​Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował we wtorek wieczorem, że podczas rozmowy telefonicznej z nowym szefem brytyjskiego rządu Rishim Sunakiem zaprosił go do złożenia wizyty w Kijowie.

Zaprosiłem premiera Wielkiej Brytanii, by odwiedził Ukrainę - powiedział Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo. Prezydent Ukrainy wyraził przekonanie, że relacje dwustronne, brytyjsko-ukraińskie, będą się pogłębiać. Poprzedni szef brytyjskiego rządu, Boris Johnson, wielokrotnie gościł w Kijowie. 

Rishi Sunak objął urząd premiera Wielkiej Brytanii we wtorek przed południem. Zełenski był pierwszym zagranicznym przywódcą, z którym rozmawiał w nowej roli. 

Nowy premier Wielkiej Brytanii zapewnił prezydenta Ukrainy o tym, że brytyjskie wsparcie jest niezachwiane - przekazano w komunikacie Downing Street.

"Premier powiedział, że wsparcie Wielkiej Brytanii dla Ukrainy pod jego przywództwem będzie tak samo mocne jak zawsze, a prezydent Zełenski może liczyć na to, że jego rząd będzie trwał solidarności" - napisano w wydanym komunikacie. "Obaj przywódcy zgodzili się co do potrzeby dalszego wywierania presji na barbarzyński reżim prezydenta Rosji Władimira Putina poprzez ciągłe sankcje ekonomiczne" - dodano.

Poinformowano, że podczas rozmowy Sunak podkreślił znaczenie pracy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej na Ukrainie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i zapewnienia transparentności w obliczu wszelkich dezinformacji. Wyraził też nadzieję, że wkrótce zobaczą się z Zełenskim osobiście.

Premier Sunak rozmawiał z Bidenem o relacjach z USA, Ukrainie i Chinach

Nowy premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak rozmawiał we wtorek wieczorem także z prezydentem USA Joe Bidenem o relacjach między obydwoma krajami, pomocy dla Ukrainy, powstrzymywaniu wpływów Chin i sytuacji w Irlandii Północnej - przekazano w komunikacie Downing Street. 

Prezydent Biden powiedział, że Wielka Brytania pozostaje najbliższym sojusznikiem Ameryki, a premier zgodził się co do ogromnej siły tych relacji. Przywódcy omówili zakres współpracy brytyjsko-amerykańskiej, zarówno dwustronnej, jak i w regionach takich jak Indo-Pacyfik, gdzie pakt AUKUS stanowi część naszych wysiłków na rzecz zwiększenia stabilności i przeciwdziałania wrogim wpływom Chin - napisano w wydanym komunikacie. 

Jak dodano, Sunak i Biden omawiali wiodącą rolą, jaką oba kraje odgrywają we wspieraniu mieszkańców Ukrainy i zapewnieniu, że prezydent Rosji Władimir Putin poniesie porażkę w tej wojnie

Zgodzili się również, co do potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa i dobrobytu mieszkańcom Irlandii Północnej poprzez zachowanie porozumienia wielkopiątkowego. Wyrazili też zadowolenie tego, że przy okazji zbliżającego się szczytu G20 w Indonezji spotkają się osobiście.