W najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną zauważył, że kilku przedstawicieli Ukrainy, w tym prezydent Wołodymyr Zełenski, sygnalizowało ostatnio, że siły ukraińskie są gotowe do rozpoczęcia na froncie operacji kontrofensywnych przeciwko Rosji.

Woodymyr Zełenski mówił o gotowości do rozpoczęcia kontrofensywy w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla amerykańskiego dziennika "Wall Street Journal". Prezydent Ukrainy przyznał, że choć Kijów "chciałby jeszcze uzyskać pewne rzeczy", to jednak "nie może czekać miesiącami" na rozpoczęcie operacji na froncie.

Wiceminister obrony Hanna Malar powiedziała w sobotę, że "plany wojskowe wolą ciszę", a wypowiedź ta - zdaniem Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) - pokazuje, iż "oficjele ukraińscy zaczęli wdrażać surowszy reżim ciszy informacyjnej" o działaniach armii przed nadchodzącą kontrofensywą.

Kolejnym sygnałem gotowości do kontrofensywy są zdaniem analityków słowa szefa MSW Ihora Kłymenki o sformowaniu dziewięciu brygad szturmowych.

Regularna armia zastępuje wagnerowców w Bachmucie

ISW ocenił, że w Bachmucie oddziały najemniczej rosyjskiej Grupy Wagnera zostały w przeważającym stopniu zastąpione armią regularną. Szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn oświadczył 2 czerwca, że 99 proc. jego jednostek opuściło Bachmut.

Według ocen brytyjskiego ministerstwa obrony, w Bachmucie coraz ważniejszą rolę odgrywają rosyjskie siły powietrznodesantowe: elementy 76. i 106. dywizji oraz dwie dodatkowe oddzielne brygady tych sił.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że Rosjanie podjęli nieudane akcje ofensywne koło miejscowości Iwaniwske, położonej 6 km na zachód od Bachmutu. Jeden z rosyjskich blogerów wojennych podał zaś, że siły ukraińskie umacniają pozycje obronne na południowej i północnej flance Bachmutu, spodziewając się, że Rosjanie wznowią szturm 5 czerwca. Na ten dzień Rosjanie zapowiadali zakończenie procesu wycofywania się Grupy Wagnera z Bachmutu.