Osiem osób ma odpowiedzieć za produkcję kilku milionów dawek klefedronu - groźnego syntetycznego narkotyku. Śląski wydział Prokuratury Krajowej zakończył śledztwo w sprawie tej grupy przestępczej.

Podejrzani prowadzili w woj. śląskim dwa doskonale wyposażone laboratoria. Jedno działało w Sosnowcu, drugie w powiecie będzińskim.

Kilka milionów "dawek efektywnych"

Do pierwszych zatrzymań w tej sprawie doszło w połowie stycznia zeszłego roku. Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zlikwidowali wtedy w Sosnowcu laboratorium wytwarzające narkotyk syntetyczny o nazwie 4 CMC - Klefedron. Kolejne laboratorium zostało zlikwidowane 29 czerwca 2022 roku w powiecie będzińskim - przekazała PK.

Z ustaleń śledztwa wynika, że w proceder zaangażowane były osoby wywodzące się ze środowiska związanego z przestępczością narkotykową, na co wskazuje również profesjonalny sposób zorganizowania i wyposażenia zlikwidowanych laboratoriów - wskazała PK.

Co grozi oskarżonym?

Skala produkcji była ogromna. Z ustaleń śledczych wynika, że do czasu zatrzymania podejrzani sporządzili, lub mieli możliwość sporządzenia, biorąc pod uwagę zapasy surowców - kilka milionów tak zwanych "dawek efektywnych" - czyli zdolnych do jednorazowego odurzenia dorosłej osoby.

Jak podali prokuratorzy jeden z oskarżonych w przeszłości odbywał już karę wieloletniego więzienia za przestępstwa narkotykowe.

Wartość skonfiskowanych narkotyków wynosiła 30 milionów złotych.

Za zarzucane w akcie oskarżenia czyny może grozić do 15 lat więzienia.

Klefedron, znany jako 4 CMC silnie uzależnia, a nawet jednorazowe użycie może być groźne dla zdrowia i życia.

Opracowanie: