Rosjanie przeprowadzili zmasowany atak Rosjan na Ukrainę. Mieszkańcy wielu miast, m.in. Charkowa i części Kijowa, nie mają prądu, ogrzewania i ciepłej wody. Lokalne władze mówią o "kolosalnych zniszczeniach". Uszkodzonych zostało co najmniej 9 kluczowych obiektów infrastruktury energetycznej. Ukraiński operator energetyczny Ukrenerho ogłosił stan wyjątkowy, bowiem krajowy system stracił ponad 50 procent zużycia energii. "Rosja ma wystarczającą liczbę pocisków, by przeprowadzić kolejne zmasowane ataki" - zapowiedział w wieczornym przemówieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Najważniejsze informacje związane z 296. dniem rosyjskiej agresji na Ukrainę znajdziecie w naszej relacji z 16.12.2022 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:23

Rosyjscy okupanci kontynuują niszczenie unikatowej kultury tatarskiej na okupowanym Krymie - ogłosiła wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Emine Dżaparowa.

Mamy informacje, że Rosjanie zdewastowali Pałac Chanów Krymskich w Bakczysaraju - dodała i zaapelowała o reakcję UNESCO.

21:52

Na miesiąc przed inwazją na Ukrainę najważniejsi urzędnicy finansowi Rosji ostrzegali Putina przed skutkami zachodnich sankcji, które w ich ocenie cofnęłyby rozwój Rosji o kilkadziesiąt lat. Na prezydencie nie zrobiło to wrażenia - pisze "Financial Times".

21:37

Jak wynika z najnowszego podsumowania Komisji Europejskiej, na Węgrzech zamrożono rosyjskie aktywa o wartości 870 mln euro - napisał węgierski dziennik "Nepszava".

Dotychczasowe dane wskazywały, że kwota ta wynosiła zaledwie 3 tys. euro.

21:01

Dziewięć obiektów wytwarzających energię zostało uszkodzonych na całej Ukrainie w wyniku porannego zmasowanego ostrzału rakietowego dokonanego przez Rosję - poinformował po południu ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko w telewizji.

20:43

Wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew zasugerował w piątek, że państwa członkowskie NATO, które udzielają pomocy militarnej Ukrainie, mogą być uzasadnionymi celami wojskowymi Rosji. Wymienił przy tym szereg instytucji i obiektów, które - jego zdaniem - wpisują się w definicję takich celów.

20:29

"Rosja ma nadal wystarczającą liczbę pocisków rakietowych, by przeprowadzić kilka kolejnych zmasowanych ataków, takich jak ten z piątkowego poranka" - ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. "Na cokolwiek liczą czciciele rakiet z Moskwy, i tak nie zmieni to układu sił w tej wojnie" - oświadczył ukraiński przywódca. 

20:26

Ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś spotkał się w piątek ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Makiejewem. Polska stoi twardo po stronie Ukrainy, ponieważ nasz kraj stoi po stronie wolności - przekazał Pawłoś po rozmowie z ambasadorem Ukrainy w Berlinie. "Polska stoi twardo po stronie Ukrainy, ponieważ nasz kraj stoi po stronie wolności - zapewniłem ambasadora Ukrainy Makiejewa podczas dzisiejszej pierwszej wizyty. Dziękuję za ciekawą wymianę poglądów na temat Niemiec, cieszę się na naszą współpracę" - napisał na Twitterze polski ambasador po spotkaniu.

19:14

"Tuż po porannych eksplozjach zniknął prąd i internet, później woda i ogrzewanie" - mówi PAP Olga, 21-letnia mieszkanka Kijowa. W stolicy Ukrainy, która w piątek stał się celem kolejnego zmasowanego ataku rakietowego sił rosyjskich występują problemy z dostawami prądu, wody i ogrzewania. Nie działa metro, na ulicach tworzą się korki, a w sklepach kolejki.

18:21

"Piątkowe zmasowane ataki rakietowe Rosji na Ukrainę to zbrodnia wojenna i barbarzyństwo" - oświadczył szef dyplomacji UE Josep Borrell. Te okrutne, nieludzkie ataki mają na celu zwiększenie cierpienia i pozbawienie ludności ukraińskiej, ale także szpitali, służb ratunkowych i innych krytycznych służb elektryczności, ogrzewania i wody. Wszyscy odpowiedzialni za nie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności" - zapowiedział Hiszpan.

