Od czwartku rejestracja i logowanie do sklepu internetowego Polskiej Grupy Górniczej będą możliwe tylko za pomocą systemu identyfikacji elektronicznej login.gov.pl, czyli z potwierdzeniem tożsamości przez profil zaufany, eDowód czy konto bankowe - podała spółka. "Celem zmian jest wyeliminowanie przypadków rejestrowania w sklepie internetowym kont na nieprawdziwe dane czy zakładania kilku kont przez te same osoby" - wyjaśnił rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

Od czwartku rejestracja i logowanie w sklepie internetowym PGG będą odbywać się za pomocą systemu identyfikacji elektronicznej login.gov.pl, umożliwiającego potwierdzenie tożsamości. Nowi klienci zarejestrują się już na zmienionych zasadach. Dane dotychczasowych użytkowników sklepu będą zapisane w ich profilach po uwierzytelnieniu przez system.

Uwierzytelnieni użytkownicy będą mogli już sami modyfikować swoje dane takie jak numer telefonu, numer rachunku bankowego czy adres zamieszkania. Na razie nie dotyczy to możliwości modyfikacji adresu gospodarstwa domowego, pod którym spalany będzie kupowany węgiel, choć i to jest w planach. Dotąd aby zmienić jakiekolwiek dane, użytkownicy musieli przesyłać do PGG specjalne formularze.

W związku z wdrażanymi zmianami PGG przygotowała specjalną instrukcję dla klientów swojego e-sklepu. Można się z nią zapoznać tutaj. 

Ogromne zainteresowanie zakupem węgla w e-sklepie PGG

Do momentu rozpoczęcia programu dystrybucji węgla przez samorządy, sklep internetowy PGG był głównym kanałem sprzedaży węgla opałowego z kopalń tej największej górniczej spółki. Od początku tego roku za pośrednictwem e-sklepu sprzedano blisko 1,4 mln ton węgla dla ok. 460 tys. klientów. Podczas każdej sesji zakupowej sprzedawano średnio ok. 40 tys. ton węgla. Nie wystarczało to jednak do zaspokojenia popytu - w jednej chwili zakupu w e-sklepie usiłowało dokonać nawet 140 tys. klientów.

W związku z przystąpieniem do programu preferencyjnej sprzedaży węgla dla gospodarstw domowych w gminach, do odwołania wstrzymana została sprzedaż węgla opałowego luzem w swoim sklepie internetowym PGG. Dostępny jest tam tylko węgiel paczkowany oraz miały węglowe.