25 września 2014 roku Andrzej Bargiel zdobył szczyt Manaslu (8156 m n.p.m.) w rekordowym czasie 14 godzin i 5 minut, następnie dołożył do tego drugi światowy rekord. Pokonał trasę z bazy na szczyt i ze szczytu do bazy w 21 godzin i 14 minut. Dziś Bargiel kończy przygotowania do kolejnej ekspedycji. Tym razem celem 27-latka będzie próba zjazdu na nartach ze szczytu Broad Peak (8051 m n.p.m.), bez użycia tlenu oraz wejście na szczyt i zjazd na nartach w czasie krótszym niż 24 h.

Od rozpoczęcia autorskiego projektu Andrzeja Bargiela - Hic Sunt Leones, minęły 2 lata.

Zakopiańczyk jest kilkukrotnym mistrzem Polski i czołowym zawodnikiem w skialpinizmie na świecie. W 2010 r. pobił rekord świata w biegu na Elbrus, który do tej pory nie został pobity. 2 października 2013 r. został pierwszym Polakiem, który bez odpinania nart, zjechał ze szczytu ośmiotysięcznika do jego podstawy. W zeszłym roku ustanowił 2 rekordy świata na Manaslu.

Andrzej poprzez swój pionierski projekt Hic Sunt Leones próbuje osiągnąć swoje cele w stylu, jakiego nikt na świecie jeszcze nie próbował. Szybkie ataki szczytowe na nartach i zjazd z wierzchołka aż do podstawy góry bez użycia tlenu to z pewnością dokonania, które zapiszą się w historii światowego himalaizmu i skialpinizmu.

28 czerwca dwuosobowy zespół Hic Sunt Leones wyruszył w podróż do Pakistanu. Celem wyprawy jest ośmiotysięcznik Broad Peak (8051 m n.p.m.), dwunasta pod względem wysokości góra na świecie, ośmiotysięcznik zlokalizowany na granicy Chin i Pakistanu.

Atak szczytowy na Broad Peak planowany jest między 22 a 26 lipca. Bargiel wyruszy z bazy o północy, by około południa dotrzeć na szczyty i wraz ze zjazdem zmieścić się w czasie poniżej 24 godzin. Z wierzchołka Broad Peak nie dokonano jeszcze zjazdu narciarskiego.

mat. prasowy (j.)