W przyszłym tygodniu planowany jest montaż kopuły hali widowiskowej w Olsztynie. Prace związane z modernizacją hali widowiskowo-sportowej w stolicy Warmii i Mazur są coraz bardziej zaawansowane - poinformował urząd miasta w Olsztynie.

Magistrat przypomniał, że kopuła na stałe wpisała się w krajobraz Olsztyna i stała się charakterystycznym elementem dawnej hali Urania. Wykonawca prac związanych z modernizacją hali widowiskowo-sportowej przygotowuje się do budowy nowej kopuły.

Na jakim etapie są prace przy modernizacji hali?

Coraz bardziej zaawansowane są prace związane z przebudową Uranii. Osoby mieszkające w pobliżu lub przejeżdżające przy placu budowy obserwują postępy na bieżąco - wskazują urzędnicy.

Wykonawca zauważalnie pnie się do góry. Wśród realizowanych prac są m.in. te związane z wykonywaniem żelbetowych konstrukcji obiektów, zewnętrznych sieci, czy gruntowego wymiennika ciepła - podkreślił dyrektor Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Olsztyna, Krzysztof Śmieciński.

O kopule hali

Jednym z kluczowych elementów przebudowy hali jest powstanie kopuły. Sam demontaż starej konstrukcji był nie lada wyzwaniem. Obecnie wykonawca już przygotowuje się do odtworzenia charakterystycznego dachu Uranii. Na placu budowy rośnie specjalne rusztowanie. Będzie wysokie na niespełna 30 metrów. Powstanie tylko na środku głównej części hali i będzie służyć połączeniu elementów konstrukcyjnych kopuły. Wykonawca planuje rozpoczęcie montażu kopuły w połowie następnego tygodnia.

W głównej bryle przebudowanej Uranii zlokalizowane będzie wielofunkcyjne boisko, wykorzystywane m.in. w rozgrywkach siatkarskich, piłki ręcznej, koszykówki, tenisa ziemnego, tenisa stołowego, badmintona, futsalu, boksu.

W Uranii będę też inne sale:

  • treningowo-rozgrzewkowa z widownią na 500 osób,
  • sala podnoszenia ciężarów,
  • judo,
  • siłownia,
  • oraz zaplecze sanitarno-szatniowo-rehabilitacyjne z pomieszczeniami dla zawodników, sędziów, trenerów, cheerleaderek.

Powstanie także lodowisko zewnętrzne i podziemny parking.

Inwestycja ma wartość prawie 195 mln złotych, z czego ponad 130 mln to dofinansowanie unijne.