Henryk Dębowski został kandydatem PiS w wyborach na prezydenta Białegostoku. Nominacja została ogłoszona w niedzielę podczas regionalnej podlaskiej konwencji PiS. Dębowski to szef klubu radnych PiS w Radzie Miasta.

Henryk Dębowski jest trzecim oficjalnie przedstawionym kandydatem na prezydenta Białegostoku. O stanowisko będzie rywalizował z prezydentem Białegostoku Tadeuszem Truskolaskim, sprawującym ten urząd od czterech kadencji, popieranym przez Koalicję Obywatelską, oraz Rafałem Gresiem - kandydatem Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

Dębowski ma 45 lat, jest radnym miejskim kolejnych kadencji od 2014 roku. Obecnie jest zatrudniony jako zastępca dyrektora białostockiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa; kilka dni temu miejscy radni nie zgodzili się na jego odwołanie z tego stanowiska, o co wnioskowały nowe władze KOWR.

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia; jeśli w wyborach na prezydenta miasta zwycięzca nie dostanie więcej niż połowę głosów, konieczna będzie druga tura, która odbędzie się dwa tygodnie później.

W Białymstoku w poprzednich wyborach samorządowych Tadeusz Truskolaski wygrał w pierwszej turze, z wynikiem 56,21 proc. Drugi wynik miał ówczesny kandydat PiS Jacek Żalek, który dostał 30,21 proc. głosów.