Połowa skontrolowanych przez specjalną komisję schronów w Kijowie nie działa: jest zamknięta albo nie nadaje się do użytku - poinformował ukraiński minister ds. przemysłów strategicznych Ołeksandr Kamyszin. Dowódca ukraińskich wojsk lądowych gen. Ołeksandr Syrski oświadczył podczas wizyty na froncie, że sytuacja na kierunku wschodnim komplikuje się, ale na pewnych odcinkach frontu siły ukraińskie posuwają się naprzód. Rosyjski Korpus Ochotniczy i Legion Wolność Rosji zaproponowały wymianę dwóch rosyjskich jeńców za możliwość rozmowy z gubernatorem obwodu biełgorodzkiego Wiaczesławem Gładkowem. Minionej nocy siły rosyjskie zneutralizowały nad Krymem dziewięć dronów - przekazał szef władz okupacyjnych anektowanego półwyspu Siergiej Aksjonow. W sobotę wieczorem eksplozja rakiety zniszczyła dwupiętrowy budynek mieszkalny w rejonie miasta Dnipro w środkowej Ukrainie. Zginęła dwuletnia dziewczynka, a 22 osoby zostały ranne. Wśród nich jest pięcioro dzieci. Niedziela to 466. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje dotyczące sytuacji za naszą wschodnią granicą zebraliśmy w relacji z 04.06.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:55

Polski Korpus Ochotniczy (PDK) nie uczestniczył w operacjach rosyjskich jednostek, które, walcząc po stronie Ukrainy, przeprowadziły operacje na terytorium Rosji - poinformował w niedzielę Rosyjski Korpus Ochotniczy (RDK), który jako jednostka lojalna wobec Kijowa prowadzi akcje zbrojne w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim.

"W odniesieniu do działań bojowych na terytorium Federacji Rosyjskiej, (informujemy że) żołnierze PDK (Polskiego Korpusu Ochotniczego) zabezpieczają konwojowanie jeńców, logistykę wojskową i medyczną, lecz wyłącznie w obrębie granicy państwowej Ukrainy" - oświadczył Rosyjski Korpus Ochotniczy w Telegramie. 

22:35

Na Krymie kilku operatorów telewizji kablowej wyemitowało nagranie Ukraińskich Sił Zbrojnych. Na filmie widać żołnierzy ukraińskich, którzy wymownymi gestami pokazują, by zachować ciszę informacyjną przed nadchodzącą kontrofensywą Kijowa.

Rzecznik odeskiej administracji Serhij Bratczuk informuje, że telewizja padła prawdopodobnie ofiarą ataku hakerów.

22:30

W obwodzie sumskim Rosjanie uszkodzili kościół i ranili dwie osoby: w ciągu dnia w regionie doszło do 22 ostrzałów. Dwie osoby zostały ranne, zniszczono też infrastrukturę cywilną - podaje regionalna administracja wojskowa.

Okupanci regularnie ostrzeliwują region Sumy, choć wycofali się z niego wiosną 2022 roku. Rosja nadal utrzymuje część swoich jednostek w rejonach przygranicznych obwodów briańskiego i kurskiego. Jednak ukraińscy urzędnicy nie poinformowali jeszcze o utworzeniu formacji uderzeniowych w Federacji Rosyjskiej, które mogą ponownie zaatakować region Sumy.

21:33

Rosyjski Korpus Ochotniczy (RDK), deklarujący walkę po stronie Ukrainy w wojnie przeciwko Rosji, ogłosił, że rosyjscy żołnierze wzięci przez ochotników do niewoli będą przekazani Ukrainie.

Korpus poinformował, że gubernator regionu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow, któremu zaproponowano, by zabrał dwóch rosyjskich jeńców w zamian za możliwość osobistej rozmowy, nie pojawił się na spotkaniu.

Jak dodał Korpus, liczba wziętych do niewoli jeńców rosyjskich wzrosła i będą oni przekazani stronie ukraińskiej.

20:40

Na anektowanym Krymie ktoś zhakował kilka kanałów telewizyjnych i puścił nagranie o ukraińskich siłach zbrojnych - poinformował rzecznik odeskiej administracji Serhij Bratczuk.

Na tymczasowo okupowanym Krymie, w tym też w Sewastopolu, zhakowano transmisję kilku kanałów telewizyjnych i puszczono na nich nagranie o Siłach Zbrojnych Ukrainy - napisał Bratczuk w Telegramie.

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym widać, jak kanały telewizyjne transmutują wezwanie ukraińskich żołnierzy do społeczeństwa o zachowanie ciszy informacyjnej przed kontrofensywą - podał portal Dzerkało Tyżnia. Później operatorzy telewizyjni zaczęli wyłączać sygnał.

20:02

Nawet jeśli Ukraina nie jest dziś częścią NATO, to walczy w jego interesie w tym sensie, że broni się przed brutalną rosyjską siłą, która zagroziłaby wielu krajom NATO - powiedział w wywiadzie udzielonym Rosemary Barton dla kanadyjskiej telewizji CBC premier RP Mateusz Morawiecki.

Uważam, że Ukraina zasługuje na to, aby przedstawiono jej bardzo szybką ścieżkę do NATO -
stwierdził szef polskiego rządu. Według niego jest to kwestia ważniejsza, niż niektóre obecne problemy ustrojowe państwa ukraińskiego.

Podkreślił również, że kraje Europy Zachodniej mają wiele myśliwców i są położone daleko od Rosji, dlatego nie muszą obawiać się więc bezpośredniego zagrożenia i powinny być bardziej przychylne Ukrainie.

19:09

Pomnik poświęcony dzieciom, które zginęły w obwodzie charkowskim, odsłonięto w Charkowie pod patronatem pierwszej damy Ukrainy Ołeny Zełenskiej. Pierwsza dama była obecna na ceremonii.

Chłopczyk i dziewczynka, którzy wzlatują nad wybuchem - tak wygląda pomnik. I tak wygląda straszna rzeczywistość ukraińskich dzieci, które codziennie giną przez inwazję Rosjan - napisała Zełenska w komunikatorze Telegram. Jak poinformowała, wskutek rosyjskiej agresji w kraju zginęło 485 dzieci.

Niech ten pomnik stanie się wiecznym przypomnieniem o niewinnych ofiarach rosyjskich terrorystów i symbolem nieuniknionego ukarania za straszne zbrodnie okupantów - podkreślił Syniehubow.

18:11

Prawie 100 osób zatrzymano w Rosji w niedzielę na akcjach poparcia dla lidera opozycji antykremlowskiej Aleksieja Nawalnego, który obchodzi tego dnia 47. urodziny - informuje rosyjska redakcja BBC. Demonstracje na rzecz wtrąconego do łagru na wiele lat opozycjonisty zorganizowano w wielu krajach.

Według niezależnego projektu OWD-Info, monitorującego akcje protestu w Rosji, w 19 miastach zatrzymano w niedzielę 96 osób. Najwięcej zatrzymań dokonano w Moskwie.

Dziś przypadają 47. urodziny Nawalnego. Jego współpracownicy zaapelowali o akcje poparcia dla niego w tym dniu. W Rosji mają one formę jednoosobowych pikiet, które nie wymagają uzyskiwania zezwolenia na manifestację. 

17:30

Niektórzy mężczyźni próbują wyjechać z Ukrainy, przedstawiając podrobiony akt zgonu żon - poinformował Andrij Demczenko, rzecznik ukraińskiej straży granicznej.

Demczenko powiedział w telewizji, że codziennie ukraińska straż zatrzymuje ok. 20 mężczyzn, którzy próbują nielegalnie przekroczyć granicę - pisze portal Ukrainska Prawda.

W tym celu mężczyźni wykorzystują podrabiane dokumenty, w tym z komisji wojskowych o rzekomej niezdolności do służby wojskowej.

Fałszowane są też dokumenty o dzieciach albo akty zgonu żon, ponieważ rodzic wychowujący dziecko w pojedynkę może przekraczać granicę.

Obowiązek wojskowy obejmuje na Ukrainie mężczyzn w wieku 18-60 lat, choć są wyjątki. Za granicę mogą wyjeżdżać np. ojcowie, którzy mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci.

16:55

Połowa skontrolowanych przez specjalną komisję schronów w Kijowie nie działa: jest zamknięta albo nie nadaje się do użytku - poinformował ukraiński minister ds. przemysłów strategicznych Ołeksandr Kamyszin.

Na razie, pierwszego dnia kontroli, sprawdzono 1078 obiektów. Połowa z nich nie działa: nie są gotowe do wykorzystania albo komisja nie zdołała ich otworzyć.

Według ministra w ukraińskiej stolicy jest ponad 4 tys. schronów.

16:28

Rosyjski Korpus Ochotniczy (RDK) i Legion Wolność Rosji (LSR), deklarujące walkę po stronie Ukrainy w wojnie przeciwko Rosji, poinformowały, że znów wkroczyły do rosyjskiego obwodu biełgorodzkiego - informuje Radio Swoboda. Zaproponowano gubernatorowi oddanie jeńców w zamian za osobistą rozmowę.

Ochotnicy w komunikatorze Telegram napisali, że ich siły "wkraczają, walcząc, do przedmieść" miasta Szebiekino. Znowu na ojczystej ziemi - podkreślił Korpus.

Opublikowano też nagranie, na którym widać przemieszczających się umundurowanych ludzi. Nie wiadomo jednak, z kiedy pochodzą te kadry.

Korpus zamieścił też w Telegramie nagranie adresowane do gubernatora Wiaczesława Gładkowa, w którym zaproponowano, by zabrał dwóch rosyjskich jeńców w zamian za możliwość osobistej rozmowy. Dodano, że gubernator ma przyjechać bez broni.

RDK i LSR na przełomie maja i czerwca br. przyznały się do akcji zbrojnych na terytorium rosyjskiego obwodu biełgorodzkiego. Formacje podają, że w ich szeregach walczą obywatele Rosji, którzy w wojnie na Ukrainie wybrali stronę Kijowa. 

15:50

Syreny alarmowe było słychać na wschodzie Ukrainy

W obwodach zaporoskim i donieckim ogłoszono alarmy powietrzne. 

Władze tych regionów wezwały mieszkańców, by udali się do schronów. 

14:55

Poczucie ogromnej straty znają wszyscy Białorusini zmuszeni do opuszczenia kraju po 2020 roku. Wierzę jednak, że dla nas, Białorusinów, nic nie jest stracone - powiedziała w Krakowie liderka opozycji białoruskiej Swiatłana Cichanouska.

Działaczka gościła w niedzielę, w Dniu Wolności i Praw Obywatelskich, w Willi Decjusza w Krakowie. Spotkanie z nią odbyło się w ramach festiwalu Kultura na uchodźstwie. 

W sensie politycznym, ekonomicznym, informacyjnym, a także kulturowym Białoruś dziś zamieniła się w rosyjską kolonię - oceniła liderka demokratycznej Białorusi. Dodała, że "jakakolwiek wzmianka o kulturze narodowej uważana jest za przejaw ekstremizmu". Nawet gdy człowiek po prostu rozmawia na ulicy po białorusku, staje się podejrzany i może trafić za to do więzienia - podkreśliła kandydatka w wyborach prezydenckich na Białorusi w 2020.

14:14

Rosyjski Korpus Ochotniczy (RDK) i Legion Wolność Rosji (LSR), deklarujące walkę po stronie Ukrainy, oświadczyły, że wzięły do niewoli dwóch żołnierzy rosyjskich - podała agencja Reutera, powołując się na komunikat tych grup na serwisie Telegram.

W oświadczeniu zaproponowały one wymianę jeńców, wzywając szefa rosyjskiego obwodu biełgorodzkiego Wiaczesława Gładkowa, by odbyło się to podczas osobistego spotkania z nim. Reuters zastrzega, że nie może zweryfikować doniesień o wzięciu jeńców.

RDK i LSR przyznały się do akcji zbrojnych na przełomie maja i czerwca br. na terenie rosyjskiego obwodu biełgorodzkiego. Grupy podają, że w ich szeregach walczą obywatele Rosji, którzy w wojnie na Ukrainie wybrali stronę Kijowa. 

13:26

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że co najmniej 500 dzieci znalazło się "na liście niewinnych dziecięcych ofiar agresji rosyjskiej".

Jak dodał, dokładnej liczby tych ofiar nie można ustalić z powodu działań zbrojnych i okupacji.

13:10

Rosyjski Korpus Ochotniczy i Legion Wolność Rosji zaproponowały wymianę dwóch rosyjskich jeńców za możliwość rozmowy z gubernatorem obwodu biełgorodzkiego Wiaczesławem Gładkowem.

13:02

Dowódca ukraińskich wojsk lądowych gen. Ołeksandr Syrski oświadczył podczas wizyty na froncie, że sytuacja na kierunku wschodnim komplikuje się, ale na pewnych odcinkach frontu siły ukraińskie posuwają się naprzód.

