Ukraina i Rosja przeprowadziły wymianę jeńców - poinformowała ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk. 10 ukraińskich wojskowych wymieniono na 10 rosyjskich. Uwolniono też cywilów, porwanych podczas ataku na Wyspę Węży.

Odbyła się pierwsza pełnowymiarowa wymiana jeńców. W zamian za 10 wziętych do niewoli okupantów wyciągnęliśmy 10 naszych wojskowych - przekazała Wereszczuk, cytowana przez portal Ukraińska Prawda.

Dodała, że odesłano Rosji 11 cywilnych rosyjskich marynarzy, których Ukraina uratowała z tonącego statku koło Odessy. 

W wyniku tej wymiany do domu wraca 19 ukraińskich cywilnych marynarzy ze statku ratowniczego Sapfir, porwanych przez okupantów podczas próby zabrania naszych wojskowych z Wyspy Węży - wyjaśniła.

Wereszczuk poinformowała, że statek Sapfir będzie zwrócony Ukrainie i zacumuje w tureckim porcie.

Bohaterowie z Wyspy Węży przeżyli i trafili do niewoli

Przypomnijmy, że 24 lutego, w pierwszym dniu agresji Rosji na Ukrainę, rosyjska Flota Czarnomorska zaatakowała niewielką ukraińską Wyspę Węży na Morzu Czarnym, której broniło zaledwie kilkunastu strażników granicznych. Nagranie wymiany zdań pomiędzy atakującym okrętem a ukraińskimi żołnierzami opublikowano w internecie.

"Tu rosyjski okręt wojskowy, poddajcie się i złóżcie broń. W przeciwnym razie rozpoczniemy atak" - słychać na nagraniu. Odpowiedź pograniczników była zwięzła: "Rosyjski okręcie wojskowy: P... się!".

Początkowo władze Ukrainy poinformowały, że wszyscy obrońcy wyspy zginęli. Potem okazało się, że są w rosyjskiej niewoli