Z inicjatywy "DGP" liderzy czterech największych komitetów uzgodnili priorytety zdrowotne na najbliższe lata, podpisując Pakt dla Zdrowia 2030 - informuje we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna". W Pakcie znalazło się 11 punktów, m.in. dotyczący zwiększenie finansowania co najmniej do średniej unijnej.

“Zwiększenie finansowania co najmniej do średniej unijnej, obowiązkowa profilaktyka oraz opieka psychiatryczna blisko domu najmłodszych pacjentów" - to niektóre z punktów, które politycy obiecali poprzeć ponad podziałami partyjnymi.

Za namową "DGP" politycy KO PSL, PiS i SLD podpisali “Pakt dla Zdrowia 2030" - czytamy w gazecie.

Jak informuje dziennik, negocjacje treści dokumentu, który stanowiłby ponadpartyjny konsensus, trwały kilka miesięcy.

"Ostatecznie politycy podpisali się pod 11 punktami, za którymi - niezależnie od partyjnych podziałów - mają razem głosować. Zdaniem ekspertów to szansa, by po latach nawarstwiających się zaniedbań zdrowie stało się priorytetem" - podaje dziennik.

W Pakcie znalazły się postulaty dotyczące m.in. zmian finansowych i organizacyjnych.

Ponadto, politycy zgodzili się, że należy podnieść nakłady na kształcenie większej liczby kadry medycznej oraz wprowadzić personel pomocniczy w szpitalach.

Kolejnym pomysłem, który rywale uznali za kluczowy dla systemu lecznictwa, jest utworzenie specjalnego funduszu opiekuńczego. Pieniądze z niego miałyby wspierać osoby starsze i niesamodzielne. Nie mniej ważny jest punkt dotyczący obowiązkowych badań profilaktycznych.

"DGP" przekazała, że Pakt podpisali: minister Łukasz Szumowski (z upoważnienia premiera Mateusza Morawieckiego), kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz szef sztabu wyborczego SLD Robert Biedroń.

"Po prostu Polska". Politycy o zdrowiu na antenie RMF FM

RMF FM, "Dziennik Gazeta Prawna" i Interia.pl zorganizowali serię debat wyborczych "Po prostu Polska" z udziałem polityków z największych ugrupowań. W jednej z nich politycy zaproszeni byli do rozmowy na temat służby zdrowia.

Już wtedy - w rozmowie z Patrykiem Michalskim, dziennikarzem RMF FM - przedstawiciele komitetów wyborczych zapowiedzieli, że są gotowi utworzyć wspólny komitet, aby polepszyć warunki polskiej służby zdrowia. 

Całość rozmowy możecie zobaczyć TUTAJ>>>

>>>Skrócenie kolejek, zatrzymanie lekarzy w kraju, posiłki w szpitalach. Przedwyborcza debata o zdrowiu<<<

Kampania na ostatniej prostej. Debata liderów

Po debatach, które dotyczyły m.in. zdrowia, gospodarki i kwestii światopoglądowych, czas na konfrontację liderów. Na program zapraszamy w środę, 9 października o godz. 18.

Udział w debacie liderów potwierdzili:

Polskie Stronnictwo Ludowe-Koalicja Polska - Władysław Kosiniak-Kamysz;
Prawo i Sprawiedliwość - Jacek Sasin;
Lewica - Włodzimierz Czarzasty;
Koalicja Obywatelska - Tomasz Siemoniak;
Konfederacja - Janusz Korwin-Mikke.

Środową debatę poprowadzą dziennikarze RMF FM - Marcin Zaborski i Patryk Michalski - oraz przedstawiciele portalu Interia.pl i "Dziennika Gazety Prawnej".

Opracowanie: