Według szefa miejscowej administracji wojskowej Witalija Barabasza, miasto Awdijiwka w obwodzie donieckim jest celem ciężkich ataków rosyjskiej artylerii i systemów rakietowych. Niektórzy ukraińscy urzędnicy twierdzą, że miasto może stać się "drugim Bachmutem" - podał portal amerykańskiej telewizji CNN.

Awdijiwka to przemysłowe miasto położone na północ od Doniecka, które przed wojną było zamieszkiwane przez ponad 31 tys. osób. Znajduje się tam duży kombinat koksochemiczny.

Miasto jest w zasadzie nieustannie ostrzeliwane od początku rosyjskiej inwazji. W ostatnich tygodniach rosyjskie ataki w rejonie dodatkowo się nasiliły.

Niektórzy ukraińscy urzędnicy - cytowani przez portal telewizji CNN - twierdzą, że miasto może stać się "drugim Bachmutem" - w większości opuszczonym i zniszczonym miastem, o które siły ukraińskie i rosyjskie toczą obecnie najcięższe i najkrwawsze walki na całym froncie.

Szef miejscowej administracji wojskowej Witalij Barabasz powiedział telewizji CNN, że "sytuacja naprawdę się zmienia".

Ostrzał jest bardziej zmasowany, jest więcej ataków rakietowych na miasto. Liczba operacji szturmowych w rejonie miasta również wielokrotnie wzrosła - podkreślił.

Barabasz poinformował, że we wtorek wieczorem doszło do zmasowanego ostrzału centrum miasta. Przekazał, że reszta nocy była "względnie spokojna". Jednak - zaznaczył - linia obrony wokół miasta była "ostrzeliwana całą noc".

Był ciężki ostrzał, a walki z użyciem broni strzeleckiej toczyły się na wszystkich kierunkach, z południa i północy - dodał.

Barabasz powiedział, że w środę rano doszło do kolejnych ataków artyleryjskich, w których zginęła jedna kobieta.

Trudności z ewakuacją

Ewakuacja ludności cywilnej trwa, choć drogi wyjazdowe z miasta są określane "drogami śmierci". Barabasz powiedział, że siły rosyjskie "natychmiast otwierają ogień".

Dodał, że w ciągu ostatnich trzech tygodni miasto opuściło 180 osób. Ukraińscy urzędnicy szacują, że w Awdijiwce pozostało około 2000 osób.

Wśród nich, według Barabasza, jest sześcioro dzieci. Jedno dziecko ewakuowano we wtorek, a kolejne - w środę.

Rosjanie chcą otoczyć Awdijiwkę?

O tym, że siły rosyjskie zwiększają obecnie tempo swoich operacji ofensywnych wokół Awdijiwki, poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Zdaniem najwyższego ukraińskiego dowództwa wojskowego, Rosjanie dążą do otoczenia tej miejscowości. "Prawdopodobnie robią to kosztem operacji wokół Bachmutu i wstrzymanej ofensywy w pobliżu Wuhłedaru" - ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

ISW nadal ocenia, że postępy Rosjan mogą skłonić siły ukraińskie do wycofania się z Awdijiwki (lub Bachmutu), choć obecnie jest to mało prawdopodobne.