W sobotę rano w szpitalu w Dnipro zmarł ciężko ranny polski ochotnik. W tym tygodniu pojawiły się informacje o śmierci trzech Polaków walczących po stronie Ukrainy. Rada miejska Chersonia wezwała mieszkańców gminy do ewakuacji z powodu ciągłego rosyjskiego ostrzału - poinformował portal Ukraińska Prawda. Dwie osoby zginęły, a sześć zostało rannych w rosyjskich ostrzałach Chersonia na południu Ukrainy - poinformował szef chersońskiej wojskowej administracji obwodowej Ołeksandr Prokudin. Rosyjska ofensywa na Bachmut w Donbasie w znacznej mierze przystopowała - podkreśliło ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii. Najważniejsze informacje dotyczące 395. dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę zebraliśmy w relacji z 25.03.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

21:55

Kolejny tydzień obrony prawie się skończył, kolejny tydzień, w którym Ukraina stała się silniejsza, a wróg jeszcze bardziej odizolowany - powiedział w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w tradycyjnym wieczornym wystąpieniu wideo.

W tym tygodniu zapadły decyzje o nowych pakietach wsparcia obronnego - od Stanów Zjednoczonych, Litwy, Finlandii, Niemiec. Szwedzki parlament zatwierdził już 11. pakiet wsparcia obronnego dla Ukrainy. Jest pakiet bezpieczeństwa i mocne umowy z Japonią - jeszcze raz dziękuję premierowi Kishidzie za owocną wizytę. Otrzymaliśmy 1,5 mld euro makrofinansowania z UE - te pieniądze są już na kontach Banku Narodowego - dodał.

Krok po kroku robimy wszystko co możliwe, aby rosyjski rewanżyzm przegrał w każdym elemencie swojej agresji przeciwko Ukrainie i wolności narodów w ogóle - powiedział ukraiński prezydent.

20:12

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi odwiedzi w przyszłym Zaporoską Elektrowni Jądrową. Powodem wizyty jest "poważna sytuacja w zakresie bezpieczeństwa", jak określono to w dzisiejszym komunikacie. Rafael Grossi stwierdził w oświadczeniu, że zagrożenie bezpieczeństwa jądrowego w okupownawej przez armię rosyjską elektrowni jest "zbyt" oczywiste.

19:22

Wiceminister obrony Hanna Maliar zwróciła się do ukraińskich mediów o "milczenie w sprawie kontrofensyw", które siły zbrojne Kijowa planują przeprowadzić - podaje Kyiv Independent. Malar podkreśliła, że tylko trzech ludzie na Ukrainie może się wypowiadać o strategicznych planach kraju: prezydent Wołodymyr Zełenski, minister obrony Ołeksij Reznikow i głównodowodzący armii gen. Walerij Załużnyj.

"Mamy jeden plan strategiczny - wyzwolenie wszystkich naszych ziem. Szczegóły są tajemnicą wojskową" - stwierdziła Malar we wpisie na Facebooku.

18:36

Wojska rosyjskie ostrzelały miasta Czasiw Jar i Toreck w obwodzie donieckim; na skutek ostrzałów zginęły dwie osoby - poinformował w sobotę Andrij Jermak, szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"W mieście Czasiw Jar zginął cywil, a w Torecku terroryści (Rosjanie-PAP) zabili kobietę" - poinformował Jermak na serwisie Telegram.

Liczący przed rosyjską inwazją około 12 tys. mieszkańców Czasiw Jar jest położony nieopodal szturmowanego od miesięcy przez wojska rosyjskie Bachmutu. Przez miejscowość przebiega ważna trasa zaopatrzeniowa łącząca Bachmut z Kostiantyniwką. 

17:40

"W sobotę rano w szpitalu w Dnipro zmarł ciężko ranny polski ochotnik. To tragiczny tydzień, łącznie zginęło trzech naszych rodaków walczących po stronie Ukrainy" - przekazał w sobotę minister w KPRM Michał Dworczyk.

15:37

Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty powiedział w sobotę, że ocena wywiadu brytyjskiego, iż rosyjska ofensywa na Bachmut przystopowała, wymaga przeanalizowania. Walki o miasto wciąż są bardzo intensywne - mówił Czerewaty.

Jak pokazują ostatnie trzy dni, dziś było 18 starć, a niedawno - 30 do 50. Ale wymaga to bardziej szczegółowej analizy - powiedział Czerewaty, cytowany przez portal ZN.UA. Jak dodał, najbliższy tydzień pokaże rozwój sytuacji. Podkreślił, że Bachmut wciąż stanowi epicentrum walk.

Rzecznik armii wyjaśnił, że w ciągu minionej doby Rosjanie przeprowadzili na kierunku Bachmutu 178 ostrzałów, w tym 40 - na samo miasto. Użyli przeciwko oddziałom ukraińskim artylerii, lotnictwa i systemów rakietowych. 182 Rosjan zostało zabitych przez siły ukraińskie, 218 zostało rannych - poinformował Czerewaty.

14:19

Wojska rosyjskie ostrzelały w sobotę z artylerii punkt wydawania pomocy humanitarnej w Chersoniu na południu Ukrainy - poinformował szef administracji obwodowej Ołeksandr Prokudin. Podkreślił, że to kolejny atak na miejsca, gdzie cywile zwracają się po pomoc.

14:08

Surowe sankcje na Rosję to gwarant bezpieczeństwa. Trzeba objąć sankcjami podmioty, które Moskwa wykorzystuje do pozyskiwania części potrzebnych do produkcji uzbrojenia - oznajmił w sobotę Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

14:06

Węgry w żadnym wypadku nie będą wspierać transatlantyckiej i europejskiej integracji Ukrainy dopóki zagrożone będą węgierskie szkoły na Zakarpaciu - napisał na Facebooku minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.

14:00

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rozmawiał telefonicznie z Władimirem Putinem o przedłużonej umowie zbożowej umożliwiającej eksport zboża ukraińskiego; Erdogan podkreślił rolę negocjacji w zakończeniu wojny na Ukrainie - podała kancelaria prezydenta Turcji.

13:19

SBU pokazało, jak niszczy wrogie cele.

12:48

Szef policji obwodu kijowskiego Andrij Niebytow powiedział, że ponad 280 osób w regionie wciąż uznanych jest za zaginione po okresie okupacji rosyjskiej wiosną 2022 roku. Policja dotąd znalazła ciała 1374 cywilów zabitych podczas okupacji.

12:12

Rosyjskie służby bezpieczeństwa wpisały na listę osób poszukiwanych w Rosji byłego autora przemówień Władimira Putina - Abbasa Galiamowa. Jest podejrzany o popełnienie przestępstw kryminalnych.

Przeczytaj więcej na ten temat:

11:43

Rosyjska ofensywa na Bachmut w Donbasie w znacznej mierze przystopowała - podkreśliło ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii. Według resortu jest to skutkiem wyniszczenia rosyjskich sił. Duże straty podczas obrony miasta poniosła też armia ukraińska.

11:39

Burmistrz Kramatorska poinformował o ataku rakietowym na centrum miasta i strefę przemysłową. Na razie nie ma informacji o ofiarach.

10:31

Kreml zrezygnował z planów prowadzenia dalszej ofensywy w Ukrainie tej wiosny i chce skupić się na utrzymaniu zdobytych terytoriów - informuje Bloomberg. Moskwa planuje także zrekrutować nawet 400 tys. osób, unikając masowej mobilizacji.

10:14

16 cywilów zginęło, a 59 zostało rannych minionej doby na Ukrainie wskutek rosyjskich ostrzałów - podaje agencja Ukrinform. Rosyjskie wojsko ostrzelało terytorium ośmiu obwodów ukraińskiego państwa.

09:55

Ukraina nie może jeszcze rozpocząć kontrofensywy, ponieważ czeka na dostawy uzbrojenia od sojuszników - powiedział prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski, cytowany przez portal RBK-Ukraina.

09:20

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba opowiedział się za ratyfikacją przez Kijów Statutu Rzymskiego, który jest podstawą działalności Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze (MTK) - poinformował portal "Ukraińska Prawda". Zdecydowanie trzeba ratyfikować (Statut Rzymski), aby te wszystkie przesądy, które mówią, że to w jakiś sposób zaszkodzi samej Ukrainie, pozostały przesądami i niczym więcej - powiedział Kułeba, cytowany przez portal.

