Ukraiński minister rolnictwa Mykoła Solski został aresztowany. Grozi mu nawet 12 lat więzienia. Solski jest podejrzany o korupcję w latach 2017-2021, gdy nie był jeszcze szefem resortu rolnictwa.

Ukraiński sąd antykorupcyjny przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował wobec Solskiego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 60 dni. 

Minister rolnictwa jest podejrzany o nielegalne pozyskanie należących do państwa gruntów o wartości 291 mln hrywien, czyli ok. 7 mln dolarów. 

Prokuratura uznała, że waga przestępstwa jest powodem ograniczenia wolności oskarżonego. Ponadto prokurator przypomniał, że Solski wielokrotnie przekraczał granicę w czasie stanu wojennego. Sędzia zdecydował, że Solski może uniknąć aresztu, jeśli zapłaci kaucję o równowartości pozyskanej ziemi. 

Solski ma pozostać w areszcie do 24 czerwca, chyba że wpłaci kaucję ustaloną na prawie 76 mln hrywien - to prawie 2 miliony dolarów.

Dymisja ministra

Wczoraj ( 25.04) Mykoła Solski podał się do dymisji - poinformował o tym przewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk. 

Według Stefanczuka wniosek Solskiego ma zostać rozpatrzony na jednym z najbliższych posiedzeń plenarnych.

Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) we wtorek poinformowało, że Solski jest podejrzany o nielegalne wejście w posiadanie ziemi.

Solski odrzucił te zarzuty. Oznajmił, że wydarzenia wymienione przez NABU miały miejsce w latach 2017-2018, gdy był adwokatem i nie pełnił funkcji ministra.