Królowa Elżbieta II miała swoją odmianę...róży! Z myślą o sławnych osobach, od dziesięcioleci powstają nowe odmiany kwiatów. Tę różę wyhodowano w 1953 roku i dedykowano 27-letniej wówczas królowej. Dziś kwiat ten można podziwiać na całym świecie, również w Polsce.

Od dziesięcioleci powstają nowe odmiany roślin, które są dedykowane znanym postaciom. W 1953 roku pewien amerykański hodowca przeznaczył jedną ze swoich róż nowej królowej brytyjskiej - Elżbiecie II. Odmiana ta nosi nazwę "Queen Elizabeth", ale znana jest też jako "Queen of England". 

Róża Królowej Elżbiety II: Jak wygląda? Jak pachnie?

Jeśli chodzi o jej zapach, to nie różni się szczególnie od innych róż, jakie możemy kupić w kwiaciarniach - mówi dr hab. Anita Schroeter-Zakrzewska z Katedry Roślin Ozdobnych, Dendrologii i Sadownictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Jest to bardzo delikatny zapach - dodaje.

Jak wygląda Róża Królowej Elżbiety II?

Cytat

Należy do grupy róż wielokwiatowych. Te kwiaty są przeważnie duże i lekko różowym kolorze, wręcz pastelowym

Róże Królowej Elżbiety II można podziwiać w szkółkach kwietnych w Polsce i poza granicami kraju.

Jakie rośliny jeszcze dedykowano królowej?

Acer campestre (klon polny) 'Queen Elizabeth' to odmiana wyhodowana w 1985 roku w szkółce Studebaker and Lake County Nursery, Ohio, États-Unis - mówi dr inż. Marcin Kolasiński z Pracowni Dendrologii, Sadownictwa i Szkółkarstwa UPP. 

Jako młode drzewo charakteryzuje się wąskim pokrojem korony z pędami ustawionymi pod kątem 45 stopni, później korona zaokrągla się. Drzewo dorasta do około 12-15 m wysokości. Zielone liście jesienią stają się intensywnie żółte, a ‘Królową’ można spotkać w parkach, alejach, czy wzdłuż bulwarów.

Inne rośliny, które noszą imię królowej to między innymi bladoróżowy powojnik, kamelia japońska o łososiowych kwiatach oraz biało-pomarańczowy narcyz "Diamond Jubilee".

Opracowanie: