"Działania Rosji wskazują, że jest zdeterminowana, by w dalszym ciągu zabijać ukraińskich cywilów" - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Od początku inwazji na Ukrainę rosyjska Flota Czarnomorska straciła co najmniej 12 okrętów i kutrów - zatopionych bądź mocno uszkodzonych. Stanowi to około 15 proc. jej składu, który obejmuje 74 jednostki bojowe - ocenia niezależny rosyjski portal Projekt. "Airbus 'w ciągu miesięcy' zrezygnuje z importu rosyjskiego tytanu" - zadeklarował dyrektor wykonawczy przedsiębiorstwa. Bułgaria przekaże Ukrainie lekką broń strzelecką i amunicję. Najważniejsze wydarzenia związane z 282. dniem wojny w Ukrainie zebraliśmy w naszej relacji z 02.12.2022 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:30

Minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko zaprzeczył, by doszło do przekazania Ławry Peczerskiej w Kijowie, gdzie ma swą siedzibę Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego (UCP PM), autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej Ukrainy (CPU).

Tkaczenko, cytowany przez agencję Ukrinform, przypomniał, że cały klasztor, na terenie którego są obiekty muzealne, jest własnością państwa. Część monasteru została przekazana w użytkowanie UCP PM za czasów prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza. W drugiej części zaś znajduje się klasztor, "którego nazwa została zmieniona i dzisiaj zarejestrowana" - oświadczył minister.

Również szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow powiedział, że "Ławra jest własnością całego narodu" i że "nie można przekazać świątyń". Daniłow zastrzegł jednak, że "jeśli będą dowody, iż organizacja ta (UCP PM) współpracuje z Federacją Rosyjską, to będą oni zamknięci i zakazani na terytorium naszego państwa".

21:35

Rosja straciła podczas wojny z Ukrainą 15 procent swojej Floty Czarnomorskiej. Co najmniej 12 okrętów i kutrów zostało zatopionych bądź mocno uszkodzonych.

20:30

Rosyjska najemnicza grupa Wagnera znalazła się na amerykańskiej czarnej liście krajów i podmiotów, które zagrażają wolności religijnej - poinformował sekretarz stanu USA Antony Blinken.

20:11

Działania Rosji wskazują, że jest zdeterminowana, by w dalszym ciągu zabijać ukraińskich cywilów - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby.

Jak dodał, pokazuje to, że Rosja nie jest gotowa do rozmów w sprawie zakończenia wojny. Pozytywnie odniósł się do postępów w wyznaczeniu pułapu ceny rosyjskiej ropy.

19:45

Przesyłka, która nadeszła w piątek do ambasady Ukrainy w Madrycie, nie zawierała materiałów wybuchowych ani zapalających, jak ta otrzymana w środę, lecz zmiażdżone oko zwierzęce - poinformowało MSW w Madrycie.

19:21

Od początku inwazji na Ukrainę rosyjska Flota Czarnomorska straciła co najmniej 12 okrętów i kutrów - zatopionych bądź mocno uszkodzonych. Stanowi to około 15 proc. jej składu, który obejmuje 74 jednostki bojowe - ocenia niezależny rosyjski portal Projekt.

Przed napaścią na Ukrainę Flota Czarnomorska liczyła 275 okrętów i innych jednostek. Jednostek bojowych wśród nich było tylko 58, a przy uwzględnieniu kutrów patrolowych - 74. Co najmniej 12 z nich zostało zatopionych bądź mocno uszkodzonych - szacuje Projekt na podstawie analizy publicznie dostępnych danych.

19:08

Airbus "w ciągu miesięcy" zrezygnuje z importu rosyjskiego tytanu - zadeklarował dyrektor wykonawczy Airbus Air and Space Michael Schoellhorn.

Rosja jest największym producentem tego metalu, który ma strategiczne znaczenie dla przemysłu lotniczego - wyjaśnia Reuters.

