Według najnowszego badania telefonicznego Kantar dla "Faktów" TVN Zjednoczona Prawica może liczyć na poparcie 39 procent respondentów. To o 5 punktów procentowych mniej niż w badaniu z 13 sierpnia. Jak wynika z sondażu, zyskuje Koalicja Obywatelska – 30 procent ankietowanych deklaruje poparcie dla niej.

W badaniu telefonicznym Kantar ankietowani zostali zapytani o to, na kogo oddaliby swój głos, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższych dniach.

Oddanie głosu na partię rządzącą zadeklarowało 39 procent respondentów. Oznacza to spadek poparcia dla PiS o 5 punktów procentowych w porównaniu z badaniem dla "Faktów" TVN z 13 sierpnia.

Z 30-procentowym poparciem, na drugim miejscu znalazłaby się Koalicja Obywatelska. Tym samym zyskuje 3 punkty procentowe poparcia w porównaniu do poprzedniego badania.

Z sondażu wynika, że trzecie miejsce przypadłoby Lewicy -  wspólnej liście SLD, Wiosny i Razem. W Sejmie znalazłaby się z 11-procentowym poparciem. Do Sejmu dostałyby się także PSL razem z Kukiz'15 oraz Konfederacja - oba komitety z 6-procentowym poparciem.

Według sondażu pozostałe ugrupowania nie przekroczyłyby wymaganego progu wyborczego. Dla partii politycznych wynosi on 5 procent, a dla koalicji 8.

Pełne wyniki sondażu:

  • Prawo i Sprawiedliwość/Porozumienie/Solidarna Polska - 39 procent (spadek o 5 punktów procentowych w porównaniu do badania z 13 sierpnia)

  • Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) - 30 procent (wzrost o 3 punkty procentowe w porównaniu do poprzedniego badania)

  • Lewica (SLD, Wiosna, Razem) - 11 procent (bez zmian)

  • Polskie Stronnictwo Ludowe i Kukiz'15 - 6 procent (wzrost o 2 pp.)

  • Konfederacja (KORWiN, Ruch Narodowy) - 6 procent (wzrost o 1 pp.)

  • Bezpartyjni Samorządowcy - 1 procent (bez zmian)

  • Nie wiem\trudno powiedzieć\jeszcze nie zdecydowałem(-am) - 3 procent (spadek o 2 pp.)

  • Odmowa odpowiedzi - 4 procent (wzrost o 1 pp.)

Sondaż telefoniczny Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 został zrealizowany 22 sierpnia 2019 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1012 osób w wieku powyżej 18 lat.