Wiemy, ilu ukraińskich żołnierzy zostało wyszkolonych w ramach Misji Wsparcia Wojskowego UE dla Ukrainy. Najnowsze informacje w tej sprawie przekazali europosłowie z Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony Parlamentu Europejskiego.

W ostatnich dniach w Polsce i w Niemczech przebywała delegacja Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony Parlamentu Europejskiego, która miała ocenić dotychczasowe rezultaty misji Misja Wsparcia Wojskowego UE dla Ukrainy.

Szef tej delegacji austriacki europoseł Lukas Mandl poinformował podczas konferencji prasowej w Warszawie, że szkoleni żołnierze są wysoko zmotywowani do obrony swojej ojczyzny. Wśród tych osób są m.in. prawnicy, nauczyciele i przedstawicie różnych innych zawodów. Widzimy już, że musimy utrzymać nasze wsparcie zarówno w zakresie szkolenia jak i w wyposażenia Ukraińców - mówił Mandl.

Na pytanie PAP, ilu Ukraińców zostało dotychczas wyszkolonych odparł: Osiągnęliśmy już liczbę 24 tys., a celem obecnych działań jest 30 tys. przeszkolonych.

Natomiast to, co będzie w przyszłości, zależy od rozwoju sytuacji na froncie oraz od zapotrzebowania wyrażanego przez Ukrainę - dodał.

"Polska odgrywa kluczową rolę"

Członkini misji, europosłanka Anna Fotyga wyraziła uznanie dla rezultatów misji wsparcia wojskowego Ukrainy. Mogę tylko pochylić czoła po tym, co widziałam na terenie Polski. Szkoleni zdają sobie sprawę z tego, że to szkolenie ratuje życie im ich rodzinom. (...) A u dowódców i instruktorów dawno nie widziałam takiego zaangażowania i poświęcenia - powiedziała Fotyga.

Poinformowała, że UE jest zwolennikiem rozszerzenia liczby szkolonych Ukraińców. Myślę, że sam charakter wojny będzie wymagał zmian szkolonych elementów walki (...) Polska odgrywa tu kluczową rolę. Ze względu na bliskość, wielkość i potencjał Polski, bez naszego udziału tego typu wysiłek nie byłby możliwy - dodała.

Misja UE w zakresie pomocy wojskowej dla Ukrainy ruszyła formalnie w listopadzie 2022 r. Jej celem jest wzmocnienie potencjału wojskowego ukraińskich sił zbrojnych. W założeniu misja miała zapewnić indywidualne, zbiorowe i specjalistyczne szkolenia na terytorium państw członkowskich UE dla maksymalnie 15 tys. członków ukraińskich sił zbrojnych w licznych lokalizacjach.