18:56

W okolicy Brzegu w województwie opolskim szkoli się grupa żołnierzy z Ukrainy. Na poligonie odwiedził ich Josep Borrell, wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

18:50

Rosjanie na pewno nie chcą pokoju, bo nie zaczynaliby wojny. Poza tym grają na czas. Każdy dzień, w którym w Ukrainie nie ma prądu, wody, energii i każdy dzień, w którym do świata nie dociera żywność z Ukrainy - jest dniem, w którym Rosjanie liczą na zmiękczenie Zachodu - mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM gen. Tomasz Drewniak. Rosja uważa, że zmiękczy przywódców zachodnich, by zaczęli rozmawiać z Rosją i by było to spotkanie na rosyjskich warunkach, by to Rosja dyktowała warunki - dodał gość Marka Tejchmana.

18:43

Bułgaria przekaże Ukrainie lekką broń strzelecką i amunicję - poinformował bułgarski minister gospodarki Nikoła Stojanow.

Wcześniej resort obrony podał, że sporządzona została już lista sprzętu wojskowego dla Kijowa.

18:24

Problemy materialne, w tym wysokie koszty życia i niskie wynagrodzenia, w dużo większym stopniu niepokoją węgierskie społeczeństwo niż imigracja czy rosyjskie wpływy w kraju - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Policy Solutions oraz Fundację im. Friedricha Eberta.

18:10

Władimir Putin spadł ze schodów i mocno się potłukł - donosi na Telegramie autor kanału pod nazwą "Generał SWR". Do wypadku miało dojść dwa dni temu w rezydencji prezydenta Rosji, a stało się to na oczach jego ochroniarzy.

18:08

Polska zaakceptowała pułap cenowy rosyjskiej ropy naftowej transportowanej drogą morską na poziomie 60 dolarów za baryłkę. Poinformował o tym stały przedstawiciel RP przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś.

18:03

Media w Kiszyniowie, podsumowując dziewięć miesięcy inwazji Rosji na Ukrainę, wskazują, że wskutek konfliktu w sąsiednim kraju Mołdawia nasiliła proces zacieśniania stosunków ze swoim zachodnim sąsiadem - Rumunią.

Portale Deschide i Stiri odnotowują, że zagrożenie ze strony Rosji dla Mołdawii oraz aspiracje tej liczącej niewiele ponad 30 lat republiki do UE służą zacieśnianiu relacji na linii Kiszyniów-Bukareszt.

17:58

Moi znajomi Ukraińcy mówią, że oni tę zimę przetrwają. Będą w stanie się ogrzać, mogą żyć bez internetu, bez prądu, ale nie mogą żyć bez swoich rodzin i bez swojego państwa. Okrucieństwo Rosjan nie złamie Ukraińców - mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim w Radiu RMF24 Bartłomiej Wypartowicz, ekspert ds. militarnych z portalu Defence24.

17:37

Kanada nałożyła nowe sankcje na Iran, w tym na firmę lotniczą, która była zaangażowana w dostawy irańskich dronów używanych przez Rosję w wojnie przeciwko Ukrainie - poinformowano w komunikacie kanadyjskiego MSZ.

17:26

Podczas gdy Ukrainę czekają dalsze ograniczenia w dostawach ciepła i prądu po rosyjskich bombardowaniach infrastruktury krytycznej, Moskwę rozświetliły wystawne iluminacje świąteczne - relacjonuje anglojęzyczny portal Moscow Times.

17:15

Służby analizują przesyłki, które trafiły do ukraińskich placówek dyplomatycznych. Policja przekazuje materiały prokuraturze, która będzie prowadziła śledztwo - podkreślił wiceszef MSWiA Błażej Poboży.

Jak zaznaczył, w przypadku incydentów w Polsce przesyłki zostały nadane z Niemiec.

16:59

Wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych Josep Borrell spotkał się podczas wizyty w Polsce z ukraińskimi żołnierzami przechodzącymi szkolenie w ramach unijnej misji wojskowej EUMAM. Podziękował Polsce za to, że większość przysposobienia bojowego odbywa się na terytorium naszego kraju.

