Ukraina będzie potrzebowała w tym roku dodatkowych 17 miliardów dolarów na naprawę sieci energetycznych oraz rozminowywanie i odbudowę infrastruktury - poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal. Rosyjskie zapasy dronów bojowych produkcji irańskiej są obecnie na wyczerpaniu - poinformował w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Piątek jest 338. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Wydarzenia za naszą wschodnią granicą relacjonujemy dla was w naszym raporcie dnia. Informacje w nim są aktualizowane na bieżąco.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

21:15

Ambasador Ukrainy we Francji Wadym Omelczenko powiedział w wywiadzie dla telewizji BFM, że kraje sojusznicze obiecały przekazać Kijowowi 321 ciężkich czołgów. Nie określił jednak konkretnie, z których państw takie uzbrojenie pojedzie na Ukrainę.

Chociaż terminy dostaw różnią się w zależności od typu czołgu i kraju ich produkcji, to potrzebujemy tej pomocy jak najszybciej. Jeśli będziemy czekać do sierpnia lub września, może być już za późno - podkreślił ambasador.

20:52

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski określił jako "hipokryzję" postawę Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, biorącego pod uwagę start w igrzyskach olimpijskich w Paryżu sportowców z Rosji i Białorusi. Zaprosił też szefa MKOl Thomasa Bacha do Bachmutu.

Zapraszam pana Bacha do Bachmutu, żeby przekonał się na własne oczy, że neutralność nie istnieje - podkreślił Zełenski w swoim codziennym przemówieniu i obiecał pracować nad "oczyszczeniem z hipokryzji kierownictwa międzynarodowych struktur olimpijskich".

Bachmut jest obecnie jednym z najgorętszych miejsc trwającej od blisko roku wojny Rosji z Ukrainą.

To oczywiste, że każda neutralna flaga rosyjskich sportowców jest splamiona krwią. Zrobimy wszystko, żeby świat chronił sport przed wszelkimi wpływami "państwa terrorystycznego", które są po prostu nieuniknione, jeśli rosyjscy sportowcy będą startować w paryskich igrzyskach - dodał Zełenski.

20:51

Rząd federalny w Berlinie oświadczył, że Niemcy nie są stroną w wojnie na Ukrainie. To reakcja na propagandowe wykorzystywanie przez Rosję wypowiedzi minister spraw zagranicznych RFN Annaleny Baerbock, która we wtorek w Radzie Europy powiedziała: "Prowadzimy wojnę przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie".

NATO i Niemcy nie są stroną w agresywnej wojnie Rosji przeciwko Ukrainie - zapewniła w piątek zastępczyni rzecznika rządu Christiane Hoffmann. Wspieramy Ukrainę, ale nie jesteśmy stroną w wojnie - dodała.

20:44

Po decyzjach krajów zachodnich o przekazaniu Ukrainie czołgów kanadyjski wywiad ostrzega przed rosyjskimi cyberatakami i wzywa do zwiększonej ostrożności.

"Communications Security Establishment (CSE - wywiad elektroniczny) jest świadomy raportów dotyczących nasilenia działań wspieranych przez rosyjski rząd grup hakerskich, które starają się zaszkodzić związanym z Ukrainą sojusznikom lub zakłócić ich działania" - napisano w komunikacie rządowego Kanadyjskiego Centrum Cyberbezpieczeństwa.

20:11

Zachodni eksperci alarmują, że armia Władimira Putina wyciągnęła wnioski i szykuje się do kolejnej, zmasowanej ofensywy na Ukrainę. W tym samym czasie rząd kraju naszych wschodnich sąsiadów wypowiada wojnę wewnętrznej Hydrze, czyli korupcji. W ostatnim czasie stanowiska straciło 11 wysokich rangą urzędników, w tym wiceszef biura prezydenta, zastępca prokuratora generalnego oraz wiceminister obrony.

20:10

Korea Północna zawsze będzie w tym samym okopie z armią i narodem Rosji, która walczy z siłami imperialistycznymi Stanów Zjednoczonych i Zachodu - napisała w oświadczeniu Kim Jo Dzong, wicedyrektorka komitetu centralnego Partii Pracy Korei i siostra przywódcy KRLD Kim Dzong Una.

20:07

MSZ Ukrainy wezwało ambasadora Węgier w Kijowie Istvana Ijdjarto w związku z wypowiedziami węgierskiego premiera. Viktor Orban porównał Ukrainę do Afganistanu i nazwał ją "ziemią niczyją" - poinformował na Facebooku rzecznik ukraińskiej dyplomacji Ołeh Nikołenko.

