Ukraińska armia obserwuje wzmożoną aktywność okrętów rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na Morzu Czarnym, co może mieć związek ze strąceniem przez lotnictwo Rosji amerykańskiego drona MQ-9. Rzeczniczka sił obrony na południu Ukrainy Natalii Humeniuk ujawniła, że na wodach Morza Czarnego znajduje się obecnie 20 jednostek rosyjskiej floty. Rosja popełnia na Ukrainie różnego rodzaju zbrodnie wojenne, takie jak tortury, zabójstwa cywilów, deportacje dzieci - wynika z raportu opublikowanego przez Niezależną Międzynarodową Komisję Śledczą, powołaną przez ONZ. Czwartek, 16 marca 2023 r. to 386. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Najważniejsze informacje dotyczące rosyjskiej inwazji znajdziecie w naszej relacji.

- Rosja popełnia na Ukrainie różnego rodzaju zbrodnie wojenne, takie jak tortury, zabójstwa cywilów, deportacje dzieci - wynika z raportu opublikowanego przez Niezależną Międzynarodową Komisję Śledczą, powołaną przez ONZ.

- Kanada przekaże Ukrainie kolejne dostawy uzbrojenia, w tym pociski artyleryjskie i rakiety dla obrony przeciwlotniczej.

- Około 3 tysiące cywilów, w tym 33 dzieci, pozostaje w Bachmucie w obwodzie donieckim na Ukrainie, gdzie od miesięcy toczą się zaciekłe walki - poinformował w czwartek nad ranem szef donieckich władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

- "Od maja 2022 r. w okolicach Bachmutu zginęło lub zostało rannych 20-30 tys. rosyjskich żołnierzy" - oznajmił przedstawiciel misji Wielkiej Brytanii przy OBWE Ian Stubbs.

23:11

"Rosjanie prawdopodobnie próbują wydobyć szczątki strąconego amerykańskiego drona z Morza Czarnego, lecz jest bardzo mało prawdopodobne, by udało im się uzyskać cokolwiek cennego" - poinformował rzecznik Pentagonu generał Pat Ryder. Dodał, że nie wie, czy zniszczenie we wtorek drona przez rosyjskie myśliwce było celowe i czy jest to część "skoordynowanej kampanii".

22:05

Nadejdzie dzień, kiedy powstanie trybunał, który przywróci sprawiedliwość naszemu narodowi, ukarze Rosjan tak, jak byli ukarani agresorzy w przeszłości - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu w rocznicę zbombardowania przez wojska rosyjskie budynku Teatru Dramatycznego w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy.

Nadejdzie dzień i wyzwolimy Mariupol. Całe nasze południe. Cały nasz wschód. Tak samo, jak wyzwalaliśmy inne nasze miasta - oświadczył Zełenski.

21:21

Mołdawia zwróciła się także do Brukseli o wpisanie na tzw. "czarną listę" oligarchów odpowiedzialnych za destabilizację kraju w związku z wojną w Ukrainie. 

20:35

Komunistyczny radny z obwodu samarskiego został przez sąd ukarany grzywną za "dyskredytację armii". Lokalny polityk opublikował nagranie, na którym słucha przemówienia prezydenta Putina z makaronem na uszach.

To nawiązanie do rosyjskiego idiomu "wieszać makaron na uszy", który oznacza kłamanie, opowiadanie bajek. Na wideo radny słuchał orędzia Władimira Putina do Zgromadzenia Federalnego.

Michaił Abdałkin został ukarany grzywną w wysokości 150 tys. rubli (ok. 8,5 tys. zł.) przez sąd w obwodzie samarskim.

20:00

Sześć osób  zostało rannych w wyniku dwukrotnego ostrzelania przez Rosjan z wyrzutni Uragan Kostiantyniwki w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - powiadomił szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko. Wojska rosyjskie użyły amunicji kasetowej.

"Dzisiaj w ciągu dnia Rosjanie dwukrotnie ostrzelali miasto z wyrzutni Uragan, używając pocisków kasetowych; rannych zostało sześciu cywilów, wśród nich obcokrajowiec, wolontariusz" - powiadomił Kyryłenko na Telegramie. 

W wyniku ostrzału, jak dodał gubernator, uszkodzonych jest co najmniej 19 budynków, szkoła i przedsiębiorstwo.

Kyryłenko zaznaczył, że Kostiantyniwka, leżąca ok. 30 km na południowy zachód od Bachmutu, jest stale ostrzeliwana przez wojska rosyjskie. 