16:45

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk poinformował, że w ostatnich dniach otrzymał wiadomość od rosyjskich prankerów podszywających się pod marszałka polskiego Senatu Tomasza Grodzkiego, jednak nie zdołali go oni oszukać.

16:23

W Hostomlu, w obwodzie kijowskim na Ukrainie, wandale zerwali z jednego z budynków tynk wraz z graffiti znanego na całym świecie brytyjskiego artysty ulicznego Banksy'ego. Policja zatrzymała sprawców tego chuligańskiego aktu - poinformował portal Ukrainska Prawda.

Według Ukrainskiej Prawdy, zatrzymani tłumaczyli, że chcieli sprzedać uliczne dzieło sztuki, a uzyskane w ten sposób pieniądze przekazać na potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy.

16:05

Nikt w Serbii nie będzie omijał sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję w związku z jej atakiem na Ukrainę - oświadczył serbski prezydent Aleksandar Vuczić po spotkaniu z komisarzem do spraw sąsiedztwa i rozszerzenia UE Oliverem Verhelyi'em.

16:00

Rosja jest gotowa opuścić terytorium okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w zamian za niezakłócony tranzyt ropy i gazu przez Ukrainę - tak twierdzi niezależny rosyjski portal Meduza, powołując się na źródła zbliżone do Kremla i rosyjskiego rządu.

Rosja mogłaby wycofać się z elektrowni, ale nie planuje całkowitego opuszczenia Zaporoża. Kreml planuje przekazać siłownię władzom ukraińskim lub Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

15:54

Ambasada Ukrainy w Hiszpanii otrzymała zakrwawioną kopertę podobną do przesyłek, jakie wcześniej dostały placówki Ukrainy w innych krajach - poinformował rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko. Dodał, że na terenie ambasady pracują eksperci.

15:41

Dziennikarz rosyjskiej niezależnej telewizji Dożd Aleksiej Korostelow został zwolniony z pracy po kontrowersyjnej wypowiedzi na wizji, iż stacji udało się pomóc w polepszeniu warunków rosyjskich żołnierzy na froncie - poinformowały władze nadawcy.

15:36

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) objęła sankcjami duchownych Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP PM), w tym metropolitę Pawła (Łebedzia), zwierzchnika Ławry Peczerskiej w Kijowie - poinformował portal Ukrainska Prawda.

14:50

Włochy wspierają inicjatywy na rzecz pokoju na Ukrainie, ale to nie może być jej kapitulacja - oświadczył minister spraw zagranicznych, wicepremier Antoni Tajani.

Jak dodał, "nie ma pokoju bez sprawiedliwości, a sprawiedliwością jest niepodległość terytorium ukraińskiego".

13:58

W dom mieszkanki obwodu charkowskiego na północnym-wschodzie Ukrainy w czwartek uderzyła rosyjska rakieta, a w piątek kobieta wzięła ślub.

Czwartkowy ostrzał to nie przeszkoda w zamążpójściu - podkreśliła.

13:53

Od 14 grudnia w Rosji przestanie być nadawany kanał telewizyjny dla dzieci Disney Channel - poinformowała rosyjska gazeta "Kommiersant".

13:49

Przedstawiciele rosyjskiego koncernu Rosatom, zarządzający okupowaną Zaporoską Elektrownią Atomową na południu Ukrainy, wystawiają fikcyjne dokumenty na nazwiska ukraińskich pracowników obiektu i rozkradają przeznaczone dla nich pieniądze - zaalarmował wywiad wojskowy Ukrainy (HUR).

13:37

Do Konsulatu Ukrainy wpłynęła przesyłka, która miała wzbudzić zaniepokojenie u pracownika placówki. Poinformowano policjantów wydziału ochrony placówek dyplomatycznych. Szybko wykluczyliśmy zagrożenie - poinformował PAP rzecznik Komendanta Stołecznego Policji nadkom. Sylwester Marczak.

13:36

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz odbył godzinną rozmowę telefoniczną z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem o rosyjskiej agresji na Ukrainę i jej skutków. Szef rządu szczególnie potępił rosyjskie naloty na infrastrukturę cywilną na Ukrainie - poinformował rzecznik prasowy rządu w Berlinie.

13:26

To, jak będzie rozmieszczony sprzęt wojskowy na wschodniej flance NATO, to temat do rozmów sojuszników - podkreślił w piątek w Łodzi ambasador USA przy OBWE Michael Carpenter, pytany o rozmowy w sprawie ewentualnego rozmieszczenia na Ukrainie niemieckich systemów Patriot.

Piątek to drugi i ostatni dzień obrad Rady Ministerialnej OBWE podsumowującej polskie przewodnictwo w Organizacji. Spotkanie w Łodzi zakończy się wspólną konferencję prasową szefów MSZ: Polski Zbigniewa Raua i Macedonii Północnej Bujara Osmaniego oraz sekretarz generalnej OBWE Helgi Schmid.

13:18

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zasugerował, że Europa powinna wrócić do przedwojennego "ładu pokojowego" z Rosją i rozwiązać "wszystkie kwestie wspólnego bezpieczeństwa" po wojnie na Ukrainie, jeśli Władimir Putin będzie skłonny wyrzec się agresji wobec sąsiadów.

13:08

Wojna na Ukrainie znacząco uszczupliła siły rosyjskie stacjonujące za wschodnią granicą Estonii - poinformował dziennik "Postimees", powołując się na estońskie źródła wywiadowcze.

13:03

Komisja Europejska przedstawiła wniosek legislacyjny dotyczący ujednolicenia definicji przestępstw i kar za naruszenie unijnych środków ograniczających. Może to w przyszłości umożliwić konfiskatę zamrożonych rosyjskich aktywów.

We wniosku KE określono wspólne przepisy UE, które mają ułatwić prowadzenie dochodzeń, ściganie i karanie naruszeń sankcji we wszystkich państwach członkowskich.

Jak zwraca uwagę KE, przyjęcie kolejnych pakietów sankcji po rosyjskim ataku na Ukrainę uświadomiło państwom członkowskim i instytucjom europejskim, jak trudne jest tropienie aktywów należących do oligarchów, którzy ukrywają je w różnych jurysdykcjach za pomocą skomplikowanych struktur prawnych i finansowych.

12:41

Papież Franciszek oświadczył, że wojna na Ukrainie powoduje nieobliczalne straty i obejmujący cały świat kryzys energetyczny, finansowy, humanitarny i żywnościowy. Na te olbrzymie reperkusje zwrócił uwagę w przesłaniu do uczestników rzymskiej narady pod hasłem "Dialogi Śródziemnomorskie".

W opublikowanym przesłaniu na VII konferencję śródziemnomorską, zorganizowaną przez włoski MSZ, papież zwrócił uwagę na zjawisko, które określił jako "globalizacja problemów".

Ukazuje je, dodał, "dramatyczny konflikt wojenny trwający w Europie między Rosją i Ukrainą, którego konsekwencją oprócz niemożliwych do oszacowania strat każdej wojny, jeśli chodzi o ofiary cywilne i wojskowe, są też kryzys energetyczny, finansowy, humanitarny" i żywnościowy.

Franciszek przypomniał, że "tylu niewinnych ludzi zmuszonych zostało do opuszczenia swoich domów i pozostawienia swoich dóbr i bliskich".

12:40

Makabryczne przesyłki w ukraińskich placówkach dyplomatycznych. Jak informuje MSZ w Kijowie, do ambasad i konsulatów dotarły zakrwawione paczki między innymi ze zwierzęcymi oczami. 

12:11

Prowadzimy rozmowy z krajami Bliskiego Wschodu w sprawie przeniesienia stamtąd na Ukrainę amerykańskich systemów obrony powietrznej NASAMS; takie rozwiązanie byłoby szybsze, niż wyprodukowanie tego uzbrojenia od podstaw - oznajmił szef koncernu Raytheon Technologies Greg Hayes, cytowany przez portal Politico.

Jeśli to przedsięwzięcie uzyskałoby akceptację prezydenta Joe Bidena i udałoby się je zrealizować, to wówczas NASAMS-y trafiłyby na Ukrainę już w ciągu trzech do sześciu miesięcy. Produkcja tych systemów trwa około dwóch lat i w takim czasie można by uzupełnić arsenały państw na Bliskim Wschodzie - zaproponował Hayes.

Szef firmy zbrojeniowej nie sprecyzował, które kraje w tym regionie posiadają NASAMS-y na wyposażeniu swoich armii, lecz z amerykańskich dokumentów rządowych wynika, iż odbiorcami na Bliskim Wschodzie są Oman i Katar - czytamy na łamach Politico.

W środę Pentagon poinformował, że Raytheon otrzyma kontrakt na produkcję sześciu systemów NASAMS dla Ukrainy.

NASAMS, czyli Narodowy Zaawansowany System Rakietowy Ziemia-Powietrze (National Advanced Surface-to-Air Missile System) to system średniego zasięgu produkowany przez Raytheon i norweski koncern Kongberg. Jesienią na Ukrainę trafiły dwie pierwsze sztuki tego uzbrojenia, dostarczone przez USA i Norwegię.

12:10

Rosyjska najemnicza grupa Wagnera handluje diamentami na całym świecie za pośrednictwem firmy z siedzibą w Republice Środkowoafrykańskiej - wynika ze śledztwa dziennika "De Standaard". Wśród odbiorców znalazła się m.in. Belgia.

"Znaczna część handlu pozostaje w podziemiu: większość diamentów jest przemycana przez sąsiedni Kamerun i Sudan, jednak część przechodzi również przez oficjalne kanały, z pozwoleniami na eksport" - czytamy w "De Standaard".

11:21

Po wyzwoleniu przez ukraińskie wojska zachodniej części obwodu chersońskiego lokalni mieszkańcy wracają tam do swoich domów nawet mimo faktu, że część budynków nie ma dachów - oznajmił Roman Kostenko, weteran walk w Donbasie oraz przewodniczący komisji ds. bezpieczeństwa, obrony i służb wywiadowczych w parlamencie Ukrainy.

Bywałem w (wielu) miejscowościach (na Chersońszczyźnie). Wszystko zostało zniszczone zwłaszcza w Posad-Pokrowskim, znajdującym się na linii frontu. Zrujnowano domy, szkoły, budynki administracyjne - oto pozostałości "rosyjskiego świata". Spotykaliśmy tam ludzi, którzy wrócili nawet do domów pozbawionych dachów. Remontują piwnice i na poły zniszczone domy, żeby w nich przezimować - powiedział Kostenko w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina.

11:19

Ukraiński konsulat w Brnie został ewakuowany po otrzymaniu podejrzanej przesyłki - poinformował  rzecznik lokalnej policji David Chaloupka. Na Twitterze policja poinformowała, że paczka jest podobna do tych przechwyconych w Hiszpanii. Na miejscu zdarzenia pracują śledczy.

Przesyłka jest prześwietlana promieniami RTG. Paczka dotarła do konsulaturano. Siedziba placówki i sąsiednie budynki, w tym przedszkole, zostały ewakuowane.

10:28

W ciągu minionej doby rosyjskie wojska 42 razy ostrzelały Chersoń i wyzwolone tereny w zachodniej części obwodu chersońskiego na południu Ukrainy; w wyniku ataków wroga zginęły trzy osoby, a siedem zostało rannych - powiadomił lojalny wobec Kijowa szef władz Chersońszczyzny Jarosław Januszewycz.

"Przeciwnik z premedytacją uderza w cele cywilne i morduje mieszkańców regionu. Rosyjskie wojska stale ostrzeliwują dzielnice mieszkalne w Chersoniu, atakują również szereg miejscowości w rejonach (powiatach) chersońskim i berysławskim" - napisał Januszewycz na Telegramie.

