Przy ciele jednego z zamachowców samobójców, który przeprowadził atak bombowy niedaleko stadionu Stade de France, znaleziono syryjski paszport, a przy drugim terroryście - egipski - poinformowała agencja Associated Press. Wczorajsze zamachy przeprowadzono w różnych miejscach Paryża, m.in. także w sali koncertowej Bataclan, gdzie przetrzymywano zakładników. We wszystkich atakach zginęło, według prokuratury, 129 osób. Odpowiedzialnością za zamachy prezydent Francji Francois Hollande obarczył dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS), którzy przyznali się do tego niedługo po wypowiedzi francuskiego prezydenta. Za atakami mogła stać konkretnie grupa Francuzów, którzy wyjechali wcześniej do Syrii. Dziś dżihadyści opublikowali nagranie, na którym grożą kolejnymi zamachami we Francji. Wydarzenia z Paryża śledzimy w relacji minuta po minucie.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

TUTAJ ZNAJDZIECIE WCZEŚNIEJSZĄ RELACJĘ MINUTA PO MINUCIE Z ZAMACHÓW W PARYŻU >>>

Piątkowe ataki w Paryżu mogą w przytłaczający sposób zdominować zaplanowaną na dzisiejszy wieczór debatę demokratycznych kandydatów na prezydenta USA.  Obserwatorzy spodziewają się, że debata skupi się na atakach.

Polityka zagraniczna oraz bezpieczeństwo narodowe to już w tej chwili jedna z najważniejszych kwestii , ale bardziej po stronie republikanów. Demokraci skupiali się dotąd bardziej na sprawach krajowych takich jak nierówność w kwestii płac, debety studenckiej, życie rodzinne, przemoc z użyciem broni i imigracja. Teraz kandydaci demokratów, którzy zmierzą się dziś na scenie w Iowa mogą spodziewać się pytań dotyczących tego w jaki sposób walczyliby z ISIS i w jaki sposób chcą zapewnić bezpieczeństwo Amerykanom.

22:00

Niepokojące doniesienia agencji Reutera: uzbrojeni policjanci zbierają się w okolicy hotelu Pullman w Paryżu. Ewakuowano wszystkie osoby będące w okolicy wieży Eiffela.

21:28

Muzycy grupy U2 pojawili się dziś przed klubem Bataclan, by oddać hołd ofiarom zamachów.

21:23

Prokuratura: w sumie w miejscach ataków w X i XI dzielnicy Paryża naliczono kilkaset wystrzałów.  W każdym z miejsc ataków znaleziono po kilkaset łusek po nabojach, w większości kalibru 7,62 mm (kaliber kałasznikowa).

21:21

Jeden z zamachowców zamieszanych we wzięcie zakładników w sali koncertowej został formalnie zidentyfikowany: to mężczyzna - obywatel Francji urodzony w 1985 roku na paryskim przedmieściu - informuje prokuratura.

21:06

Mimo piątkowych zamachów w Paryżu, Francja będzie kontynuować swoją interwencję w Syrii, z zamiarem zniszczenia Państwa Islamskiego - zapowiedział premier Manuel Valls. "Jesteśmy w stanie wojny", "uderzymy we wroga, aby go zniszczyć" we Francji, Europie i Syrii - mówił premier w wywiadzie dla telewizji TF1, dodając, że odpowiedź Francji "będzie na tym samym poziomie co atak".

21:01

Prezydent Syrii Baszar el-Asad obwinił politykę Zachodu na Bliskim Wschodzie, a zwłaszcza politykę Paryża, o to, że "przyczynia się do ekspansji terroryzmu" w regionie.

Błędna polityka państw zachodnich, szczególnie Francji, wobec wydarzeń na Bliskim Wschodzie i pomoc, jakiej pewna liczba ich sojuszników udziela terrorystom - oto przyczyny ekspansji terroryzmu - oświadczył.

20:56

W Rzymie na znak żałoby po zamachach terrorystycznych w Paryżu zgaszono wieczorem na 5 minut oświetlenie w Koloseum i fontannie di Trevi. Decyzję o symbolicznym wygaszeniu świateł podjęły władze Wiecznego Miasta.

20:55

Paryżanie zbierają się w sobotę wieczorem na Placu Republiki w centrum miasta, by oddać hołd ofiarom piątkowych zamachów w mieście. Zapalają znicze i składają kwiaty. Przychodzą mimo policyjnych ostrzeżeń przed gromadzeniem się w miejscach publicznych.

20:46

Piłkarz reprezentacji Francji Lassana Diarra poinformował, że w jednym z zamachów terrorystycznych w Paryżu zginęła jego kuzynka. 30-letni zawodnik tego wieczoru grał w meczu towarzyskim z Niemcami na Stade de France.

20:44

Amerykańska studentka wśród ofiar zamachów w Paryżu.

20:40

Co najmniej jeden z zamachowców-samobójców, którzy doprowadzili do eksplozji przed Stade de France miał bilet na spotkanie Francja - Niemcy i chciał wejść na stadion - podaje "The Wall Street Journal". Dziennik powołuje się na informacje od osób z ochrony areny.

19:44

Państwowy Komitet Graniczny Białorusi uprzedził obywateli o wzmocnieniu środków bezpieczeństwa na granicach z krajami Unii Europejskiej. Rzecznik Komitetu Alaksandr Ciszczanka oznajmił, że z powodu zamachów terrorystycznych w Paryżu straż graniczna Litwy wzmocniła ochronę granicy i będzie przeprowadzać dodatkowe kontrole osób ją przekraczających.

19:43

Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz zaapelował, by nie mieszać migrantów z terrorystami. "Ci ludzie, którzy z dziećmi na rękach uciekają z Syrii, uciekają stamtąd ze względu na Państwo Islamskie. Oni są ofiarami dokładnie tych ludzi, którzy dokonali ataków w Paryżu" - oświadczył.

19:33

Ci ludzie, którzy z dziećmi na rękach uciekają z Syrii, uciekają stamtąd ze względu na Państwo Islamskie. Oni są ofiarami dokładnie tych ludzi, którzy dokonali ataków w Paryżu - oświadczył szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz

19:28

Paryska prokuratura: w serii zamachów w Paryżu zginęło 129 osób, a ok. 350 zostało rannych; 99 z nich jest w stanie krytycznym.

19:22

Paryscy śledczy informują, że zamachowcy z Paryża działali prawdopodobnie w trzech zespołach.

19:11

Grecki premier Aleksis Cipras  podkreśla, że terroryści "mogą odnieść nad nami zwycięstwo jedynie w tym przypadku, gdy zdołają nas zastraszyć". Apeluje o  obronę "Europy demokratycznej, wolnej i solidarnej".

19:09

Z wypowiedzi rosyjskich polityków po zamachach w Paryżu można wyciągnąć wniosek, że zachód powinien zapomnieć o Ukrainie i Krymie, bo bez Rosji walka z islamskim terrorem jest niemożliwa. Senator Konstantin Kosaczow twierdzi, że zachód traci nie współpracując ściśle z rosyjskimi specsłużbami. Rosja jest do tego gotowa od wielu lat. Proponujemy światu globalną antyterrorystyczną współpracę - podkreśla.

Rosyjskie władze wzywają obywateli do czujności i rozważają wstrzymanie połączeń lotniczych do Paryża.

19:03

W związku z piątkowymi zamachami terrorystycznymi w Paryżu belgijska policja zatrzymała w sobotę w Brukseli pięć osób.

18:57

"Byłem z synem na kolacji. Obchodziliśmy moje urodziny. Usłyszeliśmy w radiu, co się dzieje. Początkowo oglądaliśmy w telewizji mecz Francja - Niemcy. W pewnym momencie usłyszałem od znajomych - którzy zaczęli do mnie dzwonić - że trzeba się zbierać z Paryża. Zaczęły się zamachy". Tak piątkowe tragiczne wydarzenia wspomina w rozmowie ze specjalnym wysłannikiem RMF FM do Francji pan Artur.

18:47

Zgadzacie się z sugestią byłego szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego?

18:34

Nieznany mężczyzna przyciągnął fortepian w pobliże paryskiej sali koncertowej Bataclan i zagrał tylko jeden utwór: "Imagine" Johna Lennona. Był to nie tylko hołd dla ofiar terrorystów, którzy zaatakowali Paryż, ale i apel o jedność w obliczu tragedii.

18:30

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ostrzegł mieszkańców kraju przed zamachami terrorystycznymi, lecz podkreślił, że zagrożenie to nie jest związane z wydarzeniami we Francji, a z zaostrzeniem sytuacji w opanowanym przez siły prorosyjskie Donbasie.

18:27

Europejskie stolice symbolicznie łączą się w bólu z Paryżem.

18:15

Jeden ze sprawców piątkowych zamachów w Paryżu, który miał przy sobie syryjski paszport, dostał się na terytorium Unii Europejskiej w październiku przez Grecję - poinformował wiceszef greckiego MSW Nikos Toskas.

18:13

Król i królowa Hiszpanii złożyli kondolencje z powodu zamachów dokonanych w Paryżu przez terrorystów. "Ból Francji jest bólem Hiszpanii "  - brzmi ich wpis.

18:10

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas w komunikacie wydanym przez jego biuro wyraził "solidarność i sympatię"  oraz całkowite poparcie dla Francji" w związku serią ataków terrorystycznych, które potępia.

18:08

Wielka Brytania przejrzy istniejące procedury dot. bezpieczeństwa i reagowania w razie zagrożenia terrorystycznego - poinformował rzecznik premiera Davida Camerona.

18:07

Osoba, która może mieć związek z krwawymi zamachami we Francji zatrzymana w Brukseli - informuje agencja Reutera. Belgijskie media twierdzą, że właśnie z tego kraju miało pochodzić trzech sprawców wczorajszego ataku w Paryżu.

18:05

Co świat powinien zrobić? Naprawdę walczyć z terrorystami, szczególnie z ISIS - mówi w RMF FM profesor Richard Pipes, były doradca prezydenta Ronalda Reagana, pytany o tragiczne wydarzenia we Francji. Taki zamach w centrum Europy powinien pociągnąć za sobą odpowiednią reakcję - podkreśla w rozmowie z naszym amerykańskim korespondentem Pawłem Żuchowskim. Czytaj więcej tutaj.

17:38

"Stawimy czoło temu zagrożeniu podejmując wszystkie niezbędne środki, z bezwzględną determinacją" - napisali szefowie państw i rządów UE we wspólnym oświadczeniu.

17:35

Nasz korespondent rozmawiał o tragedii we Francji z Richardem Pipesem, byłym doradcą prezydenta Ronalda Reagana. Wkrótce opublikujemy tę rozmowę.

17:23

Społeczność tatarska potępia zamachy, do których w piątek w nocy doszło w Paryżu - oświadczył prezes Związku Tatarów RP Jan Adamowicz. Wszystkie incydenty zagrażające życiu ludzi na całym świecie, niezależnie od wyznania, wiary, miejsca zamieszkania, my, społeczność tatarska, potępiamy w całości. Należy szanować życie i żyć w zgodzie - podkreślił.

17:19

Kościół w Polsce składa wyrazy współczucia oraz zapewnia o swojej solidarności z ofiarami piątkowych zamachów w Paryżu - napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Stanisław Gądecki w liście do arcybiskupa Paryża Vinat-Trois. "W imieniu Kościoła katolickiego w Polsce składam wyrazy współczucia oraz zapewniam o naszej solidarności z ofiarami piątkowych zamachów w Paryżu. W sposób szczególny łączymy się w bólu z rodzinami zamordowanych i rannych oraz ze wszystkimi, którzy boleśnie przeżywają tę tragedię" - czytamy w liście hierarchy.

17:16

Mimo serii krwawych zamachów w Paryżu, konferencja klimatyczna, która ma się rozpocząć 30 listopada w stolicy Francji, obędzie się zgodnie z planem - poinformował minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius. Zaostrzone będą natomiast środki bezpieczeństwa.

17:16

Lecący do Francji samolot został ewakuowany i przeszukany w sobotę przed startem z lotniska Schiphol w Amsterdamie. Powodem były groźby na Twitterze dotyczące tego lotu - poinformowały holenderskie władze.

Zawsze traktujemy groźby bardzo poważnie, zdecydowaliśmy o ewakuowaniu pasażerów i przeszukaniu maszyny - oświadczył rzecznik holenderskiej żandarmerii Dennis Muller, nie wspominając jednak o związkach z piątkowymi atakami w Paryżu. Nie sprecyzował miasta, do którego miał lecieć samolot, ani nazwy przedsiębiorstwa lotniczego. Według holenderskiej agencji ANP chodzi o lot AF1741 do Paryża, realizowany przez linie Air France; samolot miał wystartować ok. godz. 14.45.

17:12

Francuscy eksperci podkreślają, że uderzając w Paryżu tzw. Państwo Islamskie wprowadziło w życie nową strategię "ataków z zewnątrz". Polega ona na zlecaniu dokonywania zamachów w danym kraju terrorystom, którzy pochodzą z innych państwu. Chodzi o to, by utrudnić pracę miejscowym służbom specjalnym. Często wiedzą one sporo o rodzimych ekstremistach i śledzą ich działania, a jednocześnie mają bardzo niewiele informacji o potencjalnych terrorystach przybywających z zewnątrz.

