"Francja i Ukraina podpisały około 10 umów w sferze przemysłu obronnego" - poinformował w piątek minister obrony Sebastien Lecornu podsumowując wyniki wizyty w Kijowie. Władimir Putin podpisał dekret o jesiennym poborze do służby wojskowej. Chodzi o 130 tysięcy mężczyzn – podaje RIA Novosti. Uczestnicy 67. Konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej zatwierdzili uchwałę w sprawie przywrócenia Ukrainie kontroli nad Zaporoską Elektrownią Jądrową. Grupa ukraińskich partyzantów oświadczyła, że przygotowuje specjalne działania na 30 września. Właśnie tego dnia – zgodnie z dekretem Putina – tereny okupowane przez Rosję pierwszy raz mają świętować Dzień Zjednoczenia z Rosją. W 1941 roku Niemcy rozstrzelali tam tysiące Żydów. Piątek, 29 września 2023 r. to 584. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Najważniejsze informacje dotyczące konfliktu znajdziecie w naszej relacji.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

20:53

Zawiesiliśmy status węgierskiego banku OTP, a także pięciu greckich firm przewozowych jako międzynarodowych sponsorów inwazji Rosji na nasz kraj; mamy nadzieję, że ta decyzja doprowadzi do odblokowania przez Węgry pomocy Unii Europejskiej dla Ukrainy w wysokości 500 mln euro - oznajmiła w piątek ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NAZK).

20:40

Grupa ukraińskich partyzantów oświadczyła, że przygotowuje specjalne działania na 30 września. Właśnie tego dnia - zgodnie z dekretem Putina - Rosjanie mają świętować Dzień Zjednoczenia, czyli rocznice aneksji ukraińskich terytoriów.

Planujemy pewne wydarzenia, ale na razie nie zdradzimy jakie - powiedział w rozmowie z portalem Kviy Post przedstawiciel ruchu partyzanckiego "Żółta wstążka".

"Żółta wstążka" na terenach okupowanych przez Rosję wydaje gazetę "Głos Partyzanta" i potajemnie wiesza ukraińskie flagi, a także żółte wstążki w popularnych miejscach spotkań.

20:02

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył w piątek, że jest przekonany, iż Polska będzie nadal dostarczać pomoc wojskową Ukrainie "mimo nieporozumień" między Warszawą a Kijowem, a obydwa kraje znajdą sposób na "rozwiązanie tych problemów".

Oczekuję i jestem przekonany, że Ukraina i Polska znajdą sposób na to, by rozwiązać te problemy, tak by nie wpłynęło to negatywnie na wojskową pomoc dla Ukrainy - powiedział Stoltenberg w wywiadzie dla mediów udzielonym w Kopenhadze.

19:55

"Wróg wystrzelił kilka grup bezzałogowców szturmowych Shahed z Krymu. Postępuj zgodnie z instrukcjami. Po ogłoszeniu alarmu powietrznego udaj się do schronu" - czytamy we wpisie Sił Powietrznych Ukrainy na Telegramie.

19:46

Wszyscy kandydaci w wyborach prezydenckich w USA, zaplanowanych na listopad 2024 roku, otrzymali od nas zaproszenia do złożenia wizyty na Ukrainie; chcemy, żeby ci politycy wypracowali sobie opinię na temat naszego kraju na podstawie własnych obserwacji - oznajmił w piątek Andrij Jermak, szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

19:08

Holenderska firma przekazała ukraińskiej straży granicznej sześć samochodów Toyota Land Cruiser. Auta mają usprawnić ewakuację rannych.

19:04

Rada Związkowa Szwajcarii zdecydowała w czwartek o wprowadzeniu kolejnych sankcji na Iran w związku z eksportem dronów do Rosji; decyzję podjęto w ramach dostosowywania się do restrykcji UE w tej kwestii - poinformował organ pełniący funkcję rządu i kolegialnej głowy państwa szwajcarskiego.

18:58

"W ciągu dnia lotnictwo Sił Zbrojnych Ukrainy dokonało 11 ataków na obszary koncentracji personelu, uzbrojenia i sprzętu wojskowego Rosjan, a także dwa ataki na przeciwlotnicze systemy rakietowe wroga. Jednostki sił rakietowych uderzyły w miejsce, w którym przebywali żołnierze, była broń i sprzęt wojskowy Rosjan" - czytamy w komunikacie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Dodano też, że zniszczono stację radarową rosyjskich wojsk.

18:52

Próbuję wyjaśniać rozmówcom w Brukseli, że czas na Ukrainie płynie inaczej i to, co gdzie indziej trwa miesiącami, tutaj da się zrealizować w ciągu kilku dni lub tygodni; dlatego uważam, że realnym terminem przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej jest rok 2030 - oznajmiła w piątek stała przedstawiciel UE w Kijowie Katarina Mathernova.

Szefowa unijnej misji dyplomatycznej podkreśliła w wywiadzie dla portalu Ukrainska Prawda, że stanie się to możliwe wyłącznie pod warunkiem wytężonej pracy ukraińskich władz i szybkiego wdrażania niezbędnych reform. Jak dodała, istotne znaczenie mają w tym względzie także realia geopolityczne, czyli kontekst rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Nie ulega wątpliwości, że gdyby nie straszne wydarzenia z 24 lutego 2022 roku (początku agresji Rosji na sąsiedni kraj - przyp. RMF FM) i wszystko to, co nastąpiło później, dzisiaj nawet nie rozważalibyśmy, kiedy i w jaki sposób Ukraina przystąpi do UE. Dlatego geopolityka, rzecz jasna, odgrywa tutaj ważną rolę, wyznaczając kierunek (działań) - przyznała Mathernova.

18:04

Na terenie całej Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny. Jest to związane ze startem myśliwców MiG-31K.  

17:16

Rosyjskie wojsko znów ostrzelało Chersoń - poinformował szef władz miasta Roman Mroczko na Telegramie.

Na razie nie ma informacji ofiarach.

Ukrinform podaje, że obwód chersoński w ciągu doby był ostrzeliwany 96 razy. Zginęły trzy osoby, a pięć zostało rannych.

17:04

29 września Szwajcarska Rada Federalna zgodziła się na przeznaczenie 100 milionów franków szwajcarskich na usunięcie min na Ukrainie oraz pomoc w odbudowie tego państwa.  

16:13

Nasi zachodni partnerzy boją się rozpadu Rosji, nie przyjmują tego do wiadomości; te państwa nie mogą też jednoznacznie określić, na czym właściwie miałoby polegać nasze zwycięstwo w wojnie z Kremlem - przyznał w piątek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow.

Do tej pory nikt nie jest w stanie udzielić nam konkretnej odpowiedzi na pytanie, czym właściwie byłaby nasza wygrana. Mówią nam: "będziemy was wspierać do...", lecz potem nie słyszy się słowa "zwycięstwo". Musimy dokładnie wiedzieć, czy oni (kraje Zachodu -) kroczą razem z nami do zwycięstwa, czy też (może) idą (z Ukrainą tylko) przez określony czas, a potem zobaczą i dojdą do takich lub innych wniosków - oznajmił Daniłow w rozmowie z dziennikarką Natalią Mosejczuk. Wypowiedź polityka przytoczyły również agencje Interfax-Ukraina i UNIAN.

16:06

Władimir Putin podpisał dekret o jesiennym poborze do służby wojskowej. Chodzi o 130 tysięcy mężczyzn - podaje RIA Novosti.

15:15

Na tymczasowo okupowanym Krymie, po serii ataków na obiekty wojskowe, FSB Federacji Rosyjskiej niemal codziennie informuje o zatrzymaniu osób podejrzanych o "szpiegostwo".

14:48

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zniszczyła rosyjską stację radarową w obwodzie kurskim przy granicy z Ukrainą - podaje Ukrinform.

14:29

W obwodzie lwowskim zatrzymano kolejnych urzędników przyjmujących łapówki w zamian za wydanie orzeczenia o niezdolności do służby wojskowej; jedna ze złapanych na gorącym uczynku urzędniczek próbowała zjeść dowód rzeczowy w postaci studolarowego banknotu - poinformował portal Ukrainska Prawda powołując się na informacje Państwowego Biura Śledczego Ukrainy.

13:51

Oprócz usprawnienia ukraińskiej kolei dzięki japońskiej technologii Shinkansen projekt odbudowy systemu transportowego stanowi również okazję dla Ukrainy do wzmocnienia więzi z Europą Zachodnią i odcięcia się od Rosji poprzez zmianę rozstawu torów - zauważa w piątek japoński dziennik "Asahi Shimbun".

Jednak takie plany infrastrukturalne - jak zauważył japoński urzędnik, cytowany przez gazetę - powinny być rozważane w ramach 10-letniej strategii.

13:44

Rosja zwerbowała co najmniej 140 Kubańczyków do walki w Ukrainie - podaje Radio Swaboda. 

13:24

Rosja zwiększyła liczbę swoich lotniskowców na Morzu Czarnym do trzech. Razem dysponują 24 rakietami Kalibr.

13:19

Francja i Ukraina podpisały około 10 umów w sferze przemysłu obronnego - poinformował w piątek minister obrony Sebastien Lecornu podsumowując wyniki wizyty w Kijowie, podczas której towarzyszyli mu przedstawiciele 20 francuskich firm zbrojeniowych.

Stronami umów są wielcy producenci sprzętu wojskowego, małe i średnie firmy, jak i start-upy, które specjalizują się w produkcji uzbrojenia (artylerii, sprzętu opancerzonego, dronów), a także cyberbezpieczeństwie i rozminowywaniu - podała w piątek agencja Interfax-Ukraina, powołując się na wypowiedzi Lecornu w mediach społecznościowych.

Ukraiński portal Hromadske przekazał w piątek, że firmy francuskie podpisały wspólnie z przedstawicielami przemysłu ukraińskiego prawie 20 umów i listów intencyjnych.
Wśród tych dokumentów jest m.in. list intencyjny o współpracy pomiędzy ukraińską agencją odpowiedzialną za zakup uzbrojenia, działającą w ramach resortu obrony, i francuską DGA, agencją ds. zakupów wojskowych. Dokument przewiduje bezterminową współpracę i tworzy bazę prawną do zawierania przyszłych kontraktów.

12:40

"Bardzo ważne jest, aby zawsze pamiętać o historii, a nie zapominać. Bo "Nigdy więcej!" to nie są puste słowa - powiedział prezydent Ukrainy  zapalając znicz przed pomnikiem, przedstawiającym siedmioramienny świecznik żydowski - menorę. 

09:45

W ostatnich tygodniach nawet setki bojowników wcześniej powiązanych z prywatną firmą wojskową Grupa Wagnera prawdopodobnie wróciło na Ukrainę jako jednostki i małe grupy, walcząc dla różnych prorosyjskich oddziałów - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak przypomniano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, Grupa Wagnera wycofała się z operacji bojowych na Ukrainie na początku czerwca 2023 r., przed nieudanym buntem z 24 czerwca, a następnie śmiercią jej właściciela Jewgienija Prigożyna i innych przywódców wyższego szczebla w katastrofie lotniczej 23 sierpnia.

09:00

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk oświadczyła w piątek, że Rosjanie, którzy po aneksji Krymu osiedlili się tam, powinni wyjechać, bo przebywanie na ukraińskim półwyspie jest dla nich niebezpieczne. 

Wyraziła przekonanie, że rosyjski most na Krym przestanie istnieć.

W komentarzu na serwisie Telegram Wereszczuk napisała o "wielu tysiącach Rosjan, którzy w ostatnich latach nielegalnie wjechali na nasz Krym".

07:50

W czwartek w wyniku rosyjskiego ostrzału na terytorium Ukrainy zginęło pięć osób - trzy kobiety w Chersoniu na południu i dwie osoby na obrzeżach Doniecka na wschodzie kraju - podały lokalne władze.

"Codziennie jesteśmy pod ostrzałem wroga" - poinformował minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko.

Dwie kolejne osoby zginęły nieopodal Doniecka. Jedna w mieście Krasnohoriwka, a druga w Marjince.

W nocy z czwartku na piątek ukraińskie Siły Powietrzne ogłosiły alarm z powodu zagrożenia atakiem rakietowym we wschodnich obwodach kraju. Później alarm został rozszerzony na całą Ukrainę z wyjątkiem Zaporoża - podały lokalne media. 

07:40

"Dzisiaj rozmawiamy już de facto jako sojusznicy. Jest tylko kwestią czasu, kiedy Ukraina stanie się członkiem Sojuszu również de iure. Robimy wszystko, żeby stało się to jak najszybciej" - powiedział Zełenski podczas wspólnej konferencji z Stoltenbergiem.

"Pracujemy nad tym, aby osiągnąć praktyczny postęp w zakresie dołączenia do sojuszu" - dodał prezydent Ukrainy. Spotkanie ze Stoltenbergiem ocenił jako "dobre".