19:50

Waszyngton prowadzi negocjacje z sześcioma krajami Ameryki Łacińskiej, by nakłonić je do przekazania Ukrainie rosyjskiego uzbrojenia, w zamian za sprzęt amerykański - ujawniła stojąca na czele Dowództwa Południowego USA gen. Laura Richardson, cytowana przez hiszpański portal Infodefensa.

Portal powołał się na styczniowy wywiad udzielony przez gen. Richardson w ramach forum "Commander Series" Rady Atlantyckiej, amerykańskiego think tanku.

USA obiecują, że przekazane Ukrainie przez kraje latynoamerykańskie uzbrojenie rosyjskie zostanie zastąpione innym, produkcji amerykańskiej.

19:46

Niemcy nie planują przekazania Ukrainie samolotów bojowych - poinformował niemiecki minister obrony Boris Pistorius. Podobne zdanie wyraziła dziś Christine Hoffman, zastępczyni rzecznika rządu Niemiec. Nie myślimy o myśliwcach - podkreśliła.

19:00

Okazało się, że byłem zbytnim pesymistą, jeżeli chodzi o wolę utrzymania jedności w Unii Europejskiej i w NATO - mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM europoseł Marek Belka, komentując ogłoszone w ostatnich dniach zachodnie wsparcie militarne dla Ukrainy. Myślę, że świat zachodni zaszedł tak daleko, że wycofanie się czy osłabienie poparcia dla Ukrainy byłoby wielkim blamażem, ale także wielką klęską geopolityczną - dodał były szef Narodowego Banku Polskiego.

17:50

Ukraina będzie potrzebowała w tym roku dodatkowych 17 miliardów dolarów na naprawę sieci energetycznych oraz rozminowywanie i odbudowę infrastruktury - poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal.

Szmyhal wyjaśnił po posiedzeniu rządu, że w wyniku czwartkowych ataków rosyjskich uszkodzonych zostało pięć podstacji wysokiego napięcia w centralnych, południowych i południowo-zachodnich obwodach kraju.

Podkreślił, że po czterech miesiącach rosyjskich ataków rakietami i dronami na infrastrukturę energetyczną Ukrainy jest ona poważnie uszkodzona.

17:31

Na III Igrzyskach Europejskich Kraków - Małopolska 2023 nie zobaczymy sportowców z Rosji i Białorusi. Decyzję o wykluczaniu zawodników z tych krajów podjęły już w ubiegłym roku Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich (The European Olympic Committees - EOC) i Polski Komitet Olimpijski. Teraz Polski Komitet Olimpijski potwierdził, że to stanowisko się nie zmienia i wykluczenie sportowców z krajów, które biorą udział w ataku na Ukrainę, nadal obowiązuje.

17:30

Deputowana Rady Najwyższej Ukrainy i liderka partii Batkiwszczyna Julia Tymoszenko początek roku świętowała w Dubaju, mieszkając w pięciogwiazdkowym hotelu. Sytuacja oburzyła wielu obywateli - luksusowe wakacje źle wyglądają w sytuacji, gdy ojczyzna polityczki jest pogrążona w wojnie.

17:22

Sąd w Rosji może skazać obywatela tego kraju za domniemaną "dyskredytację armii" nawet na podstawie donosu na temat rozmowy z kolegami w miejscu pracy - poinformowała niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia, która przywołała w tym kontekście historię lekarki Selimat Asłanowej z Saratowa.

W uzasadnieniu wyroku stwierdzono, że Asłanowa powiedziała we wrześniu ubiegłego roku swoim kolegom z pracy, iż jest "przeciwna wojnie z Ukrainą". Kobietę skazano na karę grzywny w wysokości 30 tys. rubli, czyli około 1870 zł.

Według lekarki, cytowanej przez Nastojaszczeje Wriemia, donos na nią złożyła koleżanka, niechętna Asłanowej z powodu jej pochodzenia etnicznego. Jedna z osób powołanych na świadka w tej sprawie zeznała przed sądem, że nie składała żadnych wyjaśnień obciążających lekarkę, a policyjny protokół został wypełniony przez funkcjonariusza bez jej wiedzy i zgody.

17:19

Na ten moment nie ma decyzji o przekazaniu Ukrainie myśliwców - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, nie ma też planów dostarczenia Ukrainie kolejnych czołgów. Będziemy wspierać Ukrainę w zakresie uzbrojenia, ale nie muszą to być kolejne dostawy czołgów - dodał.

16:00

Polska jest jednym z głównych orędowników dostaw czołgów Leopard 2 dla Ukrainy - napisał holenderski dziennik "De Volkskrant".

"De Volkskrant" informuje, że Warszawa nie tylko zabiegała o dostarczenie czołgów niemieckiej produkcji zaatakowanemu przez Rosję krajowi, ale obecnie również zdecydowała o przekazaniu Ukrainie dodatkowo 60 czołgów, z czego 30 to PT-91, czyli ulepszona wersja sowieckiego czołgu T-72.

