Ziemia zapadła się kilkanaście metrów od nowo wybudowanej obwodnicy Bolesławia (powiat olkuski) w Małopolsce. Jak informują władze gminy, dziura ma ok. 8 metrów średnicy i jest głęboka na ok. 5 metrów.

Urząd Gminy Bolesław przekazał w komunikacie, że w związku z wykryciem zapadliska obwodnica została czasowo wyłączona z ruchu. Mają tam zostać przeprowadzone specjalistyczne badania. Jeśli pogoda na to pozwoli, specjalistyczna firma rozpocznie je już w środę. 

Nie wiadomo, jak długo mogą potrwać utrudnienia w ruchu i kiedy droga może zostać znów otwarta. 

Na początku 2022 r. informowaliśmy o potężnym zapadlisku, które powstało w Bolesławiu. Dziura, oddalona od zabudowań o około 200-300 metrów, pojawiła się niedaleko ulicy Kluczewskiej.

Zapadlisko jest bardzo duże, dużo większe niż to które wystąpiło w listopadzie 2021 r. w Trzebini. Ma średnicę około 60-70 m i głębokość około 12 m. Samemu lejowi zapadliskowemu towarzyszą koncentryczne spękania. Teren jest niebezpieczny i najlepiej omijać go z daleka - wyjaśniał wtedy w rozmowie z dziennikarzem RMF MAXX Przemkiem Błaszczykiem prof. Mariusz Czop z Akademii Górniczo-Hutniczej.

Zapadliska pojawiające się na terenie gminy Bolesław to efekt dawnej działalności górniczej prowadzonej przez tamtejszą kopalnię rud cynkowo-ołowiowych "Olkusz-Pomorzany", należącą do Zakładów Górniczo-Hutniczych "Bolesław" w Bukownie.

Wydobycie w tej kopalni zostało zakończone w 2020 roku, a następnie wyłączono pompy odwadniające wyrobiska. W 2022 roku spółka ZGH "Bolesław" powołała specjalny zespół ds. monitoringu potencjalnych zapadlisk.

W środę prezentacja wyników badań ws. zapadlisk w Trzebini

Z problemem pogórniczych zapadlisk od dawna zmaga się też inna Małopolska miejscowość - Trzebinia. W środę o godz. 16 z inicjatywy tamtejszego burmistrza Jarosława Okoczuka odbędzie się otwarte spotkanie dla mieszkańców, na którym mają zostać przedstawione oficjalne wyniki badań prowadzonych w mieście na zlecenie Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Naukowcy z AGH przeprowadzili ekspertyzy po powstaniu 20 września 2022 r. ogromnego zapadliska na cmentarzu przy ulicy Jana Pawła II w Trzebini. Wtedy głęboki na 10 metrów lej pochłonął 40 grobów. Kolejne zapadliska pojawiły się m.in. na terenie ogródków działkowych przy ul. Jana Pawła II i na boisku przy ul. Grunwaldzkiej. 

Według naszych nieoficjalnych informacji badania prowadzone w Trzebini wykazały, że m.in. południowa część cmentarza przy ulicy Jana Pawła II i część leżących przy tej ulicy ogródków działkowych są na liście miejsc najbardziej zagrożonych powstaniem nowych zapadlisk.

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.