Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 46,5 proc. zwyciężyło w prawyborach w łódzkim Wieruszowie. Druga była Koalicja Obywatelska, która otrzymała 23,49 proc. głosów, a trzeci Sojusz Lewicy Demokratycznej - 13,08 proc. Próg wyborczy przekroczyły także PSL-Koalicja Polska i Konfederacja.

Mieszkańcy gminy Wieruszów od godz. 8:00 do 18:00 w 12 lokalach oddawali swoje głosy na jeden z sześciu komitetów wyborczych zarejestrowanych w okręgu sieradzkim. Można było wskazywać na partię, a nie na konkretnych kandydatów. W sumie oddano prawie dwa tysiące głosów. Frekwencja wyniosła ok. 13 proc.

Według ogłoszonych przez burmistrza Wieruszowa Rafała Przybyłę wyników najwięcej głosów - 46,5 proc. otrzymał KW Prawo i Sprawiedliwość. Druga Koalicja Obywatelska PO.N iPL Zieloni uzyskała 23,49 proc., a trzeci KW SLD - 13,08 proc. Próg wyborczy przekroczyły też komitety PSL-Koalicja Polska - 7,86 proc. oraz Konfederacja Wolność i Niepodległość - 7,02 proc. Najmniej głosów uzyskał KW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy (2,05 proc.).

Pierwszy raz prawybory w Wieruszowie odbyły się w 1997 roku Marek Patyk z Wydziału Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Wieruszowie podkreślał, że w tej 14-tysięcznej gminie od wielu lat wynik lokalnego głosowania jest bardzo zbliżony do wyników z ogólnopolskich wyborów parlamentarnych, prezydenckich czy do Unii Europejskiej. Różnica wyników z reguły mieści się w granicy błędu statystycznego.

Zwrócił uwagę, że ten fenomen został dostrzeżony już w 1997 roku, kiedy pierwszy raz odbyły się prawybory. Wtedy do Wieruszowa przyjechali m.in. Włodzimierz Cimoszewicz, Marian Krzaklewski, Janusz Onyszkiewicz, Wiesław Walendziak, Józef Oleksy, Janusz Szmajdziński, Janusz Korwin-Mikke, Władysław Frasyniuk, Waldemar Pawlak i Jan Olszewski.

W tym roku można było głosować tradycyjnie i drogą elektroniczną. Pilotaż systemu głosowania elektronicznego zaproponowało Ministerstwo Cyfryzacji.

W dniu prawyborów nie obowiązywała cisza wyborcza, w związku z czym Wieruszów odwiedziło wielu kandydatów na posłów i senatorów.

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października. Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.

LGBT, aborcja, kara śmierci, relacje państwo - Kościół... Zapraszamy na wyborczą debatę światopoglądową!

Na ostatniej prostej przed wyborami parlamentarnymi 2019 RMF FM, "Dziennik Gazeta Prawna" i Interia.pl zapraszają na serię debat wyborczych "Po prostu Polska"!

W każdy poniedziałek na antenie RMF FM oraz na stronach głównych RMF 24, Interii i dziennik.pl na poglądy ścierają się przedstawiciele największych komitetów wyborczych.

Tematem najbliższej debaty - w poniedziałek 7 października - będą kwestie światopoglądowe!

Jaki stosunek mają politycy do kwestii aborcji, zapewnienia równych praw środowiskom LGBT - np. małżeństw jednopłciowych - czy kary śmierci, jak postrzegają relacje państwo - Kościół?

Startujemy tradycyjnie tuż po 18:00.

A w tym tygodniu uczestnicy naszej debaty dyskutowali o gospodarce. Relację z dyskusji i zapis transmisji wideo znajdziecie TUTAJ! >>>