Rosjanie cały czas atakują Mariupol, starają się też okrążyć Kijów. "To już nie jest zwyczajna wojna, to jest masakra, to jest rzeź" - powiedział w Paryżu premier Mateusz Morawiecki, mówiąc o sytuacji na Ukrainie. Podkreślał też, że ostatnie dwa tygodnie, od kiedy doszło do rosyjskiej agresji, wstrząsnęły Europą. Tymczasem doradca szefa MSW Ukrainy poinformował, że w czwartek wieczorem doszło do rosyjskiego ataku lotniczego na Instytut Fizyczno-Techniczny w Charkowie, gdzie są materiały promieniotwórcze. Doszło do pożaru, ale według władz ukraińskich nie ma zagrożenia skażeniem radioaktywnym. Najnowsze informacje dotyczące sytuacji w Ukrainie, zdjęcia i filmy, a także reakcje świata znajdziecie w naszej relacji minuta po minucie 11.03.2022r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :
  • Minionej doby ukraińska armia zniszczyła dwie rosyjskie kolumny wojskowe oraz 10 samolotów. CZYTAJ WIĘCEJ>>>
  • Rosyjskie wojska co pół godziny przeprowadzają naloty na dzielnice mieszkalne w Mariupolu - oświadczył w czwartek wieczorem mer tego miasta.
  • Doradca szefa MSW Ukrainy poinformował, że w czwartek wieczorem doszło do rosyjskiego ataku lotniczego na Instytut Fizyczno-Techniczny w Charkowie, gdzie są materiały promieniotwórcze. Doszło do pożaru, ale według władz ukraińskich nie ma zagrożenia skażeniem radioaktywnym.
  • Rosja wystąpiła z wnioskiem o zwołanie w piątek posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie działań USA na terenie Ukrainy, związanych z bronią biologiczną - napisał ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski.
  • Zdjęcia satelitarne wskazują na przegrupowanie rosyjskiego konwoju w pobliżu Kijowa - poinformowała w czwartek agencja Reutera, powołując się na amerykańską firmę Maxar. ZOBACZ ZDJĘCIA>>>
  • Senat USA przegłosował pakiet prawie 14 mld dolarów pomocy dla Ukrainy. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Poprzednią relację możecie znaleźć tutaj: Rosjanie zrzucają bomby na osiedla. Morawiecki: To jest masakra, rzeź [RELACJA 10.03.2022, cz.3]

ZACHCĘCAMY DO ŚLEDZENIA KOLEJNEJ CZĘŚCI NASZEJ RELACJI.

08:37

"Już 24 tys. spośród dzieci uchodźczych trafiło do polskich szkół. To lawinowo rośnie. To zazwyczaj te dzieci, które rozumieją polski i mówią po polsku" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Przemysław Czarnek. "Apelujemy do samorządowców, żeby tworzyć dla tych dzieci oddziały przygotowawcze w szkołach, bo to jest dla tych dzieci najmniej stresujące środowisko" - dodawał minister edukacji i nauki.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ>>>

08:30

W kontrolowanym przez siebie Chersoniu armia rosyjska - jak sama obwieściła - wprowadziła system komendantur, by "podtrzymywać porządek". Sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy zauważył, że została wprowadzona na tym terenie godzina policyjna.

08:20

Ukraińskie siły bronią się przed rosyjską agresją, tymczasem Rosjanie sięgają po agresywną propagandę - poinformował w piątek rano sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy.

08:14

"13 dzielnych ludzi" - to tytuł utworu autorstwa wybitnego polskiego kompozytora Zbigniew Preisnera, poświęconego bohaterskim obrońcom ukraińskiej Wyspy Węży. Piosenkę wykonuje aktorka Joanna Pocica. Preisner jest autorem zarówno muzyki, jak i słów.

08:08

W bombardowaniu Czernihowa zniszczono stadion im. Jurija Gagarina.

 

07:59

Ukrinform publikuje zdjęcie, na którym widać zniszczenia po bombardowaniu w Czernihowie. Zniszczone zostały wodociągi, a także stadion i biblioteka.

 

07:42

Pod Kijowem stacjonują kadyrowcy, którzy nie pozwalają na odwrót wojsk rosyjskich - przekazał deputowany do ukraińskiej Rady Najwyższej z prezydenckiej frakcji Sługa Narodu Fiodor Wenisławski cytowany w piątek przez Ukrainską Prawdę.