08:34

Od początku wojny z Ukrainy do Polski wjechało 8 mln 121 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 6 mln 300 tys. - poinformowała straż graniczna.

08:30

Niedobory amunicji oraz problemy logistyczne są obecnie głównymi czynnikami ograniczającymi potencjał Rosji do ponownego rozpoczęcia skutecznych ofensywnych działań lądowych na Ukrainie - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej wskazano, że wycofanie się Rosji z zachodniego brzegu Dniepru w listopadzie stworzyło ukraińskim siłom zbrojnym możliwości uderzenia w kolejne rosyjskie węzły logistyczne i linie transportowe, a to z dużym prawdopodobieństwem skłoniło rosyjskich logistyków do przeniesienia węzłów zaopatrzeniowych dalej na południe i wschód.

"Rosyjskie jednostki logistyczne będą musiały przeprowadzić dodatkowy pracochłonny załadunek i rozładunek z transportu kolejowego na drogowy. Transport drogowy będzie w dalszym ciągu narażony na ataki ukraińskiej artylerii, gdy będzie przemieszczał się w celu zaopatrywania rosyjskich wysuniętych pozycji obronnych. Rosyjskie niedobory amunicji (spotęgowane przez te wyzwania logistyczne) są prawdopodobnie jednym z głównych czynników ograniczających obecnie potencjał Rosji do ponownego rozpoczęcia skutecznych, zakrojonych na szeroką skalę ofensywnych operacji lądowych" - napisano. 

08:00

Na wojnie przeciwko Ukrainie zginęło ponad 90 tys. żołnierzy rosyjskiej armii - poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Minionej doby poległo 650 wojskowych sił przeciwnika - dodano.

07:28

Siły ukraińskie minionej doby odparły rosyjskie ataki w okolicach 14 miejscowości w obwodzie ługańskim i donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W czwartek rosyjskie wojsko przeprowadziło pięć ataków rakietowych na ukraińską infrastrukturę cywilną w obwodzie charkowskim i donieckim - napisał w komunikacie sztab.

Armia rosyjska przeprowadziła 30 uderzeń lotniczych na pozycje ukraińskiego wojska i ponad 35 ostrzałów miejscowości wzdłuż linii frontu z wykorzystaniem wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.

Według sztabu w okupowanej części obwodu chersońskiego na południu kraju rosyjskie siły wzmocniły działania filtracyjne. Na Krymie prowadzone są przygotowania do kolejnej fali mobilizacji.

Ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 19 uderzeń na miejsca zgrupowania wojsk rosyjskich, składy uzbrojenia i sprzętu przeciwnika oraz trzy ataki na rosyjskie pozycje rakietowe - dodano w komunikacie sztabu. Siły ukraińskie zaatakowały też m.in. cztery punkty dowodzenia przeciwnika. 

06:53

Alaksandr Łukaszenka mówi o rzekomym zagrożeniu dla Białorusi, by uniknąć zaangażowania białoruskich sił w wojnę Rosji przeciwko Ukrainie - pisze w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Łukaszenka tworzy informacyjne tło, by odeprzeć wywieraną przez Rosję presję w sprawie przystąpienia do wojny przeciwko Ukrainie, mówiąc, że NATO przygotowuje atak na Białoruś - czytamy.

Białoruski przywódca oskarżył Ukrainę i NATO o "rosnącą liczbę prowokacji przy granicy białorusko-ukraińskiej" i stwierdził, że Ukraina próbuje wciągnąć siły NATO w wojnę - dodaje ISW.

Takie komentarze najpewniej wygłaszane są po to, by wzmocnić operację w przestrzeni informacyjnej mającą na celu doprowadzenie do koncentracji ukraińskich sił na granicy z Białorusią w obawie przed możliwym atakiem z tego kierunku - kontynuuje ośrodek analityczny. Strona ukraińska informuje tymczasem, że nie obserwuje formowania się sił ofensywnych na terytorium Białorusi.

Wypowiedzi białoruskich władz mogą też wysyłać sygnał, że białoruskie wojsko musi pozostawać w kraju i bronić go przed rzekomymi zagrożeniami ze strony NATO, dlatego nie może być wysłane na wojnę na Ukrainie - podkreślają eksperci.

W ocenie ISW zaangażowanie białoruskich sił w wojnę przeciwko Ukrainie jest "bardzo mało prawdopodobne".

05:19

Zapewnimy pełną niepodległość naszemu państwu, w szczególności niezależność duchową; nigdy i nikomu nie pozwolimy zbudować imperium wewnątrz ukraińskiej duszy - napisałna Telegramie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podsumowując posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO).

"Dziś odbyło się spotkanie RBNiO. Spotkanie, na którym rozpatrywaliśmy liczne fakty powiązań niektórych środowisk religijnych w Ukrainie z państwem-agresorem" - napisał Zełenski.

Przytoczył pięć wniosków i propozycji działań z tego posiedzenia. Jako pierwszy wskazał, że RBNiO poleciła, by rząd przedłożył Radzie Najwyższej (parlamentowi - PAP) projekt ustawy o zapobieganiu działalności organizacji religijnych powiązanych z ośrodkami wpływu Federacji Rosyjskiej w Ukrainie.

Drugim efektem posiedzenia jest polecenie Państwowej Służbie ds. Polityki Etnicznej i Wolności Sumienia przeprowadzenie ekspertyzy religioznawczej Statutu Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej, dotyczącej związku kościelno-kanonicznego z Patriarchatem Moskiewskim i w razie potrzeby podjęcie środków przewidzianych prawem.

"Po trzecie - należy przeprowadzić weryfikację istnienia podstaw prawnych i przestrzegania warunków korzystania przez organizacje religijne z obiektów znajdujących się na terytorium Ławry Peczerskiej (klasztoru prawosławnego w Kijowie, siedziby zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego).

Czwartym działaniem, o którym poinformował Zełenski, jest zintensyfikowanie kroków, mających na celu rozpoznanie i przeciwdziałanie wywrotowej działalności rosyjskich służb specjalnych w środowisku religijnym Ukrainy. Mają w to zostać zaangażowane wszystkie organy właściwe dla zapewnienia bezpieczeństwa państwa.

"Zostaną zastosowane sankcje personalne - nazwiska zostaną podane do publicznej wiadomości w najbliższym czasie" - podkreślił ukraiński przywódca.

"Po piąte. Musimy podnieść status i wzmocnić możliwości Państwowej Służby ds. Polityki Etnicznej i Wolności Sumienia. Instytucja ta zostanie zreformowana, co da jej możliwość ochrony prawa i interesów Ukraińców i państwa. Tymi i innymi działaniami zagwarantujemy duchową niezależność Ukrainy" - podkreślił Zełenski.

05:10

Na wojnie zginęło od 10 do 13 tys. ukraińskich żołnierzy - poinformował Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w telewizji 24 Kanał. Prezydencki doradca zaznaczył przy tym, że dane dotyczące rannych żołnierzy są wyższe.

05:04

Rosja planowała zająć Ukrainę w ciągu 10 dni, a do sierpnia ją anektować - wynika z przechwyconych rosyjskich dokumentów, które miały być podpisane przez prezydenta Władimira Putina - ujawnił brytyjski think-tank Royal United Services Institute (RUSI).

Według opisywanych dokumentów, tylko niewielka grupa rosyjskich urzędników była w pełni wtajemniczona w te plany. Jak informuje RUSI, nawet zastępcy dowódców poszczególnych rodzajów sił zbrojnych dowiedzieli się o planie inwazji i okupacji Ukrainy dopiero na kilka dni przed atakiem, a taktyczne jednostki wojskowe otrzymywały rozkazy na kilka godzin wcześniej.