18:18

W ostrzale Krzywego Rogu przez Rosjan zginęły 3 osoby. Rannych zostało 13 osób, w tym dzieci - informują władze miasta w środkowej Ukrainie.

17:55

"Władimir Putin nie zrezygnował ze swoich maksymalnych celów, ale nie widzimy oznak, by miał wkrótce ruszyć na Kijów" - powiedział rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Zapowiedział też, że w następnym pakiecie pomocy wojskowej dla Ukrainy znajdzie się uzbrojenie z zakresu obrony powietrznej, lecz odmówił potwierdzenia doniesień mediów, że będzie to system Patriot.

17:51

Stopień zniszczenia ukraińskiej infrastruktury energetycznej jest tak duży, że przywracanie normalnego trybu jej funkcjonowania może się rozpocząć najwcześniej wiosną - ocenia Ośrodek Studiów Wschodnich. OSW zaznacza też zmianę w polityce informacyjnej dowództwa ukraińskiej armii - odchodzenie od euforii związanej z odbiciem Chersonia, realistyczną ocenę ukraińskich braków i ostrzeżenia przed kolejną ofensywą Rosji.

17:25

"Ukrainę cieszy ogłoszenie przez Unię Europejską 9. pakietu sankcji na Rosję za jej wojnę przeciwko Ukrainie, ale martwi to, że z restrykcji zwolniono sześciu rosyjskich oligarchów" - napisał na Twitterze Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. "Przyjmujemy z satysfakcją najnowszy pakiet sankcji Unii Europejskiej, ale jesteśmy zdumieni jej decyzją o tym, by ugiąć się pod presją Federacji Rosyjskiej i przyznać częściowe ulgi sześciu oligarchom. To Putin i jego przyjaciele sprawiają, że świat przymiera głodem, i to oni skorzystają finansowo na tej decyzji" - głosi tweet Jermaka.

16:47

Chorwacki parlament nie zgodził się na propozycję, która zakładałaby przeszkolenie w Chorwacji do 100 ukraińskich żołnierzy w ciągu najbliższych dwóch lat.

16:16

Brytyjski tygodnik "Economist" w artykule redakcyjnym apeluje do Zachodu o zwiększenie pomocy wojskowej Ukrainie zanim Rosja rozpocznie kontrofensywę. "Najważniejszą odpowiedzialnością Zachodu jest sprawić, że ta kontrofensywa się nie powiedzie - podkreśla redakcja.

15:39

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przekaże do Lwowa agregaty prądotwórcze o wartości 100 tys. zł - zdecydowały miasta i gminy członkowskie. Samorządowcy sygnalizują, że może zostać utworzona grupa zakupowa pod kątem takich zakupów. Uchwałę w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej dla Lwowa, w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy, zgromadzenie GZM przyjęło jednogłośnie.

15:38

Zastępca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Kyryło Tymoszenko poinformował, że w czwartek, w wyniku działań wojennych w Ukrainie, rannych zostało 30 cywilów.

15:35

15:28

"Po porannych atakach rakietowych na Ukrainę metro w Kijowie do końca dnia będzie nieczynne" - poinformowały stołeczne władze. Przyczyną jest uszkodzenie systemu energetycznego kraju. Stacje kolejki podziemnej działają jednak jako schrony - przekazała Kijowska Miejska Administracja Państwowa w Telegramie. 

15:25

Rosyjski parlament przyjął projekt ustawy znoszącej odpowiedzialność karną żołnierzy za zbrodnie popełnione na Ukrainie, jeśli stało się to w obronie "interesów Rosji". Nie ma wątpliwości, że to prawo zostanie wkrótce uchwalone, a najeźdźcy uzyskają obietnicę bezkarności - oznajmił rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

15:01

W reakcji na agresję Rosji przeciwko Ukrainie, Unia Europejska formalnie przyjęła dziewiąty pakiet nowych sankcji mających na celu zwiększenie presji na Rosję i jej rząd. "Putin wykorzystuje zimę jako broń, celowo pozbawiając miliony Ukraińców wody, prądu i ogrzewania. Unia Europejska reaguje na tę ostatnią eskalację i zbrodnie wojenne, wprowadzając dziewiąty pakiet dotkliwych sankcji" - powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

14:30

Ukraiński operator energetyczny Ukrenerho ogłosił stan wyjątkowy w związku z ostrzałami infrastruktury energetycznej Ukrainy. Jak poinformował operator, krajowy system energetyczny stracił ponad 50 procent zużycia energii. W komunikacie podkreślono, że piątkowe ostrzały systemu elektroenergetycznego Ukrainy były dziewiątym takim atakiem. Przywracanie dostaw tym razem może potrwać dłużej niż po poprzednich atakach - ostrzegł operator.

14:26

W sieci pojawiło się kolejne nagranie z metra w Kijowie, które pełnił funkcję schronu przeciwlotniczego. 

14:19

Fotoreporter Viacheslav Ratynskyi zdobił zdjęcia mieszkańcom Kijowa chroniącym się na stacji metra podczas alarmu przeciwlotniczego.

14:08

Zmasowany rosyjski ostrzał rakietowy Ukrainy widoczny był z samolotu lecącego nad Mołdawią - poinformowała Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy. Na opublikowanym na Twitterze nagraniu widać ogromne słupy dymu po eksplozji odpalonych na Ukrainę pocisków.

14:02

"Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły 60 z odpalonych przez Rosję 76 pocisków rakietowych" - oświadczył naczelny dowódca ukraińskiej armii generał Wałerij Załużny. Terror rakietowy stosowany przez przeciwnika nie zmusi nas do złożenia broni - zapewnił.

13:22

Z powodu braku prądu po rosyjskim ostrzale nie działa m.in. metro w Kijowie.

13:20

Od początku rosyjskiej inwazji Holandia przekazała Ukrainie 987 mln euro pomocy wojskowej, poinformowało ministerstwo obrony. Z listu przekazanego parlamentarzystom wynika, iż do sierpnia 2022 roku pakiet pomocy wyniósł 520 mln euro i prawie się podwoił w ostatnich miesiącach.

13:12

Tylko w stronę Kijowa i okolic wystrzelono aż 40 rosyjskich rakiet, obrona przeciwlotnicza strąciła 37. Wcześniej mer ukraińskiej stolicy informował o eksplozjach w trzech rejonach miasta. Zaatakowany został też obwód dniepropietrowski, tam zestrzelono 10 pocisków. W Krzywym Rogu rakieta trafiła w blok mieszkalny, zginęły dwie osoby, z pod gruzów budynku wydobyto 8 osób rannych, w tym dwoje dzieci. 

13:06

Co najmniej 9 ważnych obiektów infrastruktury energetycznej Ukrainy zostało uszkodzonych w dzisiejszych rosyjskich atakach. Cały system energetyczny pracuje w związku z tym z zaledwie 50-procentową wydajnością. Prądu nie ma w Charkowie, Połtawie, także w wielu miejscach w Kijowie.

12:55

Do poważnych zniszczeń infrastruktury energetycznej doszło również w obwodzie dniepropietrowskim.

12:41

Około 60 rakiet wystrzelili Rosjanie w kierunku Ukrainy. Pomimo sprawnej obrony przeciwrakietowej część z nich trafiła w cel, którym ponownie była infrastruktura krytyczna i cywilna. Mer Charkowa przekazał, że doszło do kolosalnych zniszczeń, przede wszystkim infrastruktury energetycznej.

12:29

W rejonie Kijowa zarejestrowano podczas rosyjskiego ostrzału ponad 40 pocisków rakietowych, obrona przeciwlotnicza strąciła 37 pocisków - poinformował rzecznik wojskowych władz miasta Mychajło Szamanow.

Określił on piątkowy rosyjski ostrzał jako jeden z największych od początku inwazji rosyjskiej, rozpoczętej 24 lutego. Rzecznik ostrzegł przy tym, że nie jest wykluczone, iż nastąpi kolejna fala ataku.

W Kijowie nie działa transport elektryczny. Są problemy z zaopatrzeniem w wodę. Ogrzewania i wody nie ma w budynku parlamentu Ukrainy - poinformowała na Twitterze parlamentarzystka Wiktoria Wojcick

12:05

Rosyjski pocisk uderzył w budynek mieszkalny w miejscowości Krzywy Róg.

11:52

Umocnienia obronne, które wojska rosyjskie budują wzdłuż linii frontu na Ukrainie, powstają według tradycyjnych wzorców i będą najprawdopodobniej podatne na ataki z użyciem nowoczesnej broni precyzyjnej - ocenia brytyjskie ministerstwo obrony.

11:29

Zmasowany rosyjski atak na Ukrainę widziany z przestrzeni powietrznej Mołdawii. 

11:17

Komentując piątkowy zmasowany atak rakietowy Rosji doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak przypomniał, że jego krajowi potrzebne są środki obrony powietrznej i skrytykował sojuszników za zwlekanie z ich przekazywaniem.

