Nowym ministrem finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego została Teresa Czerwińska, która do tej pory była podsekretarzem stanu w kierowanym przez Morawieckiego resorcie.

Profesor Uniwersytetu Warszawskiego od grudnia 2015 do czerwca 2017 roku pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Odpowiadała tam m.in. za opracowanie i wdrożenie nowego mechanizmu algorytmicznego podziału dotacji budżetowej dla uczelni publicznych, poprawę efektywności wydatkowania środków czy wdrożenie rozwiązań projakościowych w mechanizmach finansowania uczelni wyższych.

Do jej zadań w MNiSW należało także planowanie i realizacja budżetu oraz sprawowanie nadzoru nad obszarem kontroli i audytu w jednostkach podległych i nadzorowanych.

Czerwińska jest absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego. Pracowała w Urzędzie Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, była również powoływana do organów nadzorczych instytucji finansowych oraz jako biegły sądowy.

Jest mężatka, ma jedną córkę.

Rekonstrukcja rządu - wtedy jeszcze pod przywództwem Beaty Szydło - zapowiedziana została przez nią pod koniec października ubiegłego roku. Po kilku tygodniach oczekiwania, 7 grudnia, po serii spotkań na szczycie i posiedzeniu komitetu politycznego PiS rzeczniczka partii Beata Mazurek ogłosiła, że Beata Szydło poda swój rząd do dymisji, a nowym premierem zostanie Mateusz Morawiecki, dotychczasowy wicepremier oraz minister rozwoju i finansów.

Kilka dni później prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł stary-nowy rząd: w porównaniu z gabinetem Szydło nie wprowadzono w nim wówczas żadnych zmian.

Poważniejsze roszady zapowiedziane zostały natomiast na styczeń. Sam Morawiecki mówił, że możemy spodziewać się ich w krótkim czasie po święcie Trzech Króli.

(ł)