Justyna Kowalczyk odpadła w półfinale sprintu techniką klasyczną w zawodach narciarskiego Pucharu Świata 2017/18 w Lillehammer. W swojej serii zajęła trzecie miejsce. Szybsze były Amerykanka Sadie Bjornsen oraz Szwedka Stina Nilsson. Kowalczyk po spokojnym początku rywalki atakowała na podbiegach. Po ostatnim z nich nawet prowadziła, ale po zjeździe, na prowadzącej do mety prostej dała się wyprzedzić. Od Bjornsen była wolniejsza o 0,87 s, a od Nilsson od 0,41. W zawodach zwyciężyła Norweżka Maiken Caspersen Falla, a Kowalczyk została sklasyfikowana na siódmym miejscu.

Justyna Kowalczyk stoczyła dziś zacięta walkę. Awansowała do półfinału zajmując drugie miejsce i ustępując jedynie o 0,33 s Szwedce Stinie Nilsson. Wcześniej, w eliminacjach do ćwierćfinału, Polka zajęła 14. miejsce, a do najszybszej na tym etapie Amerykanki Sadie Bjornsen straciła 3,43. 

Sprint techniką klasyczną to jedna z konkurencji, z którą nadzieje na dobry wynik w igrzyskach w Pjongczangu wiąże Justyna Kowalczyk.

Dzisiejszym zwycięstwem Falla powetowała sobie ubiegłotygodniową klęskę. Zdobywczyni małej Kryształowej Kuli za rywalizację w sprintach w dwóch ostatnich sezonach podczas inauguracji w Kuusamo nie przebrnęła eliminacji z powodu problemów ze smarowaniem nart.

Kowalczyk również poczyniła wyraźny postęp w porównaniu do zmagań w Finlandii, gdzie była 20. Tym razem w eliminacjach została sklasyfikowana na 14. pozycji, a w ćwierćfinale w swojej serii zajęła drugie miejsce, pokazując moc na podbiegach.

Również w półfinale podopieczna trenera Aleksandra Wierietielnego dobrze się na nich prezentowała, ale zabrakło jej sił na finiszu. Na ostatniej prostej nie odparła ataku Bjornsen oraz Szwedki Stiny Nilsson.

W klasyfikacji generalnej prowadzenie utrzymała Szwedka Charlotte Kalla, która ze startu w sobotę zrezygnowała. Kowalczyk jest na 19. miejscu.

Na niedzielę zaplanowano bieg łączony 7,5+7,5 km.

(ph)