"Kolejny zmasowany atak rakietowy na miasta Ukrainy - energetykę, domy mieszkalne" - napisał Podolak na Twitterze.

11:03

W porannym zmasowanym ataku rakietowym na Ukrainę Rosja użyła ponad 60 pocisków rakietowych - oświadczył rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat, chwaląc żołnierzy obrony przeciwlotniczej.

"Wróg chciał skoncentrować uwagę obrony powietrznej. Obrona zadziałała nieźle. O wynikach na pewno powiadomimy" - zapowiedział Ihnat.

10:41

Dwie osoby zginęły w mieście Krzywy Róg w obwodzie dniepropietrowskim na wschodzie Ukrainy w wyniku trwającego rosyjskiego zmasowanego ataku rakietowego - powiadomiły władze regionu. Pocisk trafił w dom mieszkalny niszcząc klatkę schodową. Pięć osób jest rannych.

Wśród rannych jest dwoje dzieci - przekazał szef regionu Wałentyn Rezniczenko w komunikacie na serwisie Telegram.

10:21

Fragment zestrzelonego pocisku uszkodził prywatne domy w gminie terytorialnej Browary, nikt nie został ranny - mówi burmistrz Browarów Sapożko.

10:12

Zmasowane rosyjskie ataki rakietowe uszkodziły obiekty infrastruktury energetycznej na wschodzie i południu kraju - poinformował minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko. Szef resortu ostrzegł, że możliwe są awaryjne wyłączenia prądu.

"Jak tylko będzie to możliwe, energetycy będą wznawiali dostawy" - zapewnił.

09:36

Rosyjskie ataki rakietowe spowodowały wstrzymanie ruchu pociągów metra w stolicy Ukrainy Kijowie. Wszystkie stacje są teraz wykorzystywane jako schrony przeciwlotnicze - przekazał mer Kijowa Witalij Kliczko.


"Ruch metra został czasowo wstrzymany na wszystkich liniach. Podziemne stacje pracują jako schrony. Alarm przeciwlotniczy trwa! Pozostawajcie proszę w schronach!" - napisał Kliczko w Telegramie.

09:19

Mieszkańcy Kijowa ukrywający się w tunelach metra.

08:50

W Kijowie słychać było serię eksplozji, które - jak zapewniły władze - są następstwem działań obrony przeciwlotniczej. "Kijów! Działa obrona przeciwlotnicza!" - oświadczyła Kijowska Miejska Administracja Wojskowa. Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował o wybuchach w stolicy Ukrainy.

Użytkownicy sieci społecznościowych donoszą o trzeciej fali rakiet, odpalonych tego ranka przez wojska rosyjskie.

08:27

W trakcie porannego ataku rakietowego Rosji na Ukrainę w kilku obwodach słychać było eksplozje. Nie wiadomo na razie, czy spowodowały je wybuchy rakiet czy też jest to wynikiem działalności ukraińskiej obrony przeciwlotniczej.

Alarm przeciwlotniczy ogłoszono po godzinie 8 (godz. 7 w Polsce). Najpierw objął on wschodnie obwody Ukrainy, by następnie przesunąć się aż do zachodnich granic kraju.

Po ogłoszeniu alarmu w Kijowie zamarło życie. Władze apelują do mieszkańców o ukrycie się w schronach.

08:13

Na terytorium całej Ukrainy ogłoszono rano alarm przeciwlotniczy. Według urzędników Rosja ponownie zaatakowała Ukrainę z użyciem rakiet, odpalanych z samolotów oraz okrętów na Morzu Czarnym.

"Oczekujemy na około 60 sztuk. Część (przelatuje) już nad północnymi terytoriami Ukrainy. Sądzę także, że nasza obrona przeciwlotnicza strąci co najmniej 50" - napisał na Telegramie szef wojskowej administracji obwodowej w Mikołajowie Witalij Kim. 

07:55

Alert przeciwlotniczy obowiązuje w większości obwodów Ukrainy.

07:42

Alarm powietrzny ogłoszony został dla wschodniej połowy Ukrainy, obejmuje także stolicę Kijów.

07:40

Siedmiu cywilów zginęło, a siedmiu kolejnych zostało rannych w czwartek w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował szef regionalnych władz Pawło Kyryłenko. To jeden z najbardziej tragicznych dobowych bilansów w Donbasie w ostatnich tygodniach.

