USA ogłosiły we wtorek kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, warty łącznie 400 mln dolarów. Na Białoruś przybyła 11. kolumna rosyjskich najemników z Grupy Wagnera. Rosja planuje ataki "pod fałszywą flagą" na statki ze zbożem pływające po Morzu Czarnym. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała rosyjskiego szpiega, który gromadził broń, z której miał zostać przeprowadzony zaplanowany na 9 sierpnia zamach terrorystyczny w Zaporożu. Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) zaobserwowali kierunkowe miny przeciwpiechotne na obrzeżach ukraińskiej Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - poinformował dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi na stronie internetowej kierowanej przez siebie organizacji. W Kijowie znowu rozległ się dźwięk syren. Ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Siły zbrojne Ukrainy podały, że w regionie działają jednostki obrony powietrznej. "Zagrożenie wrogim atakiem utrzymuje się w centrum oraz na północy Ukrainy, a także w obwodzie odeskim i rozszerza się na zachód kraju na obwody: tarnopolski, chmielnicki i rówieński" - poinformowały ukraińskie media. Wcześniej alarm lotniczy został ogłoszony także we wschodnich rejonach Ukrainy. Wtorek 25 lipca 2023 r. był 517. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze wydarzenia przekazaliśmy w naszej relacji.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:28

USA ogłosiły we wtorek kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, warty łącznie 400 mln dolarów. W transzy znalazło się 15 różnych rodzajów uzbrojenia, w tym m.in. dodatkowa amunicja do systemów Patriot, NASAMS, HIMARS, 32 wozy opancerzone Stryker oraz mini drony Black Hornet.

22:47

Od bezpieczeństwa ukraińskich czarnomorskich portów zaczyna się spokój i stabilność na światowym rynku żywnościowym - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na nagraniu opublikowanym we wtorek wieczorem w mediach społecznościowych.

Świat wie, że od bezpieczeństwa naszych czarnomorskich portów zaczyna się spokój i stabilność na światowym rynku żywnościowym - podkreślił. To czas, by "zebrać plony zdecydowania", by później nikt nie musiał zbierać "plonów chaosu" ani w krajach Afryki, ani gdzie indziej - dodał szef państwa.

21:35

Rosyjskie władze przedłużyły do końca roku termin odbudowy uszkodzonego ukrai nskimi atakami mostu krymskiego - podaje Kyiv Post.

21:00

Były więzień Kremla, eksżołnierz piechoty morskiej USA (Marines) Trevor Reed został ranny podczas walk na Ukrainie - podały we wtorek amerykańskie media. Reed, uwolniony w ramach wymiany więźniów w 2022 r., odniósł rany po wejściu na minę i został przetransportowany do szpitala w Niemczech.

Jak podał portal Messenger, który pierwszy przekazał informację, weteran Korpusu Piechoty Morskiej około dwa tygodnie temu został ranny po nadepnięciu na minę. Do tej pory nie było wiadomo, że brał udział w walkach po stronie ukraińskiej.

20:08

Na Białoruś przybyła 11. kolumna rosyjskich najemników z Grupy Wagnera - poinformował we wtorek projekt Biełaruski Hajun, zajmujący się obserwacją aktywności wojsk. Po raz pierwszy w kolumnie wagnerowców zauważono pojazdy opancerzone.

Biełaruski Hajun napisał w komunikatorze Telegram, że kolumna wagnerowców składa się z co najmniej 29 pojazdów, w tym m.in. pojazdów opancerzonych Szczuka (Czekan).

19:14

Jurij Aristow, wiceprzewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Narodowego, Obrony i Wywiadu w Radzie Najwyższej Ukrainy, reprezentujący partię prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Sługa Narodu złożył mandat po tym, gdy wyszło na jaw, że przebywał w lipcu w pięciogwiazdkowym hotelu na Malediwach - poinformował we wtorek portal Ukrainska Prawda.

18:46

Amerykanie i Brytyjczycy ostrzegli, że Rosja planuje ataki "pod fałszywą flagą" na statki ze zbożem pływające po Morzu Czarnym. Celem tej akcji miałoby być zrzucenie winy na Ukrainę.

17:56

Twitterowy kanał @Flash_news_ua informuje - powołując się na źródła rosyjskie, że w walkach na Ukrainie zginął dowódca Pułku Leningradzkiego płk Jewgienij Waszutin.

17:25

Na temat koordynacji działań i pomocy humanitarnej dla Ukrainy rozmawiał w Warszawie z polskimi władzami nowy sekretarz generalny konfederacji Caritas Internationalis Alistair Dutton - przekazała Caritas Polska.

17:06

Rząd Ukrainy przygotowuje pierwszy przetarg na rozminowywanie kraju. Władze chcą zaangażować w proces firmy prywatne - poinformował we wtorek portal Ukrainska Prawda. Niemal wszystkie tereny, poza infrastrukturą krytyczną, będą mogły być rozminowywane przez firmy prywatne - zapowiedziała minister gospodarki Julia Swyrydenko.

16:18

"W niedzielę i w poniedziałek miała miejsce historyczna, pierwsza w historii relacji dwustronnych, wizyta ministra Kułeby w Gwinei Równikowej. W jej trakcie omówiono wspólne wysiłki na rzecz utrzymania eksportu ukraińskiego zboża z portów Ukrainy, stosunki bilateralne i inne istotne kwestie" - napisano na Twitterze ukraińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Rosja zawiesiła 17 lipca swój udział w umowie zbożowej, zawartej w lipcu 2022 roku przy udziale Turcji i ONZ. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skierował do prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana i sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa propozycję kontynuowania inicjatywy zbożowej albo jej analogicznej wersji w trójstronnym formacie, bez udziału Moskwy.

15:42

Zagraniczne filie niezależnej rosyjskiej telewizji Dożd (TV Rain) zostały uznane w Rosji za "organizacje niepożądane" - informuje serwis Meduza. W ubiegłym roku stację uznano za "zagranicznego agenta" i zmuszono do zaprzestania nadawania w Rosji z powodu relacjonowania wojny na Ukrainie.

15:21

Francja i Niemcy sprzeciwiają się przedłużeniu zakazu eksportu ukraińskiej pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do 5 krajów, w tym Polski po 15 września. "Niedopuszczalne jest, aby niektóre państwa członkowskie uchylały obowiązujące traktaty" - powiedział we wtorek niemiecki minister rolnictwa Cem Oezdemir. Polska, Węgry, Słowacja, Bułgaria, Rumunia chcą przedłużenia. W poniedziałek ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś informował w Brukseli, że europejscy rolnicy nie mają szans na uczciwą konkurencję i nie można dopuścić do tego, by zbankrutowali.

15:18

W obwodzie zaporoskim ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Mieszańcy powinni niezwłocznie udać się do schronów.

15:07

Dziś rosyjska Duma Państwowa przyjęła kilka ustaw dotyczących poboru do wojska. Uchwaliła ustawę zabraniającą poborowym opuszczania kraju od dnia otrzymania wezwania, od 1 stycznia 2024 roku podwyższony zostanie również wiek poboru do służby obowiązkowej i obejmie od nawet 30-latków.

15:01

W ciągu ostatnich 24 godzin w okolicach Bachmutu na wschodzie Ukrainy zneutralizowano niemal 300 Rosjan oraz zniszczono m.in. osiem magazynów amunicji - poinformował rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty.

Na tym odcinku frontu zostało zabitych 95 rosyjskich żołnierzy, 187 rannych i trzech pojmanych - sprecyzował przedstawiciel Sił Zbrojnych Ukrainy.

13:55

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała rosyjskiego szpiega, który przechowywał broń do organizowania zamachów terrorystycznych w obwodzie zaporoskim. Do ataków miało dojść 9 sierpnia - poinformowała służba prasowa SBU.

13:07

Dziennikarz redakcji wideo francuskiej agencji prasowej AFP został ranny w ataku drona, podczas relacjonowania działań ukraińskiej artylerii w pobliżu Bachmutu, gdzie toczą się walki z siłami rosyjskimi - poinformowali reporterzy AFP, którzy byli świadkami ataku.

35-letni Amerykanin Dylan Collins odniósł wiele ran od odłamków, ewakuowano go do pobliskiego szpitala; według lekarzy jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - relacjonuje dziennik "Le Figaro".

12:40

Brytyjski premier Rishi Sunak zapewnił we wtorek prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że jego kraj współpracuje z Turcją nad przywróceniem nie przedłużonej przez Rosję umowy zbożowej, która pozwalała na eksport ukraińskiego zboża.

12:23

Główna agencja wywiadowcza Ukrainy dotarła do tajnego dokumentu tzw. "wspólnego centrum koordynacyjnego" najwyższego kierownictwa wojskowego i politycznego Rosji. Dokumenty Kremla szczegółowo opisują rozłożony na etapy plan zerwania porozumienia zbożowego, z którego Rosja ostatecznie wycofała się w połowie lipca.

11:14

W okupowanym Doniecku miało dojść do eksplozji

10:53

W rosyjskim ataku przeprowadzonym w nocy z poniedziałku na wtorek drony kamikadze uszkodziły infrastrukturę w obwodzie żytomierskim oraz pola i pustą stodołę w obwodzie czerkaskim w środkowej Ukrainie - podały lokalne władze.

"Wróg ponownie zaatakował obwód żytomierski dronami kamikadze typu Shahed. Wstępne ustalenia wskazują, że uszkodzono elementy infrastruktury; na miejsce zdarzenia wysłano odpowiednie służby, które nadal usuwają szkody" - napisał na Telegramie szef władz tego regionu Witalij Buneczko.

Dodał, że rozmiar szkód i informacje o ewentualnych ofiarach są ustalane.

Ihor Taburec, szef władz obwodu czerkaskiego, napisał na tej samej platformie, że w ataku na region drony trafiły w pola i pustą stodołę. "Nie odnotowano żadnych ofiar, nie wybuchły też pożary. Na miejscu pracują służby" - zaznaczył.

10:36

Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) zaobserwowali kierunkowe miny przeciwpiechotne na obrzeżach ukraińskiej Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - poinformował dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi na stronie internetowej kierowanej przez siebie organizacji.

"Jak informowałem wcześniej, MAEA była świadoma wcześniejszego umieszczania min poza terenem zakładu, a także w określonych miejscach wewnątrz. Nasz zespół zgłosił to konkretne odkrycie w zakładzie i powiedziano mu, że (rozmieszczenie ładunków) to decyzja wojskowa i (znajdują się) na obszarze kontrolowanym przez wojsko" - powiedział Grossi.

10:15

Od czasu wycofania się z udziału w Czarnomorskiej Inicjatywie Zbożowej Rosja wznowiła ataki na cywilną infrastrukturę w południowych portach Ukrainy, czego w czasie obowiązywania umowy raczej nie robiła - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że od 18 lipca Rosja przeprowadziła większą liczbę ataków dalekiego zasięgu na Odessę i inne obszary południowej Ukrainy, przy czym w użyto w nich niezwykle dużą liczbę pocisków oznaczonych w kodzie NATO jako AS-4 Kitchen, 5,5-tonowej broni pierwotnie zaprojektowanej do niszczenia lotniskowców. Uszkodzenia objęły kilka silosów zbożowych w porcie Czornomorsk na południe od Odessy, a także historyczne centrum miasta. W dniu 24 lipca Rosja przeprowadziła ataki przy użyciu jednokierunkowych dronów na doki na Dunaju, około 200 metrów od granicy z Rumunią.

09:43

09:32

Na froncie południowym, w okolicach miejscowości Staromajorske armia ukraińska odniosła sukces- powiadomił rzecznik sztabu generalnego armii ukraińskiej Andrij Kowalow.

"Siły Obrony umacniają się tam na zajętych rubieżach. Przeciwnik stawia ogromny opór, przemieszcza oddziały, angażuje rezerwy" - powiedział Kowalow, cytowany w Telegramie Military Media Center.

Wojskowy powiadomił również, że ukraińskie wojska wyparły Rosjan z pozycji w rejonie Awdijiwki. Na północ i południe od Bachmutu Ukraińcy kontynuują działania ofensywne. Rosjanie z kolei mieli podjąć nieudane próby ataków na północny zachód od Orichowo-Wasyliwki, na południe od miejscowości Iwaniwske i na zachód od Kliszczijiwki.

09:17

Blisko 70 procent uchodźców z Ukrainy to kobiety, a zdaniem analityka agencji Bloomberga Aleksandra Isakowa, jeśli 2,8 mln kobiet w wieku produkcyjnym, które opuściły Ukrainę, nie powróci do niej po wojnie, będzie to kosztować kraj 10 proc. przedwojennego PKB.

W najgorszym wypadku oznaczać to będzie straty w wysokości 20 mld dolarów rocznie, co z łatwością przewyższy proponowany czteroletni pakiet pomocy dla Ukrainy ze strony Unii Europejskiej, który każdego roku ma wynosić blisko 14 mld dolarów.

"Dla mnie osobiście zwycięstwo nadejdzie wówczas, gdy ukraińskie rodziny zjednoczą się na Ukrainie, a nie za granicą. Dlatego najważniejszym obecnie zadaniem dla Ukrainy, dla ukraińskiego rządu, jest zrobienie wszystkiego, co tylko możliwe, by kobiety i dzieci powróciły do swoich mężów" - powiedziała wiceminister gospodarki Tetiana Bereżna w wywiadzie dla Bloomberga.