Szef ukraińskiej dyplomacji przypomniał, że Ukraina "w pełni uznaje jurysdykcję Międzynarodowego Trybunału Karnego i bez ratyfikacji".

I o tym też nie należy zapominać. Dlatego wszyscy, którzy mówią, że są jakieś przeszkody w interakcji Ukrainy z MTK, ponieważ nie ratyfikowaliśmy Statutu, kłamią - dodał.

09:06

W piątek z Ukrainy do Polski przyjechało 25 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 21,8 tys. - podała straż graniczna.

08:18

Wygląda na to, że rosyjska wiosenna ofensywa przeciwko Ukrainie zbliża się do punktu kulminacyjnego - pisze w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Rosyjska przestrzeń informacyjna reaguje dużym niepokojem na spowolnienie tempa rosyjskich działań i ukraiński potencjał przejęcia inicjatywy - zaznaczają eksperci.

Jak dodają, w rosyjskich mediach pojawia się coraz więcej głosów tworzących tło informacyjne, mające przygotowywać odbiorców do potencjalnej ukraińskiej kontrofensywy.

07:46

Ukraińskie siły odparły minionej doby 59 rosyjskich ataków na pięciu odcinkach w obwodzie donieckim na wschodzie kraju - poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

07:14

Dwie osoby zginęły, a sześć zostało rannych w rosyjskich ostrzałach Chersonia na południu Ukrainy - poinformował szef chersońskiej wojskowej administracji obwodowej Ołeksandr Prokudin.

W ciągu minionej doby rosyjskie wojsko przeprowadziło 67 ostrzałów obwodu chersońskiego, wystrzeliwując ponad 300 pocisków z artylerii - napisał Prokudin w serwisie Telegram. Chersoń ostrzelano siedem razy.

Ponad 20 pocisków trafiło w osiedla mieszkaniowe, domy i bloki oraz placówkę medyczną.

07:07

Ponad rok od rozpoczęcia pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę Rosjanie wciąż zasiadają w strukturach organizacji międzynarodowych. Należą do nich m.in. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS), czy Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Niepokój budzi też obecność Rosjan w Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO). Ukraina obawia się, że WMO przekazuje Rosji precyzyjne dane pogodowe, mogące ułatwiać planowanie ataków na ukraińskie pozycje.

07:04

Grupa wierzycieli Ukrainy, do której należą wszystkie państwa G7, zgodziła się na odroczenie spłaty pożyczek udzielonych Ukrainie do 2027 r., kiedy zakończy się obecny program MFW - poinformował Ukrinform.

07:03

Rada miejska Chersonia wezwała mieszkańców gminy do ewakuacji z powodu ciągłego rosyjskiego ostrzału - poinformował w sobotę portal Ukraińska Prawda.

"Rosyjskie wojska nadal terroryzują naszą społeczność terytorialną. Najbardziej cierpią osady w pobliżu Dniepru. Ze względu na ciągłe ataki, zapewnienie tam stałego zaopatrzenia w ciepło i wodę jest prawie niemożliwe. Najlepszą opcją ochrony siebie i swoich bliskich jest ewakuacja w bezpieczniejsze rejony" - cytuje portal fragment odezwy władz Chersonia do mieszkańców gminy.

07:02

Mamy plan sprawiedliwego pokoju prezydenta Zełenskiego i nie potrzeba nam żadnego innego - powiedział w Waszyngtonie szef komisji spraw zagranicznych Rady Najwyższej Ołeksandr Mereżko w odpowiedzi na pytanie PAP. 

07:01

Hiszpański rząd przeznaczy Ukrainie dodatkowe 14,5 mln euro na kontynuację ogłoszonego we wrześniu ubiegłego roku przez ONZ globalnego programu bezpieczeństwa żywnościowego - poinformował w Odessie ambasador Ricardo Lopez-Aranda Hagu.

07:00

Apelujemy do Francji, tak jak do wszystkich naszych sojuszników, by pomocy dla Ukrainy przekazywać jak najwięcej. Jest bardzo ważne, aby Ukraina obroniła się przed rosyjską agresją - powiedział w piątek wieczorem w wywiadzie dla francuskiej telewizji LCI prezydent Polski Andrzej Duda.