Dawid Kubacki zajął 11. miejsce w niedzielnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w fińskim Lahti. Zwyciężył Austriak Michael Hayboeck. Drugi był Niemiec Karl Geiger, a trzeci Japończyk Taku Takeuchi. Klemens Murańka uplasował się na 28., a Stefan Hula 30. miejscu.

Dawid Kubacki /PAP/EPA/PEKKA SIPOLA /PAP/EPA

Po pierwszej serii Kubacki zajmował ex aequo czwartą pozycję, którą dzielił z Geigerem i Austriakiem Philippem Aschenwaldem. Wszyscy mieli noty po 111,9 pkt.

W drugiej serii Hayboeck oddał najdłuższy skok - 100 m i zapewnił sobie drugie zwycięstwo w sezonie i trzecie w karierze. Po raz pierwszy w tegorocznej edycji Pucharu Świata triumfował dwa dni temu, podczas pierwszego konkursu w Lahti.

Kubacki w pierwszej serii miał 95,5 m. W drugiej wylądował o dwa metry bliżej. Z trójki zawodników, którzy byli ex aequo na czwartej pozycji po 1. serii, najdłuższą próbę 99,5 m zaliczył Geiger i zapewnił sobie miejsce na podium.

Aschenwald skoczył słabo, uzyskał tylko 88,5 m i ostatecznie zajął 24. lokatę.

Lider Pucharu Świata Słoweniec Peter Prevc w 1. serii skoczył 89 m i był 22. W finale doleciał do 95,5 m i awansował na 9. pozycję. Wicelider PŚ Niemiec Severin Freud był 14. po skoku na odległość 91 m. W finale lądował tak samo jak Prevc i zajął piąte miejsce.

W klasyfikacji pucharowej prowadzi Prevc - 1648 pkt przed Freundem - 1107 pkt i Norwegiem Kennethem Gangnesem - 999 pkt.

Z powodu obaw przed zbyt silnym wiatru organizatorzy zdecydowali się przenieść zawody na mniejszy obiekt. Silne podmuchy utrudniały przeprowadzenie kwalifikacji, które zakończyły się z opóźnieniem. Także podczas pierwszej serii konkurs kilka razy na krótko był przerywany.