08:46

Artykuł Putina, poświęcony współpracy Rosji z Afryką, ma na celu zniwelowanie jego strat wizerunkowych w tym regionie - pisze Instytut Badań nad Wojną. Ścigany listem gończym przez Międzynarodowy Trybunał Karny rosyjski prezydent twierdzi, że umowa zbożowa została zerwana z winy Zachodu, a Rosja może zastąpić ukraińskie zboże na światowym rynku.

W artykule opublikowanym w poniedziałek 24 lipca Putin próbuje złagodzić osłabienie pozycji Rosji i swojej własnej po wycofaniu się z umowy zbożowej na Morzu Czarnym, atakach na ukraińską infrastrukturę portową i w związku z tym, że z powodu nakazu aresztu Trybunału w Hadze nie może osobiście wziąć udziału w szczycie BRICS w RPA - pisze Instytut Badań nad Wojną.

07:50

Wszystkie drony przeciwnika, które w nocy atakowały Kijów, zostały zestrzelone przez obronę powietrzną - poinformowały we wtorek rano władze ukraińskiej stolicy. 

"Tej nocy wróg zaatakował Kijów dronami uderzeniowymi. Alarm trwał trzy godziny. Według wstępnych ustaleń zastosowano irańską amunicję krążącą typu Shahed" - stwierdziły władze Kijowa. 

Był to już szósty od początku lipca atak dronów na Kijów. Rano we wtorek Siły Powietrzne ponownie uprzedziły o zagrożeniu ostrzałem na wschodzie i południowym wschodzie kraju, w tym o możliwości zastosowania rakiet balistycznych - poinformowała telewizja SkyNews. 

07:30

Bułgarski premier Nikołaj Nenkow przyznał po wizycie w Grecji, że z premierem Kyriakosem Micotakisem omawiał możliwość przewozu ukraińskiego zboża pociągami przez Bułgarię do greckich portów.

Bułgarsko-grecka propozycja rozwiązania problemu wywozu ukraińskiego zboża polega na jego dostarczeniu przez Morze Czarne do Burgas w Bułgarii, skąd mogłoby być transportowane pociągami do greckich portów Aleksandropolis i Kawala. Nenkow powiedział, że Grecja jest zainteresowana pomysłem.

06:45

Rosja najwyraźniej poważnie potraktowała ostrzeżenia Kijowa dla swoich statków z bronią, którą przewozi po Morzu Czarnym na potrzeby wojny przeciw Ukrainie. Jedna z takich jednostek opóźnia rejs do Syrii - ocenił w rozmowie z PAP szef kijowskiego Centrum Globalistyki "Strategia XXI" Mychajło Honczar.

Ukraińskie Ministerstwo Obrony oświadczyło wcześniej, że wszystkie statki na Morzu Czarnym, które płyną w kierunku morskich portów Rosji, mogą być od 21 lipca traktowane jako przewożące ładunki wojskowe. To samo dotyczy jednostek, zmierzających do portów ukraińskich na okupowanym terytorium Ukrainy.

06:30

Ukraińska kontrofensywa przebiega wolniej, niż zakładano, ale rozwija się zgodnie z planem - powiedział minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, cytowany przez ukraińską agencję UNIAN.

Jak zapewnił, "nie martwi się rozwojem sytuacji na froncie" ponieważ błędem jest zakładanie, że "każda ofensywa musi być błyskawiczna". Reznikow zaznaczył, że czynnikami spowalniającymi ataki Ukraińców są: brak amunicji, szczególnie artyleryjskiej, samych systemów artyleryjskich oraz problem obrony powietrznej.

06:00

Na wszystkich odcinkach frontu najważniejszy cel, to maksymalne niszczenie okupantów, ich sprzętu, zapasów, magazynów sztabów - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w  wieczornym wystąpieniu w poniedziałek. 

"Rosja codziennie ma nieść straty - tak jest sprawiedliwie" - zaznaczył, odsumowując poniedziałkową naradę w naczelnym dowództwie. Jej głównym tematem, jak dodał, była sytuacja na froncie - te odcinki, na których Ukraina atakuje i te, na których jest w obronie.

Omawiano również sposoby obrony przed rosyjskimi atakami rakietowymi na infrastrukturę portową, zbożową i na cywilów. "Przygotowujemy mocną odpowiedź rosyjskim terrorystom na ich napaści" - powiedział.