07:20

Rosjanie wywieźli z okupowanych miast, Lisiczańska i Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim, 40 dzieci ukraińskich. Zabierane są one do Rosji pod pozorem wyjazdów na leczenie - podała w agencja Ukrinform powołując się na portal Sprotyw, utworzony przez Siły Operacji Specjalnych.

06:53

Rejon Bachmutu w obwodzie donieckim jest miejscem najcięższych walk i najtrudniejszym odcinkiem frontu. Rosjanie, nie licząc się ze stratami, prowadzą tam krwawą walkę o "jakiekolwiek zwycięstwo" - mówią PAP eksperci Mariusz Cielma i Ołeh Żdanow.

Według Mariusza Cielmy, redaktora naczelnego "Nowej Techniki Wojskowej", można powiedzieć, że Bachmut, który stał się miejscem najtrudniejszych i najbardziej intensywnych walk, jest obecnie krwawą bitwą o lokalne, symboliczne zwycięstwo.

06:22

Sztab Generalny: W ciągu ostatniego dnia Siły Zbrojne Ukrainy odparły ataki Rosjan m.in. w rejonach Nowoselewskiego, Stelmachiwki, Płoszczanki, Czerwonopopiwki i Biłohoriwki w obwodzie Ługańskim.

06:11

Ukraińskie media publikują wideo z Irmino w obwodzie ługańskim. Miasto położone jest 40 km od linii frontu. Do eksplozji miał dojść w składzie amunicji okupanta.

05:55

Uchylanie Rosji furtki to niebezpieczny sygnał ze strony kanclerza - komentuje w czwartek portal tygodnika "Focus" wtorkowe przemówienie kanclerza Niemiec Olafa Scholza, który powiedział, że po zakończeniu wojny współpraca z Rosją będzie znowu możliwa i ważne jest, aby przygotować się na ten czas.

Scholz wygłosił przemówienie z okazji 70-lecia Komisji Wschodniej Niemieckiej Gospodarki (Ost-Ausschuss der Deutschen Wirtschaft), która odegrała dużą rolę w tworzeniu "socjaldemokratycznej polityki rosyjskiej" z wiodącą doktryną "zmiany poprzez handel".

Jak przypomina "Focus", w 1970 roku w Essen podpisano umowę na dostawy gazu ziemnego, dzięki czemu rosyjski gaz popłynął do Niemiec. "Jeśli połączymy się gazociągiem, to krajobraz polityczny w Związku Radzieckim zmieni się na lepsze" - przekonywał Otto Wolff von Amerongen, ówczesny przewodniczący Komitetu Wschodniego.

05:25


Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję "Sytuacja praw człowieka w czasowo okupowanej Autonomicznej Republice Krymu i mieście Sewastopol na Ukrainie", dotyczącą sytuacji, która powstała wraz z początkiem rosyjskiej inwazji na Ukrainę - poinformowała agencja Ukrinfom.

Za przyjęciem dokumentu głosowały 82 kraje, 14 było przeciw, 80 wstrzymało się od głosu. Przeciwko głosowały Białoruś, Chiny, Kuba, Korea Północna, Erytrea, Etiopia, Iran, Kazachstan, Mali, Nikaragua, Rosja, Sudan, Syria, Zimbabwe.

05:22

Prezydent Francji Emmanuel Macron zamierza zadzwonić do Władimira Putina, aby wezwać go do zaprzestania bombardowań i ataków dronów w Ukrainie oraz nalegać na sfinalizować porozumienie w sprawie bezpieczeństwa ukraińskich elektrowni atomowych.

"To nie ma charakteru operacji specjalnej, to wojna, którą on rozpoczął i która jest podbojem terytorialnym" - dodał.

05:13

Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis napisał na Twitterze, iż dziewiąty pakiet unijnych sankcji wobec Rosji jest "straconą szansą".

"Dziewiąty pakiet sankcji jest straconą szansą. To smutne, że musieliśmy spędzić tyle czasu na omawianiu ustępstw zamiast silniejszych sankcji. Wspólnie z Polską udało nam się zapewnić opcjonalne zabezpieczenia, które zamykają wszelkie luki" - napisał Landsbergis.


Litewski minister jest także przekonany, że Ukraina nie otrzymuje wszystkiego, co jest potrzebne do jak najszybszego zakończenia wojny.

05:05

Udało się osiągnąć porozumienie w sprawie 9. pakietu sankcji przeciwko Rosji - powiedział na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu unijnych przywódców w Brukseli przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Michel podkreślił, że UE jest zdecydowana, by wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne.