawnego nieruchomości na rzecz Federacji Rosyjskiej w Polsce i odpowiednio w Rosji na rzecz Polski.

"Szpiegowo" dla uchodźców z Ukrainy

Stolica zapowiadała, że zamierza przeznaczyć lokale dla rodzin z małymi dziećmi, które straciły swoje domy w wyniku trwającej od 24 lutego agresji Rosji na Ukrainę.

Ambasador Ukrainy powiedział jednak PAP, że bardziej prawdopodobne jest powstanie w tym miejscu kulturalnego centrum ukraińskiego. Mieszkań takich normalnych mogłaby tu powstać 50, może 70. Trudno by nam było wybrać spośród tylu potrzebujący te kilkadziesiąt rodzin - tłumaczył Andrij Deszczyca.