Dmitrij Miedwiediew opublikował w poniedziałek w mediach społecznościowych swoje przewidywania dotyczące 2023 roku. Wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej prognozuje m.in. rozpad Unii Europejskiej, powstanie IV Rzeszy i wojnę domową w Stanach Zjednoczonych. Były prezydent Rosji kilkukrotnie w swoich prognozach wspomniał też Polskę.

Dmitrij Miedwiediew to jeden z najbardziej aktywnych członków rosyjskiej administracji. Od pierwszego dnia inwazji nie przebiera w słowach, grożąc i krytykując każdego, kto uderza w "specjalną operację wojskową" (tak Rosjanie określają inwazję na Ukrainę - przyp. red.).

Były prezydent Rosji w poniedziałek w mediach społecznościowych zauważył, że koniec roku to czas, kiedy wszyscy zajmują się przewidywaniami dotyczącymi wydarzeń w nowym roku. Stwierdził, że wielu publikuje "futurystyczne hipotezy", co przekłada się na rywalizację w tych "najbardziej nieoczekiwanych, a nawet absurdalnych".

Miedwiediew postanowił, że wtrąci swoje trzy grosze. O to jego 10 prognoz na 2023 rok.

1. Wzrost cen ropy naftowej do 150 dolarów za baryłkę i cen gazu do 5000 dolarów za 1000 metrów sześciennych;

2. Powrót Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej;

3. Rozpad Unii Europejskiej po powrocie Wielkiej Brytanii i zniesienie euro jako dawnej waluty UE;

4. Zajęcie przez Polskę i Węgry zachodniej części byłej Ukrainy;

5. Utworzenie IV Rzeszy na terenie Niemiec i państw satelickich, takich jak Polska, kraje bałtyckie, Czechy, Słowacja, Rumunia, Republika Kijowska i "innych wyrzutków";

6. Wojna pomiędzy Francją a IV Rzeszą, a w efekcie nastąpi podział Europy i rozbiór Polski;

7. Irlandia Północna odłączy się od Wielkiej Brytanii i dołączy do Republiki Irlandii;

8. W Stanach Zjednoczonych wybuchnie wojna domowa, w efekcie czego: Kalifornia i Teksas staną się niepodległymi państwami, Teksas i Meksyk utworzą sojusz, Elon Musk wygra wybory prezydenckie w wielu stanach, które po zakończeniu wojny domowej zostaną przekazane Partii Republikańskiej;

9. Wszystkie największe giełdy i działalność finansowa przeniosą się ze Stanów Zjednoczonych i Europy do Azji;

10. System zarządzania pieniędzmi z Bretton Woods upadnie, prowadząc do krachu Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego - w efekcie euro i dolar przestaną być światowymi walutami rezerwowymi, zamiast tego aktywnie będą wykorzystywane cyfrowe waluty fiducjarne.

Dmitrij Miedwiediew swój wpis zakończył "świątecznymi pozdrowieniami dla wszystkich - anglosaskich przyjaciół i ich radośnie kwiczących prosiąt".

List gończy za Miedwiediewem

10 października Służba Bezpieczeństwa Ukrainy rozesłała list gończy za Miedwiediewem. Polityk jest oskarżany o "zamach na integralność terytorialną i nietykalność Ukrainy, dokonany przez przedstawiciela władz". Miedwiediew wzywał m.in. do "unicestwienia" Ukrainy oraz groził zastosowaniem broni jądrowej.

Na liście poszukiwanych jest również rzeczniczka rosyjskiego resortu dyplomacji Maria Zacharowa.