​Cztery sokole pisklęta, które wraz z rodzicami zamieszkują jedną z galerii nawęglania w Elektrowni Bełchatów, zostały w środę zaobrączkowane. To już czwarty lęg sokołów wędrownych w tej elektrowni. Latające drapieżniki chętnie gniazdują także na terenie innych obiektów PGE.

W tym roku ornitolodzy ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół, którzy obrączkowali sokole pisklęta, rozpoznali wśród potomstwa trzy samiczki i jednego samca. Cała czwórka jest zdrowa i niebawem opuści rodzinne gniazdo - przekazała rzeczniczka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Sandra Apanasionek. 

Jak przypomniała, jest to już czwarty lęg sokołów wędrownych w Elektrowni Bełchatów. Ten wyjątkowy gatunek ptaków zadomowił się tam już w 2019 roku na jednej z galerii nawęglania na wysokości 75 metrów. W kolejnych latach sokoły wędrowne gniazdowały na kolejnych galeriach nawęglania Elektrowni Bełchatów. Dwa lata temu  ornitolodzy wspólnie z zarządem obiektu zdecydowali o przygotowaniu dla ptaków specjalnego domku na dachu jednego z bloków energetycznych. Sokoły jednak nadal konsekwentnie samodzielnie wybierają miejsce do gniazdowania. 

Co ciekawe, sokoły wędrowne od wielu lat darzą elektrownie i elektrociepłownie PGE wyjątkową sympatią. Gniazda tego rzadkiego gatunku znajdują na kominach Elektrowni Dolna Odra oraz w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła. Dzięki zamontowanym kamerom można obserwować pary sokołów wędrownych na kominie elektrociepłowni w Gdyni, elektrociepłowni w Lublinie Wrotków i elektrociepłowni w Toruniu.