17:06

Francja, która w piątek doświadczyła najbardziej krwawych zamachów w historii, od września 2014 roku uczestniczy w nalotach przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu (IS) w Iraku, a od dwóch miesięcy - w Syrii. To właśnie dżihadyści z tej organizacji przyznali się do przeprowadzenia ataków w Paryżu. Kalendarium interwencji znajdziecie tutaj.

17:03

Kilka minut temu zakończyło się spotkanie prezydenta z kierownictwem ABW. Jak powiedział szef BBN Paweł Soloch, "Pan Prezydent zotał poinformowny o aktualnej sytuacji we Francji. Sytuacja dotycząca bezpieczeństwa w naszym kraju nie uległa zmianie".

16:55

Lokalne radio publikuje film z miejsca, gdzie wykoleił się pociąg TGV.

16:50

BBC podaje, że w wypadku TGV koło Strasburga zginęło 5 osób, a 7 jest rannych.

16:38

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz wezwał wiernych do modlitwy o pokój oraz za ofiary zamachów w Paryżu. "W chwilach bólu i poczucia zagrożenia łączymy się w myślach i w modlitwie z rodzinami ofiar i wyrażamy naszą głęboką solidarność ze wszystkimi, którzy dążą do pokoju i sprawiedliwości na świecie. Proszę, przyjmijcie naszą modlitwę za wszystkich tragicznie zmarłych. Niech Boże Miłosierdzie pomoże nam znaleźć pokojowe rozwiązanie trudności, które wstrząsają naszym kontynentem" - napisał w liście do abp. Paryża kard. André Vingt-Trois.

16:34

Piłkarze reprezentacji Polski są poważnie zaniepokojeni piątkowymi zamachami terrorystycznymi w Paryżu. To ogromna tragedia i ciężko się o tym mówi. Na pewno jednak Francuzi znajdą rozwiązanie, aby tego typu zdarzenia nie powtórzyły się na przyszłorocznych mistrzostwach Europy. Trzeba podkreślić, że ta tragedia nie dotyka jedynie Francji, ale dotyczy całej Europy. Nie można tego tolerować w najmniejszym stopniu - ocenił Grzegorz Krychowiak, który przez siedem lat mieszkał we Francji.

Mam nadzieję, że podczas Euro 2016  we Francji nic podobnego się nie wydarzy, ani nie będzie nawet procenta możliwości na powtórzenie czegoś takiego. Z pewnością jest obszar, który w tym kraju wymaga zdecydowanej poprawy. Mam nadzieję, że to ostatni incydent poprzedzający przyszłoroczne mistrzostwa Europy - stwierdził Robert Lewandowski.

16:29

Pociąg TGV wykoleił się koło Strasburga. Zdjęcia z miejsca wypadku wyglądają dramatycznie. Lokalne media informują jednak, że była to jazda testowa bez pasażerów. Nie wiadomo, jaki jest stan załogi. Na razie nie ma dowodów na to, że to coś więcej niż nieszczęśliwy wypadek.

16:26

Niemieccy piłkarze niemal całą noc spędzili na Stade de France, ponieważ istniało zagrożenie, iż terroryści podłożyli wokół obiektu bomby gazowe. Potem reprezentacja kilkoma busami pojechała prosto na lotnisko. Wszyscy są zszokowani zamachami.

To była straszna noc. Moje myśli są z rodzinami, które straciły swoich bliskich - podkreślił Andre Schuerrle. To niewiarygodne, co za tragedia. Będę się modlić za tragicznie zmarłych i ich rodziny - dodał Mario Goetze. Jesteśmy z powrotem w kraju, zdrowi. Ale we mnie pozostaje szok i wielki smutek po tym, się stało. Mogę tylko współczuć rodzinom - stwierdził Antonio Ruediger.

16:23

Cel ISIS to ekspansja globalna; to organizacja terrorystyczna, prowadzi dżihad motywowany faktem, że to islam został zaatakowany na Bliskim Wschodzie - mówi ekspert z PISM Patrycja Sasnal. Dlatego, jej zdaniem, ISIS mogą na lądzie zwalczyć tylko kraje muzułmańskie. Cały komentarz ekspertki znajdziesz tutaj.

16:20

Prezydent Niemiec Joachim Gauck zapewnił, że Niemcy wspólnie z Francuzami będą bronili idei rewolucji francuskiej - wolności, równości i braterstwa, a ostatnie słowo nie będzie należało do terrorystów.

16:16

To jest chory świat - tak dramatyczne wydarzenia w Paryżu skomentował piłkarz reprezentacji Niemiec Tony Kross. Mistrzowie świata rozgrywali w piątek towarzyski mecz z Francją w czasie, gdy nad Sekwaną trwała seria zamachów terrorystycznych.

15:55

Rosja poinformowała w sobotę, że wzmacnia środki bezpieczeństwa w następstwie serii zamachów w Paryżu. Narodowy Komitet Antyterrorystyczny zapewnił, że "odpowiednie agencje państwowe" podejmują niezbędne kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa obywateli.

15:36

Przed uzbrojonymi terrorystami próbującymi dostać się do Francji - ostrzegały niemieckie służby, które przed tygodniem zatrzymały 51-go letniego Czarnogórca. W jego samochodzie odkryto pistolety maszynowe, rewolwery, amunicję i ładunki wybuchowe. Informacje o tym arsenale od razu przekazano Francuzom - oficjalnie zapewniają niemieckie służby. Nieoficjalnie policjanci z Bawarii mówią, że Francuzi, nie docenili wagi tego ostrzeżenia. 

15:14

Paryż stał się strefą wojny - komentuje w sobotę dziennik "Guardian" piątkowe zamachy w Paryżu. Sobotnia prasa brytyjska nazywa zamachy "horrorem" i "masakrą". Premier David Cameron zaoferował władzom Francji "wszelkie możliwe wsparcie".

15:06

Z Paryżem solidaryzuje się cały świat. 

15:04

W Krakowie dziś wieczorem Kładka Bernatka oraz Tauron Arena będą trójkolorowe - jak francuska flaga.

15:01

Chciałem zapewnić: nie ma w tej chwili niebezpieczeństwa dla Polski. Spotkam się z kierownictwem ABW, ale mam informację, że sytuacja jest opanowana - powiedział prezydent Andrzej Duda.

14:57

Czeka nas decydująca walka z terrorystami - zapowiada szef francuskiego MSW! Jako dowód Bernard Cazeneuve wymienia liczby: w najwyższy stan gotowości postawionych 20 tysięcy funkcjonariuszy przeszkolonych na wypadek zagrożenia bronią chemiczną i nuklearną. Do Paryża sprowadzono tez ponad tysiąc żołnierzy i dodatkowe szturmowe oddziały policji z innych regionów kraju - donosi nasz korespondent Marek Gładysz.

W związku ze stanem wyjątkowym we Francji obowiązuje przede wszystkim zakaz demonstracji wieców, który będzie obowiązywał w Paryżu aż do czwartku. Prefekci policji będą mogli wprowadzać w razie potrzeby w różnych rejonach kraju godzinę policyjną, zakaz poruszania się samochodami lub zbliżania się do ważnych gmachów publicznych. Ekstremiści i ludzie zakłócający porządek publiczny będą mogli być umieszczani w aresztach domowych. Szefem MSW zapewnił też, że wprowadzone zostały kontrole na granicach oraz w portach, na lotniskach, na dworcach i w pociągach kursujących na trasach międzynarodowych. Czyniąc aluzję do komunikatu Państwa Islamskiego, które grozi kolejnymi zamachami we Francji oświadczył, że Francja się nie ugnie. 

14:55

Siostra reprezentanta Francji uciekła terrorystom. Zobacz film!

14:54

Prezydent Andrzej Duda oddał hołd pamięci ofiar zamachów terrorystycznych w Paryżu. W sobotę złożył wieniec i zapalił znicz przed ambasadą Francji w Warszawie. Następnie Duda udał się do ambasady, by wpisać się w księdze kondolencyjnej.

14:49

Holandia zaostrzy środki bezpieczeństwa na granicach i lotniskach po serii zamachów w  Paryżu - oświadczył holenderski premier Mark Rutte. Dodał, że Holandia jest "w stanie wojny" z Państwem Islamskim (IS), które przyznało się do ataków.

14:45

Przed klubem Bataclan w Paryżu jest nasz wysłannik Krzysztof Berenda: Ludzie, których mijam w okolicach klubu "Bataclan" są zdezorientowani, jakby nieobecni. Wszyscy w zadumie. Nie potrafią uwierzyć, że taki zamach naprawdę mógł się wydarzyć. To było dziwne. Takie skoordynowane ataki w całym mieście... To szaleństwo. To już nie kwestia religijna - mówi jeden z rozmówców naszego reportera.

14:35

Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek uważa, że wobec piątkowych zamachów terrorystycznych w Paryżu przyszłoroczne mistrzostwa Europy we Francji nie są zagrożone. Jednak zabezpieczenie turnieju będzie bardzo trudne - powiedział Boniek.

14:18

Łączymy się z rodzinami ofiar zamachów terrorystycznych w Paryżu, łączymy się z narodem francuskim - powiedziała desygnowana na urząd premiera wiceprezes PiS Beata Szydło. Zapewniła, że jako premier zrobi wszystko, by Polacy byli bezpieczni. Szydło złożyła w sobotę kwiaty w kolorach białym, czerwonym i niebieskim oraz zapaliła znicz przed konsulatem generalnym Francji w Krakowie dla uczczenia ofiar zamachów terrorystycznych we Francji. Przeszłej premier towarzyszyli parlamentarzyści PiS z Krakowa.

14:15

Europa znajduje się w stanie wojny i trzeba wyciągnąć z tego konsekwencje zarówno na forum UE, jak i w Polsce - tak przyszły wicepremier i minister szkolnictwa wyższego w rządzie PiS Jarosław Gowin odniósł się do zamachów terrorystycznych w Paryżu.

14:11

Przed klubem "Bataclan", gdzie zginęło najwięcej - około 100 osób, jest nasz wysłannik Krzysztof Berenda. Sam dostęp do "Bataclanu" jest zamknięty. Polcja ustawiła barykadę w odległości mniej więcej 100 metrów. Przy ogrodzeniach - tłum dziennikarzy z kamerami. Gapiów niewielu. Paryż może nie jest opustoszały, ale ludzi w centrum jest wyjątkowo mało. Kawiarnie w centrum byłyby puste, gdyby nie dziennikarze, którzy zastawili wszystkie stoliki komputerami, kamerami, i mikrofonami. Policję i wojsko widać tu wszedzie. Mundurowi nie lekceważą żadnego zagrożenia - relacjonuje nasz reporter.


13:44

Przy ciele jednego z zamachowców samobójców, który przeprowadził atak bombowy niedaleko stadionu Stade de France, znaleziono syryjski paszport - poinformowała w sobotę agencja Associated Press powołując się na anonimowe źródła we francuskiej policji. AP przypomina, że do tej pory oficjalnie nie ujawniono narodowości i danych osobowych zamachowców. 


13:26

Coraz więcej ekspertów oskarża prezydent Hollande’a o karygodną nieudolność w walce z islamskim terroryzmem. Twierdzą, ze Paryż zaczyna przypominać syryjskie i irackie miasta, gdzie Państwo Islamskie może swobodnie transportować broń i ładunki wybuchowe - donosi nasz korespondent Marek Gladysz.

13:22

Wobec tragicznych wydarzeń w Paryżu Polska nie widzi politycznych możliwości wykonania decyzji o relokacji uchodźców - oświadczał przyszły minister do spraw europejskich Konrad Szymański. Jak tłumaczy w rozmowie z dziennikarką RMF FM, "to jest zmiana kontekstu politycznego nie prawnego, a politycznego".

Zmienił się kontekst - mówi nam Konrad Szymański. Decyzja była podjęta w przekonaniu, że cały mechanizm zapewni sprawdzenie pod kątem bezpieczeństwa wszystkich osób którym ewentualnie należy się międzynarodowa ochrona. Dzisiaj - jak podkreślił - takiej gwarancji nie mamy. To jest zmiana kontekstu politycznego nie prawnego a politycznego. Ta decyzja obowiązuje wszystkie kraje Unii Europejskiej, natomiast jej wykonanie dzisiaj jest bardzo trudne do wyobrażenia. Musimy poczekać na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, na reakcję Brukseli w tej sprawie. Bo - jak zaznaczył - wydaje mu się że powinna być jakaś.

12:58

Atak w Paryżu mogła przeprowadzić grupa obywateli francuskich, którzy wyjechali jakiś czas temu do Syrii, gdzie w obozach Państwa Islamskiego przeszli szkolenia i potem wrócili do swojego kraju. Takie informacje były miedzy innymi w tajnym raporcie służb francuskich przesłanym do zaprzyjaźnionych służb na całym świecie - dowiedzieli się reporterzy RMF FM. 

(mal)