Komisja Europejska przekazała krajom członkowskim UE projekt nowego - szóstego - pakietu sankcji wymierzonych w Rosję za inwazję na Ukrainę. Sankcje przewidują przede wszystkim embargo na import rosyjskiej ropy naftowej - podała agencja APA, powołując się na źródła dyplomatyczne.

Austriacka agencja pisze, że projekt zakłada stopniowe, w okresie od sześciu do ośmiu miesięcy, wstrzymanie importu rosyjskiej ropy. Z tych regulacji wyłączone mają być Węgry i Słowacja.

Portal Politico poinformował w poniedziałek, że Komisja zaproponuje prawdopodobnie okresy przejściowe dla Węgier i Słowacji, ze względu na stopień, w jakim te dwa kraje są uzależnione od rosyjskiej ropy i trudności, jakie napotykają w znalezieniu alternatywnych dostaw.

Według Politico KE chce oddalić w ten sposób groźbę weta ze strony Budapesztu lub Bratysławy wobec nowego pakietu sankcji.

Kolejne restrykcje dla rosyjskich banków

Z kolei niemiecka agencja dpa podała, powołując się na unijne źródła dyplomatyczne, że obok wstrzymania importu rosyjskiej ropy, nowy pakiet sankcji ma także zawierać kolejne restrykcje wobec rosyjskich firm, w tym wobec największego rosyjskiego banku, Sbierbanku, oraz dwóch innych banków, a także stacji telewizyjnych, które celowo rozpowszechniają fałszywe informacje o wojnie na Ukrainie.

Banki te mają zostać odcięte od międzynarodowego systemu rozliczeń SWIFT.

Według dpa nowy pakiet sankcji może być zatwierdzony jeszcze w tym tygodniu.