"Ministerstwo zdrowia nie posiada żadnych dokumentów potwierdzających, że Hosni Mubarak ma raka" - pisze gazeta "Al-Masry al-Jum". Podważa to informacje prawnika byłego prezydenta Egiptu, który twierdzi, że jego klient ma raka żołądka. Mubarak czeka na proces. Jest oskarżony o wydanie rozkazu zabójstwa uczestników antyrządowych demonstracji.

Mubarak przebywa w szpitalu od kwietnia, gdy podczas przesłuchania miał kłopoty z sercem. Według władz problemu zdrowotne nie pozwalają przenieść go do więzienia w pobliżu Kairu, by tam oczekiwał na proces.

Były prezydent Egiptu, który ma stanąć przed sądem 3 sierpnia, nie pojawił się publicznie od czasu masowych protestów, które w lutym zmusiły go do ustąpienia ze stanowiska. W kwietniu nagrał wystąpienie, w którym odrzucił oskarżenia wysuwane przeciw niemu.

Stan zdrowia Mubaraka był tematem licznych spekulacji, zwłaszcza od czasu jego operacji na woreczek żółciowy, którą przeszedł w marcu ubiegłego roku w Niemczech. W lipcu ubiegłego roku "Washington Post" powołując się na zachodnie służby wywiadowcze napisał, że egipski przywódca ma raka.

Zdaniem niektórych Egipcjan, liczne choroby przypisywane Mubarakowi, to próby podejmowane przez armię - w lutym przejęła władzę w kraju - oszczędzenia Mubarakowi upokarzającego procesu - pisze Reuters.