Już w niedzielę w Krakowie odbędzie się Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich. 55 oddziałów muzealnych i działających w mieście galerii, udostępni stałe i czasowe ekspozycje. Na odwiedzających czekają też specjalne atrakcje: warsztaty, prezentacje multimedialne, pokazy i zwiedzanie z przewodnikiem. Tak będzie m.in. we wszystkich oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie.

Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich odbędzie się w 25 muzeach, łączenie w 55 miejscach. Poza krakowskimi muzeami w inicjatywę włączają się też instytucje z Niepołomic i Wieliczki. Program obejmuje ekspozycje stałe i czasowe, udostępnianie wyjątkowych miejsc, na co dzień niedostępnych dla zwiedzających, oraz specjalne atrakcje, jak warsztaty, prezentacje multimedialne, pokazy czy oprowadzania z przewodnikiem.

Wszystkie nasze oddziały będą otwarte. Mamy specjalne ceny biletów, mamy wiele działań edukacyjnych, mamy specjalnie przygotowane oprowadzenia kuratorskie, to będzie nowość. Dostępne będą też wystawy czasowe, np. ciesząca się popularnością wystawa Jana Matejki. Korzystajmy, bo ona już niedługo będzie otwarta, zamykamy ją na początku stycznia. Zachęcam do odwiedzania strony naszego muzeum, bo w każdym oddziale będzie się coś działo - mówił w rozmowie z RMF FM Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Szczerski przypomina, że nie ma konieczności wcześniejszej rezerwacji wejściówek: "Nasze drzwi będą bardzo szeroko otwarte. Wszyscy zainteresowani się zmieszczą"- podkreśla.

Co w programie?

Tego dnia Kamienica Hipolitów, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spacer "Tajemnice starych kamienic, czyli co kryje się za fasadą", który rozpocznie się o świcie - o godz. 6.30. Jak poinformowało MK, cena wstępu na wszystkie czynne w tym dniu wystawy stałe i czasowe wyniesie 1 zł. W Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie o godz. 16.00 odbędzie się prelekcja połączona z prezentacją archiwaliów dotyczących historii kazimierskiego Ratusza w związku z 45. rocznicą wpisania Krakowa na listę dziedzictwa UNESCO.

W należącej do Muzeum Narodowego w Krakowie Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach o godz. 18.15 odbędzie się z kolei koncert włoskiej i francuskiej muzyki barokowej "Między Rzymem a Wersalem" w wykonaniu zespołu Muzyki Dawnej Illusion Baroque. Muzeum Geologiczne Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH udostępni w Dniu Otwartym wystawę specjalną w budynku A-0, tzw. "Akwarium". Pokaz będzie w godz. 11.00-14.30, a w południe odbędzie się oprowadzanie.

Muzea w tym dniu czynne będą w swoich stałych godzinach otwarcia, wstęp do niektórych jest bezpłatny. Organizatorem wydarzenia jest Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa.