Dawid Jackiewicz będzie szefem resortu Skarbu Państwa w rządzie Beaty Szydło. Jackiewicz był posłem trzech kadencji Sejmu. Przez kilka miesięcy w 2007 r. pełnił funkcję wiceministra skarbu.

Dawid Jackiewicz będzie szefem resortu Skarbu Państwa w rządzie Beaty Szydło. Jackiewicz był posłem trzech kadencji Sejmu. Przez kilka miesięcy w 2007 r. pełnił funkcję wiceministra skarbu.
Dawid Jackiewicz /PAP/Maciej Kulczyński /PAP

Dawid Jackiewicz urodził się w 1973 r. we Wrocławiu. Z wykształcenia jest politologiem i absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego.

Swoją karierę polityczną Dawid Jackiewicz rozpoczął w Ruchu Odbudowy Polski, z którego ramienia starał się o mandat posła w 1997 roku. W 2001 roku wstąpił do PiS, ale w tym roku także nie udało mu się uzyskać mandatu.

Podczas wyborów samorządowych w 2002 roku Dawid Jackiewicz był wiceszefem sztabu przyszłego prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. W trakcie tej elekcji Jackiewicz uzyskał mandat radnego miejskiego, a w 2003 r. objął stanowisko wiceprezydenta miasta.

Jackiewicz do Sejmu dostał się w 2005 r. startując z wrocławskiej listy PiS. W niższej izbie parlamentu zasiadał do 2014 roku, kiedy to uzyskał mandat eurodeputowanego.

W czasie swojej pracy jako poseł, Dawid Jackiewicz pełnił funkcje wiceprzewodniczącego i przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, a także wiceprzewodniczącego Komisji Skarbu Państwa. W 2007 r. został powołany na stanowisko wiceministra skarbu w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Funkcję tę pełnił od września do listopada 2007 r.

Stanął w obronie najbliższych

O Dawidzie Jackiewiczu zrobiło się szczególnie głośno pod koniec 2006 roku, gdy we Wrocławiu, broniąc na ulicy żony i syna - popchnął agresywnego, nietrzeźwego napastnika. Mężczyzna - upadając - rozbił głowę. W stanie ciężkim trafił do szpitala, gdzie zmarł z powodu odniesionych obrażeń. W grudniu 2007 prokurator zdecydował o umorzeniu śledztwa, uznając że Jackiewicz działał w obronie koniecznej. Rodzina zmarłego zaskarżyła tę decyzję. W 2008 r. sprawa została prawomocnie umorzona.

(mn)