Amerykanie i Brytyjczycy ostrzegli, że Rosja planuje ataki "pod fałszywą flagą" na statki ze zbożem pływające po Morzu Czarnym. Celem tej akcji miałoby być zrzucenie winy na Ukrainę.

Wiemy, że Rosja posiada plan ataku na cywilne statki na Morzu Czarnym i zrzucenia za niego winy na Ukrainę - powiedział we wtorek ambasador USA przy OBWE Michael Carpenter. Dyplomata stwierdził, że taki atak stanowiłby zbrodnię wojenną, a Ameryka podchodzi do sprawy "bardzo, bardzo poważnie".

To będzie "atak pod fałszywą flagą"

Carpenter mówił o posiadanych przez USA informacjach dotyczących planowanego "ataku pod fałszywą flagą" podczas spotkania z prasą w Waszyngtonie. Pytany, czy Ameryka ma już przygotowaną odpowiedź na taką prowokację, dyplomata odpowiedział, że USA podejmują podobne działania, jak przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji, kiedy ujawniły informacje wywiadu na temat szykowanego ataku.

Staramy się to robić również w tej sprawie. Uważamy, że to ważne, by świat rozumiał, że plany są w toku. I z pewnością taki atak na cywilny statek transportowy byłby zbrodnią wojenną. Więc podeszlibyśmy do tego bardzo, bardzo poważnie - powiedział. Oczywiście, zobaczymy, co się zdarzy w kolejnych dniach. Ale mamy informacje, że takie plany istnieją - dodał.

Pytany o to, czy NATO lub inne organizacje mają plan by przywrócić transport ukraińskiego zboża Morzem Czarnym, np. zabezpieczając statki, powiedział, że decyzja o podjęciu kolejnych kroków należy do społeczności międzynarodowej. Dodał też, ze USA popierają wysiłki Turcji, by skłonić Rosję do powrotu do inicjatywy.

Rosja obławia się na sztucznie wywindowanych cenach żywności i zbiera rekordowe zyski. Rosja oczywiście twierdzi, że zachodnie sankcje blokują jej eksport. Ale to kłamstwo. Eksportuje więcej zboża po wyższych cenach niż kiedykolwiek wcześniej - zaznaczył Carpenter.

Odnosząc się do sprawy powojennego trybunału, który miałby osądzić rosyjskie zbrodnie wojenne i zbrodnię agresji, Carpenter stwierdził, że Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) nie byłaby do tego dobrym instrumentem, lecz państwa G7 "są zjednoczone w przekonaniu, że powstanie zinstytucjonalizowany trybunał, który zajmie się tą sprawą".

Wielka Brytania przekazała Ukrainie informacje o planowanej rosyjskiej prowokacji

Również rząd Wielkiej Brytanii ma informacje o planowanych prowokacjach rosyskich wobec statków znajdujących się na Morzu Czarnym. Takie oświadczenie przekazała we wtorek ambasador Wielkiej Brytanii przy ONZ Barbara Woodward. Jak zaznaczyła, brytyjski premier Rishi Sunak przekazał wiedzę uzyskaną przez źródła wywiadowcze podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim

Brytyjskie informacje wskazują również, że Rosja rozmieściła dodatkowe miny morskie w pobliżu ukraińskich portów.

Zgadzamy się z oceną Stanów Zjednoczonych, że jest to skoordynowany wysiłek, aby usprawiedliwić i zrzucić winę na Ukrainę za wszelkie wszelkie ataki na statki cywilne na Morzu Czarnym - powiedziała Woodward, cytowana przez agencję Reutera.

Po wygaśnięciu umowy 19 lipca umowy zbożowej dotyczącej transportu ukraińskich i rosyjskich produktów żywnościowych przez Morze Czarne, Rosja rozpoczęła intensywne bombardowanie rakietami portów w Odessie i Mikołajowie. Zniszczeniu uległą m.in. zabytkowa dzielnica Odessy.

W poniedziałek rosyjskie drony zaatakowały i dokonały zniszczeń w ukraińskich portach u ujścia Dunaju, które służ również jako baza do transportu zboża.