Do zastrzelenia byłego deputowanego do parlamentu w Kijowie przyznała się Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Illia Kywa, uznany za zdrajcę, ukrywał się pod Moskwą i tam, według ukraińskich źródeł, wykonano na niego wyrok.

Zabity w środę w okolicach Moskwy b. deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Illia Kywa został zlikwidowany przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) - poinformowały ukraińskie media z powołaniem na źródła w organach ścigania.

Illia Kywa nie żyje. "Za likwidacją stoi SBU"

"Za likwidacją byłego deputowanego stoi Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Przestępca został zlikwidowany z broni strzeleckiej" - napisał portal Ukrainska Prawda. Podobny komunikat przekazała agencja Interfax-Ukraina.

Rosyjskie media poinformowały wcześniej, że ciało Kywy odnaleziono w jednej z miejscowości obwodu moskiewskiego.

Kywa był w przeszłości pracownikiem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy oraz doradcą b. szefa tego resortu Arsena Awakowa. W latach 2017-2019 stał na czele Socjalistycznej Partii Ukrainy, a następnie, do 2022 r. był deputowanym prorosyjskiej partii Opozycyjna Platforma - Za Życie - przypomniała Interfax-Ukraina.

W marcu 2022 r. został podejrzanym w śledztwie o zdradę stanu, następnie został zaocznie aresztowany oraz rozesłano za nim międzynarodowy list gończy.

W środę na Ukrainie obchodzony jest Dzień Sił Zbrojnych Ukrainy.

Zamach na prorosyjskiego deputowanego z Ługańska

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zlikwidowała ważnego działacza tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej Ołeha Popowa, którego samochód wysadzono w okupowanym przez Rosję Ługańsku - poinformowała w środę agencja Interfax-Ukraina z powołaniem na źródło w organach ścigania.

Dziś w tymczasowo okupowanym Ługańsku wybuchnął samochód z deputowanym "rady ludowej ŁRL" (Ługańska Republika Ludowa), zbrodniarzem wojennym Olegiem Popowem. Propagandyści informowali początkowo, że został on ciężko ranny, jednak w końcu przyznali, że kolaborant okupantów "zaliczył dwusetkę" - powiedział rozmówca Interfaksu.

Pojęcie "zaliczyć dwusetkę" wywodzi się od terminu "ładunek 200", którym na Ukrainie i w Rosji określa się transport ciał zabitych żołnierzy.