Szef klubu PO-KO Sławomir Neumann jest przekonany, że Koalicja Europejska, mimo wyborczej przegranej, przetrwa, ponieważ jej mniejsze ugrupowania członkowskie zyskały na porozumieniu z PO. Źródeł wyborczej porażki KE upatruje m.in. w mniejszym zainteresowaniu wyborami w wielkich miastach.

Sławomir Neumann ocenił, że Koalicja Europejska (PO, PSL, SLD, Nowoczesna i Zieloni), to projekt "w miarę udany". Może nie super udany, bo nie wygraliśmy, ale w miarę udany, bo zdobył 38,5 proc. głosów. To jest wynik, który właściwie w większości krajów dawałby wygraną w wyborach - podkreślił szef klubu PO-Koalicji Obywatelskiej.

Polityk uważa też pogląd, że wynik 38,5 procenta głosów da Koalicji Europejskiej znacznie więcej "do powiedzenia" w przyszłym europarlamencie niż 45,3 proc. poparcia Prawu i Sprawiedliwości. PiS będzie we frakcji, która będzie absolutnie marginalna. I to my będziemy karty rozdawać, a nie PiS - uważa szef klubu PO-KO.

Neumann ocenił jednocześnie, że to m.in. niższa od spodziewanej (także niższa niż w wyborach samorządowych) frekwencja w dużych miastach przełożyła się na bardzo dobry wynik Prawa i Sprawiedliwości. Wyraźnie widać było, że ta mobilizacja po stronie PiS była znacznie mocniejsza. I to jest dla nas praca do wykonania na następne pięć miesięcy. Wybory do Sejmu będą tak naprawdę zależały od frekwencji i od tego, która strona pójdzie głosować. Będziemy musieli znacznie ciężej pracować - podkreślił polityk PO.

Neumann wyraził jednocześnie przekonanie, że Koalicja Europejska przetrwa. Żadna z mniejszych partii nie straciła na tej koalicji - zyskały. Samodzielnie mogłyby mieć kłopot z przejściem progu wyborczego, a przetrwały. Nie widzę więc powodu do tego, żeby się ta koalicja miała nie utrzymać i nie rozwijać - powiedział Neumann.

Według niego Koalicja potrzebuje teraz ściślejszej integracji, większej współpracy i być może poszerzenia o nowe środowiska, np. samorządowe. Nie wykluczył również, że w kampanii przed jesiennymi wyborami do Sejmu i Senatu trzeba będzie sięgnąć po wsparcie popularnych samorządowców, m.in. prezydentów miast.

Pytany czy dostrzega jakieś błędy, które Koalicja mogła popełnić w tej kampanii, Neumann zapowiedział, że zostanie to przeanalizowane. Musimy zobaczyć jakie są wyniki w poszczególnych okręgach, województwach, powiatach, sprawdzić tam naszą aktywność, żeby wyciągnąć jakieś realne wnioski - powiedział szef klubu PO-KO. Na pewno jest tak, że frekwencja na terenach wschodnich była znacznie wyższa niż w zachodnich. To daje wiele do myślenia i wiele do zrobienia - zaznaczył szef klubu PO-KO.

Wybory do PE w Polsce

Zgodnie z podanymi w poniedziałek przez PKW wynikami niedzielnych wyborów do Parlamentu Europejskiego, PiS uzyskało 45,38 proc. głosów, KE - 38,47 proc., Wiosna - 6,06 proc. PiS zdobyło 27 mandatów, Koalicja Europejska - 22, a Wiosna - 3. W ramach Koalicji mandaty w europarlamencie zdobyło 14 przedstawicieli PO, pięciu SLD i trzech PSL.

Pełną listę europosłów przeczytasz TUTAJ>>>