Prezydent Lublina Krzysztof Żuk oraz mer Charkowa Ihor Terekhov podpisali w sobotę umowę o partnerstwie Lublina i Charkowa. Uroczystość odbyła się w formule online w sali obrad Rady Miasta Lublin w Ratuszu.

Partnerstwo naszych miast jest realizacją postanowień przyjętej w kwietniu uchwały Rady Miasta oraz odzwierciedleniem dotychczasowych, udanych relacji między Lublinem a Charkowem. Nasze miasta już od 2017 roku są zaprzyjaźnione. Teraz w czasie trwającej wojny, w symbolicznym geście, chcemy podnieść status naszej współpracy do partnerstwa miast - powiedział Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Jak podkreślił, "sam wybór daty nie jest przypadkowy, w trzecią sobotę maja Ukraina obchodzi Dzień Europy".

Podpisując umowę w tym dniu, pragniemy podkreślić jak ważne są obecnie jedność i solidarność z Ukrainą, nie tylko Lublina, ale i całej Europy. Jestem dumny, że naszym nowym partnerem został Charków, bohaterskie miasto Ukrainy - dodał prezydent Lublina.

Kto wziął udział w uroczystości?

Ze względu na trwającą inwazję Rosji w Ukrainie uroczystość podpisania umowy zorganizowano w formule online. Transmisja z wydarzenia dostępna jest na profilu FB Miasta Lublin.

W uroczystości wzięli udział:

  • Artem Valah, Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie, - osobiście w ratuszu, 
  • Ihor Terekhov, mer Charkowa - online,
  • oraz Artur Pielasa, przedstawiciel Konsulatu Generalnego RP w Charkowie - online.

Wydarzenie uświetnił występ Teriany Koraliovej, solistki Charkowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. Michała Łysienko.

Uchwałę dotyczącą umowy partnerskiej Lublina z Charkowem Rada Miasta Lublin przyjęła 28 kwietnia 2022 roku.

Z jakimi ukraińskimi miastami współpracuje Lublin?

Charków jest ósmym miastem partnerskim Lublina w Ukrainie, obok:

  • Lwowa,
  • Sum,
  • Starobielska,
  • Iwano-Frankiwska,
  • Równego,
  • Ługańska
  • i Łucka.

Charków był miastem zaprzyjaźnionym Lublina od 2017 roku. Jak przypomina lubelski urząd miejski, podpisanie listu intencyjnego zostało poprzedzone wieloletnią współpracą.

Delegacje Charkowa rokrocznie uczestniczyły w kolejnych edycjach Kongresu Współpracy Transgranicznej w Lublinie. Przedstawiciele obu miast brali udział we wspólnych projektach, takich jak "Szkoła Merów" czy "Profesjonalne kadry w samorządzie lokalnym - budowanie kompetentnych zespołów administracji publicznej w zakresie wsparcia reformy samorządowej w Ukrainie". Od lat ściśle współpracują również uniwersytety z naszych miast - informuje urząd.

W 2019 roku w Charkowie odbyła się międzynarodowa konferencja "Droga do Nagrody Europy: wyzwania i perspektywy" z udziałem Lublina, podczas której wymieniano doświadczenia na temat starań o uzyskanie Nagrody Europy (Charków otrzymał tę nagrodę w 2010 r., a Lublin w 2019 r.).

Ponadto Charków aktywnie wspierał Lublin w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 - czytamy na stronie Urzędu Miasta Lublina.