"Mamy informacje, że wśród sił okupantów są tworzone ‘oddziały zaporowe’, które nie pozwalają (rosyjskim) żołnierzom na odwrót. Oznacza to, że jest odtwarzany sposób prowadzenia wojny przez Hitlera i Stalina" - skomentował Wenisławski.

07:35

Dziękuje wszystkim, dzięki którym udało się zebrać pieniądze na pomoc Ukrainie - pisze na Twitterze Mila Kunis, amerykańska gwiazda ukraińskiego pochodzenia. Jak dodaje, w ciągu tygodnia uzbierano 20 milionów dolarów.

07:22

Były premier Szwecji Carl Bildt opublikował film, na którym widać, jak śpiewają artyści odeskiej opery. Nietypowy występ wykonują w pobliżu opery w Odessie, przy której zostały ostawione zabezpieczenia.

07:15

W wyniku nocnych nalotów na Czernihów na północny wschód od Kijowa uszkodzona została sieć wodociągów - poinformował w piątek portal Hromadske, powołując się na wodociągi miejskie. Do czasu przeprowadzenia napraw w całym mieście nie będzie wody - przekazał portal.

07:06

Władimir Putin atakując Ukrainę marzył o powrocie do świetności imperium rosyjskiego, a przywrócił terror Józefa Stalina. Zachód powinien demaskować kłamstwa Putina i nie dawać mu powodu, by wciągnął Rosję w większą wojnę - pisze w najnowszym wydaniu "Economist".

Cytat

Prezydent Rosji sądził, że Ukraina szybko upadnie, więc nie przygotowywał swoich ludzi do inwazji ani żołnierzy do ich misji. (...) Po dwóch strasznych tygodniach na polu bitwy wciąż zaprzecza, że prowadzi coś, co może stać się największą wojną w Europie po 1945 roku. Aby podtrzymać to wszechobecne kłamstwo, zamknął prawie wszystkie niezależne media, zagroził dziennikarzom nawet 15 latami więzienia, jeśli nie będą powtarzać oficjalnych kłamstw i aresztował tysiące protestujących przeciwko wojnie.
opisuje tygodnik.

Zdaniem "Economista" Ukraińcy są teraz wystarczająco zjednoczeni, by rząd narzucony potencjalnie przez Putina nie mógł rządzić bez sił okupacyjnych.

07:00

06:40

W ostatnich dniach Rosja zauważalnie zmieniła swoją strategię w ataku na Ukrainę - pisze agencja Reuters. Jak pisze, Rosjanie zrezygnowali z bezpośredniego atakowania ukraińskich umocnień na rzecz oblężenia miast.

06:34

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zaapeluje w piątek o zakończenie "normalnych stosunków handlowych" z Rosją - poinformowała agencja Reutera, powołując się kilka bliskich sprawie źródeł.

Pozbawienie Rosji statusu "stałych normalnych stosunków handlowych" wymagałoby zgody Kongresu, jednak - jak podały źródła Reutersa - amerykańscy deputowani wyrazili już poparcie dla takiej decyzji.

06:29

Portal Hromadske podaje, że w Łucku i w Dnipro są to pierwsze ataki od początku wojny. 

06:21

Wcześnie rano w jednej z dzielnic miasta Dnipro spadły rosyjskie rakiety - w pobliżu przedszkola i bloku mieszkalnego oraz na dwupiętrową fabrykę obuwia. W wyniku nalotów wybuchły pożary. Jak informuje Nexta, wstępne dane wskazują na to, że zginęła jedna osoba.

06:13

W rejonie Czernihowa podczas starć z Siłami Zbrojnymi najeźdźcy nadal ponoszą znaczne straty i poddają się - pisze Ukraińska Pravda. Jak dodaje, Rosjanie zostali wzięci do niewoli.

05:41

Wszystkie kontakty z personelem elektrowni w Czarnobylu zostały utracone - przekazali obserwatorzy z ramienia ONZ.

05:38

W czwartek z regionu Sum ewakuowano 20 tys. osób - napisał na Telegramie szef Połtawskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Dmytro Łunin.

05:34

Po serii wybuchów coś zapaliło się w Łucku. Prawdopodobnie lokalna fabryka - informuje NEXTA.

05:15

We Lwowie zawyły syreny alarmowe.

05:04

Amerykański Senat przegłosował w czwartek w nocy ustawę budżetową wartą 1,5 biliona dolarów, zawierającą pakiet 13,6 mld dolarów dodatkowych wydatków m.in. na pomoc Ukrainie i krajom przyjmującym uchodźców.

04:48

Siedmioletnia Amelia, która w schronie śpiewała piosenkę z filmu "Kraina lodu" jest już z krewnymi w Polsce - podaje NEXTA.

04:30

Zakończył się pierwszy dzień nadzwyczajnego szczyty Rady Europejskiej w Paryżu; premier Mateusz Morawiecki przekonywał o konieczności dalszego wsparcia Ukrainy oraz wypracowania jasnej drogi do jej członkostwa w UE - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

04:03

"Bezzwłocznie wzmocnimy nasze więzi i pogłębimy nasze partnerstwo, aby wspierać Ukrainę w podążaniu jej europejską drogą" - napisał z kolei szef Rady Europejskiej Charles Michael.

04:01

"Historyczna noc w Wersalu. Po pięciu godzinach burzliwych dyskusji przywódcy UE powiedzieli "tak" dla ukraińskiej eurointegracji. Proces się rozpoczął. Teraz to od nas i Ukraińców zależy, czy uda się szybko go zakończyć. Bohaterski naród ukraiński zasługuje na to, by wiedzieć, że jest mile widziany w UE" - napisał na Twitterze prezydent Litwy Gitanas Nausėda.

03:48

Nowe zdjęcia satelitarne pokazują, że ogromna rosyjska kolumna wojskowa w pobliżu Kijowa, która wcześniej rozciągała się na około 60 km, w dużej mierze rozproszyła się.

03:30

Chiny popierają Rosyjską teorię, że USA finansuje laboratoria broni biologicznej w Ukrainie - informuje NEXTA.

03:28

WHO radzi Ukrainie, aby zniszczyła groźne patogeny, które są przechowywane w ukraińskich laboratoriach, aby zapobiec "wszelkim potencjalnym wyciekom", które mogłyby rozprzestrzenić chorobę wśród ludności  - informuje Reuters.

02:39

Białoruś zezwoliła na przemieszczanie po swoim terenie rosyjskich rakiet koleją - poinformowało w piątek na Telegramie działające przy prezydenckiej Radzie Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy (RBNiOU) Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CPD).

02:22

Western Union przestał działać w Rosji i na Białorusi - podaje Ukrinform.

02:01

Hiszpania, która na początku marca skierowała dwa samoloty z uzbrojeniem dla ukraińskich sił zbrojnych, będzie kontynuować dostarczanie broni walczącemu z rosyjską inwazją Kijowowi - podały w czwartek źródła w MON w Madrycie, cytowane przez radio Cadena Ser. 

01:57

Zdjęcia satelitarne wskazują na przegrupowanie rosyjskiego konwoju w pobliżu Kijowa - poinformowała w czwartek agencja Reutera, powołując się na amerykańską firmę Maxar, zajmującą się m.in. obsługą satelitów okołoziemskich.

Rosyjski konwój wojskowy widziany po raz ostatni w pobliżu lotniska Antonowa znajdującego się na północnym-zachodzie od stolicy Ukrainy - Kijowa rozproszył się i został przegrupowany - poinformował Maxar.

Zdaniem firmy, oddziały rosyjskiej armii poruszają się w pobliżu lotniska, a wysunięte dalej na północ jednostki ustawiły się w pobliżu wsi Łubianka, przygotowując haubice do wystrzału.  

01:53

W Kijowie ogłoszono alarm przeciwlotniczy - poinformowała w nocy na Telegramie Rada Miasta Kijowa. "Prosimy wszystkich o udanie się do schronów" - napisano. 

01:46

215 tysięcy obywateli wróciło do naszego kraju z innych państw, z czego 80 proc. to mężczyźni - powiedział w czwartek wieczorem rzecznik Państwowej Straży Granicznej Ukrainy Andrij Demczenko.

Dodał, że generalnie ruch pasażerski na granicach Ukrainy z Unią Europejską i Mołdawią "pozostaje intensywny". "W ciągu ostatnich 24 godzin granicę przekroczyło ok. 118 tys. osób, oczywiście zdecydowana większość to kobiety, dzieci" - powiedział rzecznik. 

01:31

Ostatniej doby Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły dwie duże kolumny rosyjskiego wojska oraz 10 samolotów - poinformowało w piątek dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy. Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych dodał, że walczący z rosyjskim wojskiem żołnierze odpierają lub wstrzymują ich ofensywę na wszystkich kierunkach.

01:19

Ukraiński biathlonista Bohdan Cymbał wraz z synem w schronie w Czernihowie.

01:07

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował w nocy z czwartku na piątek na Twitterze, że rozmawiał z prezydentem RP Andrzejem Dudą o obronie Ukrainy i promocji jej członkostwa w Unii Europejskiej.

01:02

Mila Kunis, amerykańska aktorka pochodzenia ukraińskiego, wraz ze swoim mężem Ashtonem Kutcherem w niecały tydzień zebrali 20 milionów dolarów na wsparcie Ukrainy.

00:53

Facebook i Instagram tymczasowo zezwolili swoim użytkownikom na publikowanie postów wzywających do śmierci Putina i Łukaszenki. Również nienawistne posty skierowane przeciwko rosyjskim żołnierzom nie będą blokowane, jeśli zostaną napisane w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę i nie będą opisywały "lokalizacji i metody" - podaje Reuters.

00:48

Ukraińskie siły obronne powstrzymują rosyjską ofensywę na wszystkich kierunkach - informuje Ukrinform, powołując się na Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

00:45

JP Morgan - największy bank w USA - kończy swoją działalność w Rosji - informuje NEXTA.

00:36

Inwazja Rosji na Ukrainę to "zmiana paradygmatu" na miarę ataków z 11 września 2001 roku, bo prezydent Rosji Władimir Putin "wstrząsnął architekturą" światowego bezpieczeństwa - powiedziała w czwartek brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss.

00:32

Rosja wystąpiła z wnioskiem o zwołanie w piątek 11 marca posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie działań USA na terenie Ukrainy, związanych z bronią biologiczną - napisał w nocy z czwartku na piątek ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski.

00:31

"Nikt na Ukrainie nie rozwija żadnej chemicznej ani innej broni masowego rażenia" - powiedział w czwartek w nagraniu zamieszczonym na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

00:24

"Zdaniem Wołodymyra Zełenskiego rosyjskie wojska wciąż nie są gotowe do szturmu na Kijów. Próbują złamać Obrońców wciąż bombardując budynki mieszkalne i szpitale. Jutro ponowna próba ewakuacji ludności cywilnej z Mariupola. Wszystkie poprzednie próby przerwał ostrzał. Boże, chroń Ukrainę!" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

00:19

Rosyjskie wojska co pół godziny przeprowadzają naloty na dzielnice mieszkalne w Mariupolu - oświadczył w czwartek wieczorem w wiadomości wideo mer tego miasta Wadym Bojczenko.

"Dzień 15 to cyniczna i niszczycielska wojna przeciwko ludzkości. Dwa dni piekła, Armagedon, który zorganizowały rosyjskie wojska faszystowskie. Oni cynicznie strzelają w osiedla pociskami Grad. Co 30 minut lotnictwo nadlatuje nad osiedla, zabijając cywilów - osoby starsze, kobiety, dzieci" - powiedział Bojczenko.

Podkreślił też, że Rosjanie przetrzymują w Mariupolu w niewoli 400 tys. obywateli, którzy codziennie czekają na korytarz humanitarny.

00:06

Grupa hakerów Anonymous przekazała, że wykradła ponad 800 GB danych należących do rosyjskiej agencji Roskomnadzor odpowiedzialnej za monitorowanie, kontrolowanie i cenzurowanie rosyjskich środków masowego przekazu. 

00:05

Wróg został zatrzymany podczas próby przebicia się przez obronę Czernihowa - informuje Ukraińska Prawda powołując się na ukraińskie ministerstwo obrony. 

23:57

58 proc. badanych jest za tym, aby Unia Europejska - w związku z atakiem Rosji na Ukrainę i trwającą wojną - wygasiła konflikty z Polską i zaprzestała wszczynania postępowań - wynika z sondażu pracowni Social Changes dla portalu wPolityce.pl. 

23:52

Do Sędziszowa w powiecie jędrzejowskim dotarł w czwartek wieczorem kolejny pociąg z ukraińskimi uchodźcami. Do miasta przyjechało ponad tysiąc osób.

23:45

"Moje przesłanie do Polaków: Widzieliśmy zwykłych ludzi, którzy robili niezwykłe rzeczy, aby wspierać godność i dobre samopoczucie obcych osób. W imieniu Stanów Zjednoczonych pragnę podziękować za to, co robicie na co dzień" - napisała wiceprezydent USA Kamala Harris. 

23:43

Nikt na Ukrainie nie rozwija żadnej chemicznej ani innej broni masowego rażenia - powiedział w czwartek w wideo na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 

23:27

Czwartkowa sesja na Wall Street, po jednym dniu mocnych wzrostów, przyniosła powrót do trendu spadkowego.  W centrum uwagi pozostawała wojna na Ukrainie, a także dane makro i posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Ze spółek mocno drożał Amazon, zniżkowały banki inwestycyjne, które zapowiedziały wycofanie się z Rosji. 

23:22

W obwodzie donieckim na Ukrainie od początku inwazji rosyjscy żołnierze zabili 64 cywilów i zranili 315, nie biorąc pod uwagę ofiar w Mariupolu i Wołnowasze - poinformował w czwartek na Facebooku szef donieckiej obwodowej administracji wojskowej Pawło Kyryłenko.

"Rosja zabija cywilów! Dziś wyszło na jaw, że we wczorajszym nalocie na szpital położniczy i dziecięcy w Mariupolu zginęły 3 osoby. Wśród nich jedno dziecko. 10 marca Rosjanie zabili jeszcze dwóch mieszkańców regionu: jednego w Mariupolu i jednego we wsi Terny w obwodzie Łyman. Cztery osoby zostały ranne: jedna w Mariupolu, Kramatorsku, Ternach i Myroniwskym" - napisał Kyryłenko. 

23:20

"Maniakalna obsesja, z jaką różni rosyjscy urzędnicy fantazjują o nieistniejącej broni biologicznej lub chemicznej lub zagrożeniach na Ukrainie, jest głęboko niepokojąca i może w rzeczywistości wskazywać na to, że Rosja przygotowuje kolejną przerażającą operację pod fałszywą flagą - napisał na Twitterze szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. 

23:19

The Kyiv Independent: Rosyjskie wojska ostrzeliwują Mariupol co 30 minut - powiedział mer miasta Wadym Bojczenko. Jak dodał, uniemożliwiły one także ewakuację ludności cywilnej z miasta. 

23:16

W środę 9 marca, podczas trwającej we Francji nieformalnej rady ministrów ds. cyfryzacji i telekomunikacji, 27 ministrów przyjęło deklarację dotyczącą zwiększenia potencjału UE w zakresie cyberpezpieczeństwa. 

22:53

Doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko poinformował, że w czwartek wieczorem doszło do rosyjskiego ataku lotniczego na Instytut Fizyczno-Techniczny w Charkowie, gdzie są materiały promieniotwórcze. Doszło do pożaru, ale według władz ukraińskich nie ma zagrożenia skażeniem radioaktywnym.

22:36

Brytyjski premier Boris Johnson powiedział w czwartek wieczorem, że obawia się, iż prezydent Rosji Władimir Putin może zdecydować się na użycie broni chemicznej na Ukrainie, bo sygnały z Moskwy są niczym "wyciągnięte prosto z rosyjskiego podręcznika".

22:35

Mamy wskazania, że Rosja może użyć broni chemicznej lub biologicznej na Ukrainie, jednocześnie oskarżając o to USA - powiedział w czwartek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Stwierdził też, że rosyjskie wojska posunęły się naprzód pod Kijowem i są już 10 km od granic miasta.

22:34

Ministrowie ds. cyfryzacji państw UE zaapelowali, podczas trwającej we Francji nieformalnej rady ministrów ds. cyfryzacji i telekomunikacji, o zapewnienie bezpieczeństwa cybernetycznego i ochrony infrastruktury komunikacyjnej i sieci w Europie.

22:33