"Rosja zamierza rozmieścić na Białorusi broń jądrową" - powiedział ​szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. "To bardzo niebezpieczny ruch" - zaznaczył.

Zmasowany ostrzał Charkowa. Relacja minuta po minucie z inwazji Rosji na Ukrainę

Ministrowie obrony UE omówią w poniedziałek plany wspólnego finansowania dostaw broni o wartości 500 mln euro na Ukrainę, w tym broni defensywnej do odpierania sił rosyjskich - powiedział szef unijnej dyplomacji. 

Państwa członkowskie muszą dostarczyć tę broń, muszą koordynować to, co robią (...) z tymi zasobami - dodał Borrell przed wirtualnym spotkaniem ministrów obrony państw UE.

Walka jest zacięta, Kijów stawia opór (...), a Rosja płaci wysokie żniwo w liczbie ofiar, ale musimy zapewnić amunicję, musimy zapewnić działa dużego kalibru i sprzęt przeciwpancerny. Również paliwo (...) dla czołgów, dla samolotów. Wszystko to musi być skoordynowane - zaznaczył Borrell.

Putin straszy bronią nuklearną

Jak podał w niedzielę Reuters, Władimir Putin nakazał dowództwu wojskowemu postawienie w stan szczególnej gotowości bojowej siły odstraszania nuklearnego.

Na spotkaniu z ministrem obrony Siergiejem Szojgu i szefem Sztabu Generalnego Walerym Gierasimowem Władimir Putin powiedział, że działanie jest konieczne, bo Zachód nie tylko podejmuje decyzje szkodzące rosyjskiej gospodarce, ale też najwyżsi rangą przywódcy NATO pozwalają na agresywne wypowiedzi przeciwko Rosji.

Jak widzicie, nie tylko kraje Zachodu decydują się na nieprzyjazne kroki przeciwko naszemu państwu w wymiarze ekonomicznym - mam tu na myśli nielegalne sankcje, o których wszyscy bardzo dobrze wiemy - ale też najwyżsi przedstawiciele krajów NATO pozwalają sobie na wygłaszanie agresywnych stanowisk dotyczących naszego kraju - stwierdził Putin.

Jak podkreślają eksperci, na razie nie jest jasne co w praktyce oznacza "stan szczególnej gotowości bojowej".

Na rosyjskie siły odstraszania składają się rakiety, okręty nawodne i podwodne, tarcza antyrakietowa, systemy kontroli kosmicznej, obrona przeciwlotnicza i przeciwsatelitarna. Siły te mają - jak podaje rosyjski resort obrony - zniechęcić do ataku na Rosję "również w przypadku wojny implikującej użycie broi nuklearnej".

Władimir Putin ostrzegał już, że surowo ukarze każdy kraj, który ośmieli się bezpośrednio zaangażować w wojnę na Ukrainie.