W Lublinie wchodzą w życie zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej i zamiejskiej. Ma to związek z przeniesieniem się blisko 50 przewoźników na nowy dworzec autobusowy.

Prawie 50 przewoźników zamiejskich zadeklarowało przeniesienie się od poniedziałku ze starego dworca PKS przy al. Tysiąclecia do nowego miejsca przy dworcu PKP - informuje lubelski Zarząd Transportu Miejskiego. Dla pasażerów komunikacji zamiejskiej, wsiadających i wysiadających w rejonie starego dworca PKS, zostały udostępnione tzw. przystanki pośrednie - dodano.

  • Z przystanku Dworzec Główny PKS 04 przy al. Tysiąclecia, naprzeciw zamku, będzie można dojechać do Puław, Nałęczowa, Opola Lubelskiego, Poniatowej, Kraśnika, Janowa Lubelskiego, Bełżyc, Kurowa, Kazimierza Dolnego, Chodla, Czesławic, Józefowa, Łubków, Miłocinów, Niedrzwicy, Sobieszczan, Wąwolnicy, Wojciechowa, Woli Przybysławskiej, Warszawy i na lotnisko w Modlinie.
  • Autobusy do Chełma, Zamościa, Krasnegostawu, Tomaszowa Lubelskiego, Dołhobyczowa, Krasnobrodu, Józefowa, Oleśnik, Milejowa, Mełgwi, Świdnika i Trawnik zatrzymają się na przystanku Tarasy Zamkowe 03, vis-à-vis wejścia do galerii od strony al. Tysiąclecia.
  • Z przystanku Plac Singera 03, przy ul. Podzamcze, skorzystają podróżni zmierzający do Łukowa.

Natomiast przystanek Tarasy Zamkowe 01 przy tzw. kosiarkach został przez ZTM przewidziany jako miejsce do wysiadania ze wszystkich kierunków.

Od poniedziałkowego poranku, przez cały tydzień, służby ZTM będą służyć pomocą pasażerom i w rejonie starego dworca udzielać informacji o zmianach w komunikacji. Zapytać będzie można m.in. o nowe miejsca odjazdów w poszczególnych kierunkach.

Równocześnie będziemy analizować natężenie ruchu w rejonie Ronda Dmowskiego i dostosowywać system sygnalizacji świetlnej do aktualnych warunków w tym rejonie - podano.

ZTM przypomniał też, że pomiędzy starym i nowym dworcem cały czas kursuje bezpośrednia, bezpłatna linia Dworzec Lublin (DL).

Nowe połączenia komunikacji miejskiej

Od 18 marca pojawią się również nowe połączenia komunikacji miejskiej. Na ulice wyjadą trzy linie przyspieszone:

  • 303 (dawna 46)
  • 301 - z osiedla Poręba do ul. Daszyńskiego
  • 302 - z osiedla Widok do ul. Koncertowej

Linie mają skrócić czas podróży o 5-12 minut i kursować co 30 minut w dni powszednie.

Zmiany dotkną także linię 35 z Felina, która będzie przedłużona do nowego dworca autobusowego. Linie 24, 25, 44, 74 i 4 zwiększą częstotliwość kursowania.

Pojawi się nowa linia podmiejska do gminy Strzyżewice (nr 28), a kursująca do gminy Jastków linia nr 30 zostanie wydłużona.

Zmiany mają związek z otworzeniem nowego dworca autobusowego w sąsiedztwie PKP Lublin. Inwestycja ma docelowo przejąć ruch ze starego dworca PKS. Nowy, trzykondygnacyjny dworzec stał się wizytówką Lublina.