"Polski rząd chce nadal wywierać presję na kraje zachodnie, aby zwiększyły dostawy broni" - napisał holenderski dziennik. Gazeta podkreśla, że Polska od samego początku rosyjskiej inwazji wspierała swojego sąsiada uzbrojeniem i była jednym z głównych motorów dostaw czołgów Leopard 2 dla Ukrainy.

14:59

Rosjanie wywieźli na okupowany Krym około 3,5 tys. więźniów z ukraińskich zakładów karnych w obwodach chersońskim i zaporoskim; skazańcy są tam zmuszani do wstępowania w szeregi prywatnej firmy wojskowej Grupa Wagnera - oznajmił portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, utworzony przez Siły Operacji Specjalnych armii Ukrainy.

Deportowani zostali mężczyźni, którzy odbywali kary na podstawie wyroków ukraińskich sądów i przebywali w aresztach jeszcze przed rosyjską inwazją, rozpoczętą w lutym 2022 roku. Większość więźniów wywiezionych na Krym odmawia podpisania kontraktu z armią wroga, dlatego Rosjanie celowo przetrzymują ich w fatalnych warunkach bytowych - poinformował rządowy serwis.

14:35

To nie koniec polskiej pomocy dla Ukrainy; nasze wsparcie może zakończyć tylko jedna rzecz: zwycięstwo - oświadczył premier Mateusz Morawiecki, odpowiadając na wpis prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Za 160 lat nasze narody będą wspominać i tę wojnę, tym razem wygraną - dodał polski premier.

14:34

Unia Europejska przedłużyła o sześć miesięcy, do 31 lipca 2023 r., sankcje wymierzone w określone sektory gospodarki Federacji Rosyjskiej w związku z jej agresją wobec Ukrainy.

Sankcje te, wprowadzone po raz pierwszy w 2014 roku w odpowiedzi na działania Rosji, destabilizujące sytuację na Ukrainie, zostały znacznie rozszerzone od lutego 2022 roku w związku z niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresją militarną Rosji na Ukrainę.

Obecnie obejmują one szerokie spektrum środków sektorowych, w tym ograniczenia w handlu, finansach, technologii, towarach podwójnego zastosowania, przemyśle, transporcie i towarach luksusowych. Obejmują one również: zakaz importu lub transferu ropy naftowej i niektórych produktów ropopochodnych drogą morską z Rosji do UE, usunięcie SWIFT kilku rosyjskich banków oraz zawieszenie działalności nadawczej i licencji kilku wspieranych przez Kreml ośrodków dezinformacji.

13:58

Zmasowane ataki podkreślają ohydny i nieludzki charakter agresji Kremla - oświadczył rzecznik Komisji Europejskiej ds. zagranicznych Peter Stano.

"Ostatnia fala rosyjskich ataków rakiet i dronów po raz kolejny podkreśla ohydny, nieludzki charakter agresji Kremla wymierzonej w ukraińską ludność cywilną i infrastrukturę" - napisał Stano na Twitterze.

"Ten godny potępienia masowy terror bombowy musi się natychmiast skończyć. Zaangażowani w to zostaną pociągnięci do odpowiedzialności" - zapowiedział.

13:03

Polska wyśle około 60 dodatkowych czołgów na Ukrainę oprócz 14 zadeklarowanych już leopardów - powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z kanadyjską telewizją.

12:09

Dziękuję Polsce za tak ważne decyzje o przekazaniu Ukrainie 60 polskich czołgów, spośród których 30 to słynne PT-91 Twardy, a także 14 maszyn Leopard 2 - napisał w piątek po polsku na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do czwartkowych zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego o kolejnych dostawach uzbrojenia dla Kijowa.

11:48

Poseł Mykoła Tyszczenko został wykluczony z rządzącej w Ukrainie partii Sługa Narodu założonej przez Wołodymyra Zełenskiego. Mimo trwającej wojny z Rosją, poseł wyjechał do Tajlandii na wakacje, a potem tłumaczył, że udał się tam służbowo.

11:44

W rejonie Sołedaru w obwodzie donieckim Rosjanie przeprowadzili w ciągu doby 77 ostrzałów i cztery szturmy - powiadomił rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk Serhij Czerewaty. Wojskowy poinformował również, że zacięte walki toczą się w rejonie Wuhłedaru.

11:24

Pierwsi ukraińscy żołnierze dotarli już do Niemiec na szkolenie z obsługi bojowych wozów piechoty. Ukraińska armia ma otrzymać 40 Marderów. Szkolenie ruszy w przyszłym tygodniu. Najprawdopodobniej w lutym powinien rozpocząć się też kurs obsługi Leopardów, które wiosną mają w liczbie 40 być wysłane do Ukrainy.

10:46

Rosyjskie zapasy dronów bojowych produkcji irańskiej są obecnie na wyczerpaniu; Kremlowi wystarczy bezzałogowców na zaledwie kilka kolejnych ataków przeciwko Ukrainie, lecz wkrótce możliwa jest kolejna dostawa tych maszyn z Iranu - poinformował w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

10:11

Amerykanie skontaktowali się już z polskimi władzami w sprawie możliwej wizyty Joe Bidena w naszym kraju - ustalili dziennikarze RMF FM. Poprosili o wstępne zarezerwowanie miejsca w kalendarzach. Amerykański przywódca planuje wizytę w Europie 24 lutego, czyli w rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę.

09:36

W ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów zginęło sześcioro mieszkańców obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy, a także po dwie osoby na Charkowszczyźnie i Chersońszczyźnie, na południu i północnym wschodzie kraju - poinformowały na Telegramie władze tych trzech ukraińskich regionów.

Ukraińskie wojska obrony przeciwrakietowej zneutralizowały w czwartek 47 spośród 55 rosyjskich pocisków manewrujących wystrzelonych w cele na terytorium Ukrainy w ramach kolejnego zmasowanego ataku wroga; 20 rakiet zniszczono w okolicach Kijowa - powiadomił wcześniej na Telegramie naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.

09:26

Pojawiające się doniesienia o znacznych postępach rosyjskich w pobliżu Orichiwa i Wuhłedaru mogą być celową dezinformacją mającą na celu zasugerowanie, że rosyjska operacja nabiera tempa - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

08:09

Jewgienij Prigożyn, kierujący Grupą Wagnera oraz Igor Girkin, były dowódca bojowników z Donbasu, weszli w publiczny spór. Według ISW rywalizacja dwóch apologetów wojny, jednocześnie krytykujących władze za jej przebieg, jest korzystna dla Władimira Putina.

"Sprzeczka pomiędzy finansistą Grupy Wagnera Jewgienijem Prigożynem i byłym rosyjskim oficerem Igorem Girkinem ujawnia nowy obszar rywalizacji o wpływy polityczne pomiędzy środowiskami nacjonalistycznymi" - ocenia ISW w najnowszym raporcie.

Girkin skrytykował Prigożyna za "ambicje polityczne" i "niezwykle szkodliwą dla Rosji" działalność w mediach. Wcześniej oceniał, że bojownicy Wagnera są źle wykorzystywani na froncie przez kierownictwo wojskowe. Prigożyn odrzucił zarzuty dotyczące "ambicji politycznych" i zapewniał, że jego celem jest wyłącznie dobro Grupy Wagnera i "wykuwanie rosyjskiego patriotyzmu". Zaproponował również Girkinowi, by przyjechał na front i objął dowództwo jednego z oddziałów szturmowych.

"Prigożyn i Girkin - którzy są krytykami sposobu prowadzenia wojny przez prezydenta Władimira Putina - prawdopodobnie rywalizują o wpływy i patronat wśród prowojennych polityków, rozczarowanych przebiegiem wojny" - pisze ISW.

07:27

Belgia przekaże Ukrainie pakiet pomocy wojskowej warty 90 milionów euro, czyli równy kosztom całego dotychczasowego belgijskiego wsparciu dla Kijowa od początku inwazji Rosji - poinformował belgijski dziennik "Le Soir".

Najnowszy pakiet pomocy dla Ukrainy ma zostać jeszcze oficjalnie potwierdzony w piątek, jednak - jak przekazał "Le Soir" - decyzja zapadła.

05:07

Dowódcy rosyjskich wojsk na Ukrainie próbują za wszelką cenę ukryć ogromne straty osobowe, dlatego za linią frontu przemieszcza się około pięciu mobilnych krematoriów; ciała poległych żołnierzy są tam spalane bez wcześniejszej identyfikacji - oznajmiła w czwartek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar, powołując się na dane wywiadu wojskowego.

04:59

Kanada potwierdziła zamiar przekazania czołgów Ukrainie, tym samym w koalicji pancernej uczestniczy już 12 państw, powiedział  Wołodymyr Zełenski w czwartek w wieczornym wystąpieniu wideo.

"Tylko broń neutralizuje terrorystów. I jestem wdzięczny wszystkim na świecie, którzy razem z nami realnie przeciwstawiają się terrorowi, przyspieszając dostawy niezbędnego sprzętu obronnego na Ukrainę i zwiększając presję sankcji na państwo terrorystyczne" - dodał Zełenski.