Generał przypomniał, że Rosjanie wzmocnili swoje oddziały jednostkami składającymi się z więźniów. Wymienił kilka miejscowości leżących w rejonie, gdzie zbiegają się granice ukraińskich obwodów: ługańskiego, donieckiego i charkowskiego (m.in. Nowoseliwske, Kuzemiwka, Spirne) i poinformował, że Rosjanie przeszli tam do prowadzenia działań ofensywnych. Walki w tych rejonach trwają niemal całą dobę - powiedział Syrski.

Jednakże, jak opisywał, siły ukraińskie na kierunku miasta Swatowe (obwód ługański) nie tylko odparły atak rosyjski, ale też zdołały przesunąć się naprzód o 400 metrów.

Dowódca wypowiadał się podczas kolejnej wizyty na froncie. Na oficjalnej platformie medialnej ministerstwa obrony Ukrainy - Military Media Center, podano, że Syrski odwiedził "jednostki, które utrzymują obronę w rejonie największych napięć" na froncie.

12:27

Szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn twierdzi, że siły ukraińskie znajdują się na południowo-zachodnich obrzeżach Bachmutu.

12:15

W budynku Centralnego Szpitala Klinicznego w rosyjskim Nowosybirsku wybuchł pożar. Służby ewakuowały 130 osób, w tym 100 pacjentów.

12:08

Policja w Barnaule w rosyjskim Kraju Ałtajskim zatrzymała dwoje uczestników pikiet w obronie uwięzionego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

Zwolennicy Nawalnego wezwali do akcji poparcia dla polityka w dniu jego urodzin - 4 czerwca.

12:00

Rosja chętnie nagłaśnia i promuje doniesienia mediów zachodnich, które korespondują z linią narracyjną Kremla - ocenił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

11:53

Gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow poinformował o pracy systemów obrony powietrznej nad Biełgorodem.

11:46

Ochotnicy z Legionu Wolność Rosji poinformowali, że wkraczają na przedmieścia miasta Szebiekino w obwodzie biełgorodzkim.

Nie wiadomo, kiedy nagranie zostało zrobione.

11:42

Mieszkaniec Kijowa w schronie ze swoim pupilem podczas alarmu przeciwlotniczego.

11:35

"Plany lubią ciszę. Nie będzie ogłoszenia początku (kontrofensywy)" - poinformowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar, dołączając sugestywne nagranie.

11:28

Sensacyjne doniesienia z Ukrainy. Okazało się, że Polacy, wchodzący w skład Polskiego Korpusu Ochotniczego, brali udział w operacji partyzanckiej na terenie rosyjskiego obwodu biełgorodzkiego.

11:19

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia o poborze do służby wojskowej, który przewiduje rejestrację bez osobistej wizyty w wojskowym urzędzie meldunkowym i poborowym.

11:08

W Kijowie 44 proc. schronów jest zamkniętych lub nie nadaje się do użytku - poinformował minister strategicznych gałęzi przemysłu Ołeksandr Kamyszyn. To wniosek po kontroli ponad 1000 schronów w stolicy Ukrainy.

11:00

Dwa pociski manewrujące, którymi Rosjanie zaatakowali terytorium Ukrainy w nocy z soboty na niedzielę, uderzyły w lotnisko w pobliżu miasta Kropywnycki w obwodzie kirowohradzkim - poinformował rzecznik ukraińskiego lotnictwa Jurij Ihnat.

Z sześciu rakiet cztery zostały zniszczone przez obronę przeciwlotniczą. Dwie niestety spadły na lotnisko w pobliżu Kropywnyckiego - poinformował rzecznik. Zastrzegł, że "ze zrozumiałych względów" nie będzie informował o skutkach ataku.

Ponadto drony, których Rosjanie użyli podczas ataków, uszkodziły obiekty infrastruktury w obwodzie sumskim - dodał rzecznik.

10:52

Nagranie z bitwy czołgów w bliskim kontakcie w pobliżu Bachmutu w obwodzie donieckim.

10:33

W Singapurze odbyło się spotkanie szefów największych światowych agencji wywiadowczych - poinformowała agencja Reutera. Głównym tematem rozmów była wojna w Ukrainie.

10:17

Na skutek ukraińskiego ataku z wykorzystaniem pocisków manewrujących Storm Shadow w Berdiańsku zniszczeniu uległy dwa magazyny.

10:01

Niektórzy lokalni rosyjscy funkcjonariusze bezpieczeństwa interpretują drakońskie rosyjskie ustawodawstwo wojenne jako zakaz publicznego pokazywania niebieskich i żółtych przedmiotów, bo może to świadczyć o dyskretnym wsparciu dla Ukrainy - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że 9 maja pracownik domu opieki miał zostać aresztowany po założeniu niebiesko-żółtej kurtki do pracy, a w ostatnich dniach w Wołchowie koło Petersburga żołnierze rosyjskiej Gwardii Narodowej aresztowali 22-letniego mężczyznę za pokazywanie czegoś, co się okazało być niebiesko-żółtą flagą rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych.

"Te działania pokazują niepewność w paranoicznych rosyjskich urzędach co do tego, co jest, a co może być uważane za dopuszczalne w coraz bardziej totalitarnym systemie" - napisano. Dodano, że krytyka aresztowań nadeszła z nieoczekiwanej strony: ultranacjonalistycznej, prowojennej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji, której własne logo jest w kolorach żółtym i niebieskim.

09:43

Siły powietrzne armii ukraińskiej poinformowały, że w nocy z soboty na niedzielę strąciły cztery rosyjskie pociski manewrujące. Rosjanie zaatakowali terytorium Ukrainy łącznie sześcioma pociskami odpalonymi z bombowców Tu-95MS z rejonu Morza Kaspijskiego.

19:22

Państwowa Służba Graniczna Ukrainy każdego dnia odmawia opuszczenia kraju 120-150 Ukraińcom - poinformował rzecznik straży granicznej Andriej Demczenko. Jak dodał, większość osób, którym odmówiono opuszczenia kraju, to mężczyźni w wieku poborowym.

09:15

Gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow zaapelował do mieszkańców terenów położonych w pobliżu granicy z Ukrainą i poddawanych ostrzałom o "tymczasowe opuszczenie domów".

09:07

Jubileuszowa Sesja Rady Państw Morza Bałtyckiego w Wismarze, kończąca tegoroczne przewodnictwo Niemiec w Radzie, pokazała przede wszystkim jedność członków Rady wobec nowych wyzwań. Rada jednoznacznie potępiła w swojej wspólnej deklaracji działania Rosji na Ukrainie - powiedział Polskiej Agencji Prasowej ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś.

Rada wyraziła solidarność z Kijowem oraz potwierdziła gotowość do jego dalszego wspierania - podkreślił dyplomata.

08:57

Minionej nocy siły rosyjskie zneutralizowały nad Krymem dziewięć dronów - przekazał szef władz okupacyjnych anektowanego półwyspu Siergiej Aksjonow.

Według Aksjonowa zestrzelono pięć dronów, a cztery zostały zagłuszone przez systemy walki elektronicznej. Jeden z zestrzelonych dronów wybił szyby w trzech domach i dwóch samochodach. Nikomu nic się nie stało.

08:50

Ekipa Aleksieja Nawalnego wezwała do zorganizowania 4 czerwca wieców poparcia dla opozycjonisty. Współpracownicy Nawalnego wezwali mieszkańców zarówno Rosji, jak i innych krajów do wzięcia udziału w protestach.

W Chabarowsku policja zatrzymała dwóch uczestników wiecu.

08:44

W najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną zauważył, że kilku przedstawicieli Ukrainy, w tym prezydent Wołodymyr Zełenski, sygnalizowało ostatnio, że siły ukraińskie są gotowe do rozpoczęcia na froncie operacji kontrofensywnych przeciwko Rosji.

08:37

Około 40 rosyjskich wojskowych zdezerterowało w rejonie miasta Swatowe w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy. Do ich poszukiwania ściągnięto oddział Federalnej Służby Wojsk Gwardii Narodowej Rosji (Rosgwardii) - podał w komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

"W Swatowem w obwodzie ługańskim 2 czerwca zdezerterowało prawie 40 wojskowych z rosyjskich sił okupacyjnych. Samowolnie opuścili pozycje bojowe" - podał sztab generalny w porannym raporcie o sytuacji na linii frontu.

"Do poszukiwania dezerterów Rosjanie skierowali dwa śmigłowce i oddział Rosgwardii" - dodano.

Pod koniec maja sztab generalny informował o przypadku dezercji również w Swatowem. Wówczas chodziło o 20 byłych więźniów, którzy przeszli przyspieszone szkolenie i mieli wzmocnić wojska okupacyjne.

Większość obwodu ługańskiego pozostaje pod okupacją rosyjską. Pod kontrolą ukraińską pozostaje kilkanaście wsi.

08:24

W sobotę z Ukrainy do Polski przyjechało 26,9 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 28,4 tys. osób - podała Straż Graniczna.

Od 24 lutego ub. roku, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, SG odnotowała ponad 12,353 mln wjazdów do Polski i 10,566 mln wyjazdów na Ukrainę.

08:01

Z punktu widzenia kontrofensywy lądowej najważniejsze uzbrojenie to czołgi, bojowe wozy piechoty i artyleria - powiedział Polskiej Agencji Prasowej ekspert ds. wojskowości Mariusz Cielma. Trzon tego uzbrojenia stanowią dostawy od sojuszników z Zachodu.

Wiadomo mniej więcej, co Ukraina powinna dostać, ale nie znamy szczegółów dotyczących harmonogramu i ilości, które już dotarły. Ukraina - z oczywistych względów - nie chce i nie może takiej informacji ujawniać. Zaskoczenie to kluczowy warunek skuteczności zapowiadanej ofensywy - zauważył redaktor naczelny "Nowej Techniki Wojskowej".

07:48

Nie rywalizacja Igi Świątek z Aryną Sabalenką o pierwsze miejsce w rankingu tenisistek i nie walka o schedę po kontuzjowanym Rafaelu Nadalu najbardziej skupiały uwagę mediów w pierwszym tygodniu rywalizacji we French Open. Najmocniej przebijały się kwestie związane z wojną w Ukrainie.

07:40

07:33

Pomimo niedawnego złagodzenia walk w Bachmucie w obwodzie donieckim, starcia w rejonie miasta w obwodzie donieckim trwają, a sily rosyjskie ponoszą znaczące straty - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

07:15

W interesie nas wszystkich jest wdrożenie ustaleń ze szczytu NATO w Bukareszcie z 2008 r. i zarysowanie podczas zbliżającego się szczytu Sojuszu w Wilnie jasnej drogi dla członkostwa Ukrainy w Sojuszu Północnoatlantyckim - powiedział Polskiej Agencji Prasowej szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel (PiS).

07:08

Dwuletnia dziewczynka zginęła w rosyjskim ostrzale w hromadzie (gminie) Pidhorodne w obwodzie dniepropietrowskim - poinformował szef obwodu Serhij Łysak. 22 osoby zostały ranne, wśród nich jest pięcioro dzieci.

"W nocy spod gruzów budynku w hromadzie Pidhorodne wydobyto ciało dziewczynki. Dopiero co skończyła dwa lata" - napisał szef obwodu na serwisie Telegram. Wcześniej informowano tylko o rannych w wyniku ostrzału, który nastąpił wieczorem w sobotę. Pocisk trafił w dwukondygnacyjny budynek mieszkalny.

Szef obwodu przekazał, że dwa budynki mieszkalne są częściowo zniszczone. Uszkodzonych zostało również 10 domów prywatnych, budynek sklepu i instalacje gazociągowe.

"Obrona przeciwlotnicza strąciła w obwodzie dniepropietrowskim dwa rosyjskie pociski manewrujące i aparat bezzałogowy, prawdopodobnie irański dron Shahed" - poinformował Łysak.

06:59

Cmentarz w Tomsku pełen nagrobków poległych rosyjskich żołnierzy.

06:52

Mieszkańcy Szebiekina w obwodzie biełgorodzkim skarżą się, że muszą zapłacić 3 tys. rubli za ewakuację dzieci z miasta.

Od końca maja obwód biełgorodzki jest codziennie ostrzeliwany, w związku z czym gubernator Wiaczesław Gładkow zapowiedział ewakuację dzieci z rejonu szebiekieńskiego do kilku regionów oddalonych od linii frontu.

06:46

Choć Rosja straciła wiele ze swych wpływów w Europie po agresji na Ukrainę, nie oznacza to, że nie mogą one powrócić w przyszłości - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową Raphael S. Cohen, analityk z renomowanego amerykańskiego think tanku RAND Corporation.

Rosja z pewnością straciła wiele z jej przedwojennych wpływów w Europie, zarówno z punktu widzenia dyplomacji, ekonomii, wojskowości czy przestrzeni informacyjnej - twierdzi Cohen. Podkreślił, że po rosyjskiej inwazji na Ukrainę wielu rosyjskich dyplomatów, którzy byli jednocześnie oficerami wywiadu, zostało wydalonych z wielu europejskich krajów.

Również w przestrzeni informacyjnej Rosja dużo straciła. W związku z radykalnym zwrotem europejskiej opinii publicznej przeciwko Rosji, Kreml stracił wielu przyjaciół na kontynencie, przede wszystkim ze skrajnej prawicy i skrajnej lewicy - podkreśla Cohen.

Wiele z tych związków zostało zachwianych lub wprost zerwanych - dodaje analityk. Nawet pomimo wzmożonych wysiłków, aby pozbyć się rosyjskiej obecności, w Europie jest jeszcze z pewnością dużo rosyjskiego wywiadu - podkreśla analityk. Kreml wciąż przekupuje ludzi, nawet jeśli niekoniecznie wydają się oni na to podatni - dodaje.

06:38

Pracownicy moskiewskiego metra, zwolnieni w 2021 roku po opublikowaniu listy potencjalnych uczestników wiecu poparcia dla opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, uzyskali w sądzie nakaz przywrócenia do pracy.

06:31

Niemieckie samobieżne działo przeciwlotnicze Gepard w służbie Sił Zbrojnych Ukrainy.

06:23

Do 20 wzrosła liczba rannych po ataku rakietowym na wieś Pidhorodne, niedaleko miasta Dnipro w środkowej Ukrainie. W sobotę wieczorem eksplozja rakiety zniszczyła tam dwupiętrowy budynek mieszkalny. 17 rannych przewieziono do szpitala. Akcja ratunkowa trwa - poinformowały władze.

Jak przekazał na Telegramie gubernator obwodu Serhij Łysak, wśród rannych jest pięcioro dzieci w wieku 6, 11, 15 i 17 lat. Lekarze oceniają stan trzech chłopców jako poważny. Dwie dziewczynki w wieku 11 i 17 lat doznały lżejszych obrażeń.

06:17

Moment zniszczenia rosyjskiego terenowego samochodu osobowego za pomocą drona-kamikadze na północ od Bachmutu.

06:11

Rosja dokonała nad ranem serii ataków z powietrza Ukrainę przy użyciu rakiet i dronów. Wszystkie pociski i drony atakujące Kijów zostały zniszczone - poinformowały ukraińskie władze wojskowe.

"Według wstępnych informacji żaden cel powietrzny nie doleciał nad stolicę. Obrona powietrzna zniszczyła wszystko, co leciało w kierunku miasta i to w dużej od niej odległości" - poinformował na Telegramie szef administracji wojskowej Serhij Popko.

Świadkowie, na których powołuje się agencja Reutera, mówili, że słyszeli serię wybuchów w rejonie Kijowa, ale nie w samym mieście.

Rosja systematycznie atakuje Kijów od maja br., głównie w nocy, co - zdaniem ukraińskich władz - ma na celu psychiczne wyczerpanie ludności.

W całej Ukrainie obowiązywał przez prawie trzy godziny alert przed atakami z powietrza.

Ukraińskie media informowały o wybuchach w Krzywym Rogu, na południu Ukrainy, w pobliżu miasta Kropiwnickij w środkowej części kraju oraz rejonie Sum na północnym-wschodzie.

06:04

W sobotę wieczorem eksplozja rakiety zniszczyła dwupiętrowy budynek mieszkalny w rejonie miasta Dnipro w środkowej Ukrainie. Co najmniej 13 osób zostało rannych.

Jak poinformował na Telegramie gubernator obwodu Serhij Łysak, wśród rannych jest troje dzieci w wieku 6, 11 i 15 lat.

Budynek, który znajduje się w osadzie Pidhorodne, uległ częściowemu zawaleniu. Akcję ratunkową utrudnia pożar.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napisał na Telegramie, że rakieta spadła między dwoma budynkami. "Niestety, pod gruzami są ludzie. Rosja ponownie udowodniła, że jest państwem terrorystycznym" - napisał ukraiński przywódca.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE Z SOBOTY ZNAJDZIECIE TUTAJ.