Amerykanie skontaktowali się już z polskimi władzami w sprawie możliwej wizyty Joe Bidena w naszym kraju - ustalili dziennikarze RMF FM. Poprosili o wstępne zarezerwowanie miejsca w kalendarzach. Amerykański przywódca planuje wizytę w Europie 24 lutego, czyli w rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę.

Oficjalne stanowisko polskiego rządu ws. ewentualnej wizyty prezydenta USA w Polsce jest mocno dyplomatyczne. 

"Nic nie wiemy", "nic nie słyszeliśmy" i "nic nie mówimy". Nieoficjalnie natomiast - jak ustaliliśmy - prace nad przygotowaniem wizyty są zaawansowane.

Amerykanom bardzo zależy na pokazaniu, że chronią Europę i Ukrainę. 

Na pewno w okolicach rocznicy rosyjskiej napaści na Ukrainę pojawi się na naszym kontynencie wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamala Harris, która w Niemczech weźmie udział w dorocznej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. 

Amerykanie chcą jednak wysłać mocniejszy "sygnał" wsparcia. Stąd pomysł, żeby w amerykańskiej bazie w Rzeszowie pojawił się Joe Biden.

Prezydent Biden rozważa wizytę m.in. w Polsce w okolicach rocznicy rosyjskiej inwazji

Prezydent USA Joe Biden rozważa wizytę w Europie w czasie rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego - podały w czwartek telewizje CNN i NBC News, powołując się na źródła w administracji USA. Wśród rozważanych lokalizacji jest Polska - podano. 

"Podróż nie jest jeszcze potwierdzona (...) ale jeden z oficjeli powiedział, że jednym z rozważanych przystanków jest Polska, kluczowy sojusznik NATO, obecnie goszczący tysiące amerykańskich żołnierzy i który służy jako centrum dla zachodnich transferów broni na Ukrainę" - donosiła CNN. Według telewizji mało prawdopodobne jest, by Biden złożył wizytę na Ukrainie, ze względów bezpieczeństwa.

Według NBC News, celem podróży miałoby być podkreślenie odporności Ukrainy wobec brutalnej napaści Rosji i "potwierdzenie amerykańskiej solidarności z Ukraińcami w czasie, gdy konflikt wkracza w nową fazę". Dodatkowo rozważane jest również ogłoszenie kolejnego dużego pakietu uzbrojenia dla Ukrainy w rocznicę inwazji.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu nie potwierdziła na razie tych doniesień. 

"Nie mamy obecnie żadnych planów podróży na rocznicę" - stwierdziła rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Ostatnia wizyta prezydenta USA w Polsce miała miejsce miesiąc po rosyjskiej inwazji na pełną skalę. 

Biden wygłosił wtedy m.in. przemówienie na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie, w którym stwierdził, że Putin "nie może pozostać przy władzy". 

Opracowanie: