Rosja odsunęła co najmniej dwóch wysokich rangą dowódców za niepowodzenia na Ukrainie - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony. Resort ocenia, że rozpowszechniona w siłach zbrojnych Rosji kultura unikania odpowiedzialności "utrudnia dowodzenie i odzyskanie inicjatywy".

W ostatnich tygodniach Rosja zwolniła wysokich rangą dowódców, którzy, jak uznano, słabo spisali się podczas początkowej fazy inwazji na Ukrainę - podaje brytyjskie ministerstwo obrony.

Resort informuje, że zawieszony za niezdobycie Charkowa został generał porucznik Siergiej Kisiel, który dowodził elitarną 1. Gwardyjską Armią Pancerną. Po zatopieniu krążownika Moskwa prawdopodobnie zawieszono też wiceadmirała Igora Osipowa, który dowodził rosyjską Flotą Czarnomorską. 

Szef rosyjskiego sztabu generalnego Walerij Gierasimow prawdopodobnie pozostaje na stanowisku, ale nie jest jasne, czy cieszy się zaufaniem prezydenta Putina - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Cytat

W rosyjskim systemie wojskowym i bezpieczeństwa prawdopodobnie przeważa kultura tuszowania i zrzucania odpowiedzialności na innych. Wielu urzędników zaangażowanych w inwazję na Ukrainę będzie prawdopodobnie w coraz większym stopniu rozpraszanych przez wysiłki mające na celu uniknięcie osobistej winy za niepowodzenia operacyjne Rosji
- brytyjskie ministerstwo obrony.

To prawdopodobnie jeszcze bardziej obciąży rosyjski scentralizowany model dowodzenia i kontroli, ponieważ oficerowie coraz częściej starają się pozostawiać kluczowe decyzje swoim przełożonym. W takich warunkach Rosji trudno będzie odzyskać inicjatywę - wskazano w komunikacie.

Kim byli zwolnieni dowódcy?

Siergiej Kisiel dowodził elitarną 1. Gwardyjską Armią Pancerną od 2018 roku. Służbę w rosyjskiej armii rozpoczął w 1990 roku. Zaczynał jako dowódca plutonu czołgów. Doświadczenie bojowe zbierał w pierwszej i drugiej wojnie czeczeńskiej oraz w wojnie rosyjsko-gruzińskiej w 2008 roku. 

Igor Osipow dowództwo nad Flotą Czarnomorską objął w 2019 roku. W 2021 r. został mianowany admirałem.

Był absolwentem Wyższej Szkoły Nurkowania Marynarki Wojennej - ukończył ją w 1995 roku. Na początku dowodził małym okrętem zajmującym się wykrywaniem wrogich okrętów podwodnych, a później był kolejno: szefem sztabu 11. dywizji, jej dowódcą, szefem sztabu 165. Brygady Okrętów Nawodnych, a następnie jej dowódcą. W latach 2012 -2015 był szefem sztabu Bałtyckiej Bazy Marynarki Wojennej w Kaliningradzie, a w latach 2016-2018 - szefem sztabu Floty Pacyfiku

W obwodzie charkowskim siły ukraińskie wyparły Rosjan aż do granicy

W obwodzie charkowskim siły ukraińskie wyparły Rosjan aż do granicy. 

Resort obrony w Kijowie opublikował nagranie żołnierzy ukraińskich przy słupie granicznym.

Panie Prezydencie, dotarliśmy do granicy Ukrainy z wrogim państwem. Panie prezydencie, udało się! - mówią obrońcy Ukrainy w filmie, nagranym dla prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Zatonięcie krążownika "Moskwa"

"Moskwa" była flagowym okrętem Floty Czarnomorskiej i jednym z najważniejszych okrętów wojennych Rosji. 

Jak poinformowało 14 kwietnia wieczorem rosyjskie ministerstwo obrony, okręt zatonął podczas holowania w warunkach sztormu.

Ukraińska armia twierdzi, że ma nagranie meldunku załogi krążownika rakietowego "Moskwa" tuż po trafieniu tej flagowej rosyjskiej jednostki ukraińskimi rakietami. Zapis dźwiękowy korespondencji z mostka kapitańskiego publikuje dowództwo operacyjne "Południe".