19:22

Zawieszenie broni na Ukrainie tylko usankcjonowałoby rosyjski podbój ukraińskich ziem i pozwoliło na przygotowanie kolejnych ataków na Ukrainę - powiedział rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Skomentował tak chińską propozycje 12-punktowego planu pokojowego w perspektywie możliwej rozmowy prezydentów Chin i Ukrainy.

Odnosząc się do rozmowy między szefami MSZ obu krajów i potencjalnej rozmowy telefonicznej Xi Jinpinga i Wołodymyra Zełenskiego, Kirby stwierdził, że gdyby do niej doszło byłaby to "dobra rzecz", bo Chiny potrzebują usłyszeć ukraińską perspektywę. Dodał jednak, że ostrożnie podchodziłby do jakichkolwiek propozycji Chin dotyczących rozwiązania konfliktu.

19:14

Wojska rosyjskie kontynuują ataki na wschodzie Ukrainy od obwodu charkowskiego po doniecki. Trwają szturmy Bachmutu, a pod Wuhłedarem przeciwnik przygotowuje się do wznowienia działań ofensywnych - powiadomił ukraiński sztab generalny wieczorem.

18:16

Obiecane przez Paryż na początku stycznia kołowe pojazdy opancerzone AMX-10 RC, określane również jako lekkie czołgi, dotarły już na Ukrainę, a niektóre z nich są już na linii frontu - poinformował we francuskim parlamencie minister obrony Sebastien Lecornu. Nie podał liczby dostarczonych maszyn.

18:08

Decyzja Polski w sprawie przekazania Ukrainie myśliwców MiG-29 nie wpływa na nasze kalkulacje dotyczące samolotów F-16 - poinformował rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jego zdaniem dostarczenie amerykańskich myśliwców nie byłoby najlepszym wykorzystaniem środków USA.

To są suwerenne decyzje każdego kraju i szanujemy te suwerenne decyzje - powiedział Kirby podczas wirtualnego briefingu prasowego.

17:41

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba rozmawiał nt. planu pokojowego Kijowa z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem i szefem chińskiego MSZ Qin Gangiem.

17:39

W okolicach okupowanego Mariupola doszło do eksplozji w rosyjskim magazynie amunicji w wyniku ukraińskiego ostrzału - powiadomiły lojalne wobec Kijowa władze tego miasta.

Mariupolska rada miejska poinformowała na Telegramie o pożarze i detonacjach w magazynie amunicji wojsk rosyjskich w miejscowości Małojanisol. Informacja pochodzi od mieszkańców, którzy przebywają na okupowanych terenach. 

Z kolei doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko powiadomił, że w mieście i okolicach słychać było obronę powietrzną oraz odgłosy, podobne do wystrzałów z wyrzutni Grad. W kierunku miejsca eksplozji wyleciały śmigłowce wojsk rosyjskich.

W internecie opublikowano krótkie nagranie, które ma pochodzić z miejsca wybuchów. Widać na nim kłęby dymu, unoszące się nad zabudowaniami.

16:18

Rosja popełnia na Ukrainie różnego rodzaju zbrodnie wojenne, takie jak tortury, zabójstwa cywilów, deportacje dzieci - wynika z raportu opublikowanego przez Niezależną Międzynarodową Komisję Śledczą, powołaną przez ONZ.

Komisja stwierdziła, że siły rosyjskie przeprowadziły "masowe i nieproporcjonalne" ataki i nie podjęły żadnych środków w celu ochrony cywilnej ludności ukraińskiej.

Raport jest oparty na ponad 500 wywiadach, zdjęciach satelitarnych, oględzinach miejsc, w których przetrzymywani i mordowani byli ludzie oraz grobów.

W dokumencie opisane zostały metody tortur stosowanych w rosyjskich aresztach, takie jak rażenie prądem za pomocą telefonu, zwane "połączeniem z (Władimirem) Putinem" oraz podwieszanie pod sufitem w "pozycji papugi" - pisze agencja Reutera.

Władze Rosji zaprzeczają doniesieniom o popełnianiu zbrodni wojennych. 

15:00

Dowódca ukraińskich sił powietrznych generał Mykoła Ołeszczuk zaapelował do wysokich rangą wojskowych z państw NATO o stworzenie "koalicji lotniczej" na wzór wcześniejszej "koalicji czołgowej"; dzięki tej inicjatywie moglibyśmy otrzymać nowoczesne samoloty bojowe - powiadomił rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat.

Strona ukraińska zgłosiła tę propozycję podczas czwartkowych rozmów dowódców sił powietrznych państw NATO, w których wziął także udział generał Ołeszczuk. Koncepcja "koalicji lotniczej" została przedstawiona pod hasłem: "Zwycięstwo w powietrzu wykuwa się na lądzie", stanowiącym nawiązanie do "koalicji czołgowej" - przekazał Ihnat, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

14:59

Wybuch i pożar w siedzibie regionalnych służb granicznych Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) w Rostowie nad Donem jest sygnałem osłabienia władzy w Rosji i początku poważnego konfliktu wewnętrznego - ocenił doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

14:02

W najbliższych dniach Polska przekaże Ukrainie cztery myśliwce MiG-29, pozostałe będą przygotowywane i przekazywane - poinformował prezydent Andrzej Duda.

13:38

Rosja straciła już na Ukrainie co najmniej 15 swoich najnowocześniejszych czołgów T-90M, które miały być jakoby "niezniszczalne"; dalsza seryjna produkcja tych pojazdów jest niemożliwa z powodu zachodnich sankcji nałożonych na rosyjski przemysł obronny - oznajmił przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego Andrij Rudyk.

Oficer podkreślił, że mowa tylko o udokumentowanych stratach, potwierdzonych na zdjęciach lub nagraniach. Jak dodał, rzeczywista liczba T-90M zniszczonych na Ukrainie może być większa.

13:03

Tureckie MSZ w czwartek potwierdziło, że rząd w  Ankarze nie uznaje "nielegalnej aneksji" Krymu przez Rosję. Oświadczenie zostało opublikowane w dziewiątą rocznicę zaboru półwyspu w 2014 roku - przypomina portal Hurriyet Daily News.

12:55

Władimir Putin wezwał rosyjskich oligarchów do inwestowania w nowe technologie, zakłady produkcyjne i przedsiębiorstwa, aby pomóc Rosji przezwyciężyć "zachodnie próby zniszczenia rosyjskiej gospodarki".

Putin stwierdził, że na razie Rosja przeciwstawia się Zachodowi, a firmy, które zdecydowały się zostać w Rosji, zrobiły dobry interes.  

Putin spotyka się z przedstawicielami rosyjskiej elity w Moskwie.

12:51

Władze Izraela zatwierdziły licencje eksportowe dotyczące możliwej sprzedaży Ukrainie systemów zagłuszających drony irańskie, wykorzystywane masowo przez armię rosyjską - poinformował portal Axios za anonimowymi izraelskimi i ukraińskimi oficjelami.

12:43

W Moskwie rozpoczęło się spotkanie Władimira Putina z oligarchami. Putin ostrzegał na nim, że Rosję czeka "wojna sankcyjna".

Putin dodał, że rosyjska gospodarka szybko adaptuje się do nowej sytuacji i nastawia się na współpracę z krajami, które nie wprowadziły sankcji. Podziękował biznesmenom za pracę na rzecz państwa.

12:28

W Moskwie odbył się dwudniowy Międzynarodowy Kongres Rusofilów; wśród uczestników byli zwolennicy teorii spiskowych oraz znane osoby, między innymi wnuk Charlesa de Gaulle'a i włoska księżniczka, która obawia się, że europejscy chłopcy są zachęcani do poślubiania swoich krów - napisał w czwartek "The Guardian".

Wydarzenie pod nazwą Kongres Międzynarodowego Ruchu Rusofilów odbyło się we wtorek i środę w Państwowym Muzeum Puszkina w Moskwie - napisał "The Guardian".

12:02

W ciągu ostatniego tygodnia rosyjskie próby szturmu na miasto Wuhłedar w obwodzie donieckim prawie na pewno zwolniły, ale rosyjskie władze wojskowe mogą chcieć je kontynuować ze względu na rywalizację z najemniczą Grupą Wagnera - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej przypomniano, że to spowolnienie ma miejsce po prowadzonych przez poprzednie trzy miesiące niezwykle kosztownych, nieudanych atakach.

11:33

Amerykanie opublikowali nagranie z drona, który został strącony przez Rosjan nad Morzem Czarnym.

11:10

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w czwartek o ujęciu dwóch mieszkanek Kramatorska, które przekazywały Rosjanom informacje o pozycjach sił ukraińskich pod Bachmutem. Jedna z kobiet była sanitariuszką oddziału obrony terytorialnej.

11:05

Do maja Ukraina zamierza przeprowadzić dużą operację kontrofensywą przeciwko wojskom agresora. Kijów rozważa natarcie z obwodu chersońskiego w stronę okupowanego Krymu lub przecięcie rosyjskiego "mostu lądowego" na półwysep, czyli atak na zajęte przez wroga tereny nad Morzem Azowskim - informuje portal Politico.

10:50

Od maja ubiegłego roku w okolicach Bachmutu na wschodzie Ukrainy zginęło lub zostało rannych 20-30 tys. rosyjskich żołnierzy, szczególnie najemników z Grupy Wagnera; najeźdźcy posunęli się naprzód około 25 km, co oznacza co najmniej 800 ofiar na każdy kilometr - oznajmił przedstawiciel misji Wielkiej Brytanii przy OBWE Ian Stubbs.

10:35

Ponad 100 tysięcy Rosjan przybyło w 2022 roku do Armenii i osiedliło się  w tym kraju na pobyt stały - poinformował minister gospodarki Armenii Wagan Kerobjan, cytowany w czwartek przez niezależny rosyjski portal Meduza.

Minister powiedział, że dane o relokacji w 2022 roku mówią o 108-110 tys. osób. Kerobjan wyjaśnił, że ludzie ci przyjechali do Armenii i zostali tam na pobyt stały. Ponadto w Armenii w 2022 roku zaczęło działalność około 2500 podmiotów prawnych z udziałem rosyjskim i zarejestrowało się 4 tysiące indywidualnych przedsiębiorców.

10:30

Kreml oświadczył, że jest otwarty na budowanie dobrych relacji z Mołdawią, choć, żałuje, że władze są "niesprawiedliwie uprzedzone" wobec Moskwy. W ostatnich tygodniach władze Mołdawii i analitycy sugerowali, że Rosja planuje "sfabrykować powstanie" w tym kraju.

10:17

W obwodzie donieckim Rosjanie ostrzelali Konstantynówkę rakietami ziemia-powietrze. Sześć osób zostało rannych - uszkodzona została szkoła i budynki mieszkalne - przekazał szef Administracji Wojskowej Obwodu Donieckiego Pawło Kyryłenko.

09:39

"Uważnie obserwujemy formację okrętów na Morzu Czarnym i działania wroga. Odnotowano nietypową aktywność i liczebność formacji okrętowej. Obecnie na Morzu Czarnym znajduje się 20 jednostek, w tym 4 rakietowce" - powiedziała ukraińskim mediom Natalia Humeniuk, rzeczniczka sił zbrojnych Ukrainy działających na południu kraju.

09:26

Rosyjska firma najemnicza Grupa Wagnera, zarządzana przez prokremlowskiego biznesmena Jewgienija Prigożyna, rozpoczęła rekrutację na stronach pornograficznych; sam Prigożyn miał przyznać, że jest to celowy zabieg i jakoby "bardzo dobry pomysł" - poinformowało w środę Radio Swoboda. Reklama wyświetla się na największym na świecie portalu pornograficznym Pornhub. Materiał został celowo opublikowany w taki sposób, by użytkownicy z Rosji nie mogli go przeoczyć.

09:17

Premier Polski Mateusz Morawiecki poinformował 14 marca, że Polska może przekazać Ukrainie myśliwce MiG-29 w ciągu 4-6 tygodni" - wskazują analitycy ISW w najnowszym raporcie. Jak dodają, Polska jest gotowa to uczynić w ramach koalicji międzynarodowej. Przypominają, że wcześniej minister obrony Słowacji Jaroslav Nad' mówił o wsparciu Bratysławy dla dostarczenia Ukrainie tych maszyn. "Siły Powietrzne Ukrainy operują MiG-ami-29 i będą mogły użyć ich w operacjach kontrofensywnych, jeśli Ukraina otrzyma je z odpowiednim wyprzedzeniem przed swą kolejną kontrofensywą" - zaznaczają eksperci ISW.

09:08

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełeński przypomniał, że rok temu Rosjanie zbombardowali Teatr Dramatyczny w Mariupolu, w którym przebywały setki osób.

08:08

Wczoraj rosyjska armia przeprowadziła 88 ataków na Chersoń, wykorzystując 413 pocisków artyleryjskich. Trzy osoby zostały ranne.

07:47

"Z pewnością w Polsce agentów i grup szpiegowskich jest więcej. Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że położenie Rzeszowa, lotniska w Jasionce, a więc największego hubu logistycznego NATO, który zabezpiecza działania na Ukrainie, pod względem geograficznym jest bardzo dobre" - w ten sposób informacje RMF FM o rozbiciu siatki rosyjskich szpiegów przez polskie służby skomentował w rozmowie 7 pytań o 7:07 gen. Jan Rajchel. "Rosjanie nie mogą wykonać żadnego rozpoznania radioelektronicznego ze względu na odległości, w jakich potencjalnie mogą znajdować się ich środki. Widocznie rozpoznanie satelitarne też nie działa tak, jak powinno działać, więc to rozpoznanie agenturalne jest podstawowym sposobem działania, jaki wykorzystują. Z pewnością skupili swoją uwagę - być może nie tylko na Rzeszowie - ale na tym" - dodawał gość Tomasza Weryńskiego w Radiu RMF24.

Cała rozmowa do posłuchania tutaj:

06:50

W Siłach Zbrojnych Ukrainy służy blisko 60 tys. kobiet, 41 tys. z nich jako żołnierki, ok. 5 tys. jest bezpośrednio zaangażowanych w działania wojenne - informował rząd w Kijowie pod koniec listopada ub.r. Wojskowe realia nie zawsze są dostosowane do potrzeb kobiet, brakuje m.in. odpowiednich mundurów czy kamizelek kuloodpornych; staramy się uzupełnić tę lukę i dostarczamy naszym obrończyniom potrzebny sprzęt - mówi w rozmowie z PAP.PL Ksenia Drahaniuk z fundacji Rodaczki. Ukraiński Front.

06:46

Ukraińskie wojska zestrzeliły komercyjny dron wyprodukowany w Chinach. Chodzi o bezzałogowiec Mugin-5 chińskiego producenta z miasta Xiamen.

Niektórzy blogerzy technologiczni nazywają te maszyny "dronami z Alibaby (chińska firma, właściciel AliExpress). Takie maszyny można kupić na chińskich stronach internetowych za około 15 tys. dolarów.

06:34

Analitycy amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW) twierdzą, że rosyjskie wojska zmniejszyły tempo działań w Ukrainie w porównaniu z poprzednimi tygodniami.

06:14

"Wróg koncentruje swoje siły na kierunkach Łyman, Bachmut, Awdijiwka, Marjinka, Szachtarsk. W ciągu ostatniej doby Rosjanie przeprowadzili 75 ataków we wskazanych kierunkach" - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

05:55

Od początku inwazji wojska rosyjskie przeprowadziły na terytorium Ukrainy prawie 5000 ataków rakietowych i 3500 nalotów, odnotowano też 1100 ataków dronów - poinformował w środę podczas spotkania Forum Współpracy w dziedzinie Bezpieczeństwa pierwszy sekretarz Stałego Przedstawicielstwa Ukrainy przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu Danyło Kubai.

W sumie od początku wojny Federacja Rosyjska przeprowadziła prawie 5000 ataków rakietowych, prawie 3500 nalotów i prawie 1100 ataków dronów. Bez żadnego wojskowego sensu wojska rosyjskie kontynuują strategię bezsensownego niszczenia, obracając całe miasta w ruiny i zabijając niewinnych cywilów - powiedział Kubai, cytowany przez agencję Ukrinform.

05:45

Około 3 tysiące cywilów, w tym 33 dzieci, pozostaje w Bachmucie w obwodzie donieckim na Ukrainie, gdzie od miesięcy toczą się zaciekłe walki - poinformował w czwartek nad ranem szef donieckich władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

Kyryłenko wyjaśnił, że cywile, którzy pozostają w Bachmucie, kategorycznie odmawiają ewakuacji. W związku z tym, jak podkreślił, przeprowadzana jest obowiązkowa ewakuacja dzieci i przynajmniej jednego z rodziców.

"Ewakuacja obejmuje nie tylko Bachmut, ale całą linię frontu" - wyjaśnił. Przypomniał, że tydzień temu w Awdijiwce było 42 dzieci, a obecnie jest ich tam tylko 13.

05:30

Kanada przekaże Ukrainie kolejne dostawy uzbrojenia, w tym pociski artyleryjskie i rakiety dla obrony przeciwlotniczej - poinformowała w komunikacie w środę minister obrony Anita Anand po spotkaniu grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy.

Ukraina otrzyma od Kanady ok. 8 tys. pocisków kalibru 155 mm i 12 rakiet przeciwlotniczych z zapasów kanadyjskiej armii, które mają wesprzeć siły obrony przeciwlotniczej. Kanada przekaże też ponad 1800 sztuk pocisków ćwiczebnych kalibru 105 mm, dla czołgów Leopard 1 przekazywanych Ukrainie przez Danię, Holandię i Niemcy.