To już pewne: prezydent Joe Biden odwiedzi Polskę. Biały Dom przekazał, że amerykański prezydent złoży wizytę w naszym kraju w dniach 20-22 lutego. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, przywódcami B9 i wygłosi przemówienie w rok od rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean Pierre powiedziała, że Biden porozmawia z Dudą na temat "współpracy dwustronnej, a także naszych wspólnych wysiłków, by wesprzeć Ukrainę i wzmocnić odstraszanie NATO". Ponadto Biden spotka się z liderami krajów wschodniej flanki NATO skupionych w gronie Bukaresztańskiej Dziewiątki, by potwierdzić zobowiązanie USA do ich obrony.

Dodatkowo, prezydent Biden wygłosi przemówienie przed rocznicą brutalnej i niesprowokowanej inwazji na Ukrainę, odnosząc się do tego, jak Stany Zjednoczone zmobilizowały świat, by wesprzeć naród ukraiński, który broni swojej wolności i demokracji - dodała.

Biden: Biden chce wysłać "mocny sygnał" o determinacji USA ws. wsparcia dla Ukrainy

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby powiedział, że prezydent chce w ten sposób wysłać "mocny sygnał" o determinacji USA w sprawie dalszego wsparcia zbrojeniowego, finansowego i gospodarczego dla Ukrainy.

Wiemy, że te następne tygodnie i miesiące będą trudne i kluczowe, zwłaszcza dla ich sił zbrojnych i Stany Zjednoczone będą nadal je wspierały - zaznaczył. Dodał, że Biden bardzo wyraźnie zapowie, że USA pozostaną przy Ukrainie tak długo, jak to konieczne.

Pytany, czy Biden uda się też na Ukrainę, Kirby odpowiedział, że nie ma do ogłoszenia żadnych kolejnych przystanków w podróży prezydenta.

Ambasador USA: Wizyta Bidena to historyczny moment i sygnał sojuszniczej jedności

Ta wizyta to bardzo jasny sygnał znaczenia relacji amerykańsko-polskich i sojuszniczej jedności wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę - ocenił ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

Jest faktem, że to historyczny moment. Nigdy wcześniej prezydent USA nie był w Polsce dwa razy w ciągu jednego roku. Prezydent Biden dba o Polskę, dba o was i dba o wasze bezpieczeństwo - zapewnił, przypominając, że Joe Biden "był w Polsce wiele razy - jako senator, jako wiceprezydent i teraz jako prezydent".

Jak powiedział ambasador, prezydent "jest pod wrażeniem tego, jak Polacy przyjęli uchodźców z Ukrainy".

Informację o wizycie Bidena w Polsce skomentował na Twitterze prezydent Andrzej Duda. 

Nasze relacje sojusznicze (z NATO i USA - przyp. red.) są silniejsze niż kiedykolwiek - stwierdził.

O tym, że prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zamierza w lutym odwiedzić Polskę przy okazji rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę, informowano już pod koniec stycznia. 

Ostatnia wizyta przywódcy USA w Polsce miała miejsce miesiąc po rosyjskiej inwazji na pełną skalę.

Biden wygłosił wtedy m.in. przemówienie na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie, w którym stwierdził, że "Putin nie może pozostać przy władzy"

Opracowanie: