Rada Polityczna PiS formalnie potwierdziła, że Jarosław Kaczyński jest kandydatem ugrupowania w wyborach prezydenckich. Za kandydaturą prezesa PiS głosowało 214 osób. Nikt nie był przeciw. Sam Jarosław Kaczyński wstrzymał się od głosu.

Wcześniej planowano, że Rada zbierze się w sobotę 24 kwietnia, jednak ze względu na pogrzeby członków PiS, którzy zginęli w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, jej obrady przełożono.

Do kompetencji Rady Politycznej PiS należy m.in. wskazywanie kandydata na prezydenta, jednak w związku z tym, że prezes PiS Jarosław Kaczyński już ogłosił swój start w wyborach prezydenckich, Rada jedynie udzieliła poparcia jego kandydaturze.

Według polityków PiS, podczas posiedzenia Rady nie zostanie uzupełniony skład prezydium partii. W katastrofie pod Smoleńskiem zginęli m.in. Aleksandra Natalli-Świat i Przemysław Gosiewski - wiceprezesi PiS.

Dziś odbędzie się także posiedzenie klubu PiS. Klub nie podejmie decyzji personalnych - nie będzie wyborów kandydata PiS na wicemarszałka (w miejsce tragicznie zmarłego Krzysztofa Putry), ani przewodniczącego klubu (w miejsce Grażyny Gęsickiej, która także zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem).