Dowódca ukraińskich sił powietrznych generał Mykoła Ołeszczuk potwierdził w piątek wieczorem strącenie rosyjskiego samolotu A-50. Maszyna przeznaczona jest do wykrywania radarowego dalekiego zasięgu. "Dziesiątki tysięcy ofiar śmiertelnych. Dziesiątki tysięcy dzieci zostało deportowanych, wiemy o tym. Stosunek wynosi jeden do pięciu. Na każdego naszego żołnierza zabitego w akcji przypada pięciu żołnierzy rosyjskich" - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla Fox News. Prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że będzie wkrótce rozmawiał o Rosji z liderami krajów G7 oraz UE i NATO - podaje Reuters. Trzy osoby zginęły w wyniku ataku rosyjskich dronów na Odessę. Najnowsze informacje o rosyjskiej inwazji na Ukrainę znajdziecie w naszej relacji.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:00

Rosjanie ostrzeliwują Chersoń z okupowanego lewobrzeża, mieszkańcy są proszeni o pozostanie w schronach - podał portal Ukrinform.

22:15

Dwie osoby zostały ciężko ranne w piątek wieczorem w rosyjskim ataku dronowym na budynek mieszkalny w Odessie na południu Ukrainy - poinformował szef władz obwodu odeskiego Ołeh Kiper. Trwa akcja ratunkowa, pod gruzami mogą być ludzie.

Gubernator podkreślił, że rosyjskie wojska drugą noc z rzędu atakują obwód odeski dronami bojowymi.

Trwa akcja poszukiwawcza, gdyż pod gruzami mogą być ludzie. Straż walczy z pożarem.

21:29

Jak podaje Kyiv Independent, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ma w bliskiej przyszłości odwiedzić Armenię.

20:51

Koszty wstrzymania pomocy dla Ukrainy w wojnie z Rosją byłyby znacznie wyższe niż dalszego pomagania - ostrzegł brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron, przemawiając przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ w przededniu drugiej rocznicy rosyjskiej agresji.

20:07

Ogólna wartość pomocy wojskowej Litwy dla odpierającej rosyjską inwazję Ukrainy sięgnęła 570 mln euro - podało ministerstwo obrony w Wilnie. Ostanie sondaże opinii społecznej pokazują, że pomoc wojskową swego kraju dla Ukrainy popiera 76 proc. Litwinów.

19:53

Władze Rosji nie oddają rodzinie ciała Aleksieja Nawalnego, bo obawiają się, że pogrzeb zmarłego w łagrze opozycjonisty mógłby zamienić się w gwałtowne wystąpienia - ocenił Michaił Chodorkowski, były szef koncernu Jukos, jeden z emigracyjnych działaczy rosyjskich na Zachodzie.

19:47

Wojna Rosji przeciwko Ukrainie prawdopodobnie nie będzie krótka - oświadczył w Pradze prezydent Czech Petr Pavel. W przeddzień rocznicy rosyjskiej inwazji poinformowano w Czechach o dalszej pomocy wojskowej dla Ukrainy.

19:39

Dowódca ukraińskich sił powietrznych generał Mykoła Ołeszczuk potwierdził w piątek wieczorem strącenie rosyjskiego samolotu A-50. Maszyna przeznaczona jest do wykrywania radarowego dalekiego zasięgu.

Ołeszczuk zasugerował, że operację przeprowadzono we współdziałaniu z ukraińskim wywiadem wojskowym.

O zestrzeleniu A-50 Ukraińcy poinformowali też w połowie stycznia. Wtedy samolot spadł do Morza Azowskiego. Rosja nie przyznała się do straty maszyny.

Rosyjskim siłom powietrznym zostało mniej niż 10 samolotów wczesnego ostrzegania A-50 - podaje portal Donbas.Realii.

19:25

Prezydent Andrzej Duda w anglojęzycznym nagraniu zamieszczonym internecie wypominał niedocenianie rosyjskiego zagrożenia, wzywał Europę do intensywnego budowania zdolności obronnych i przekonywał, że "wolny świat nie może pozwolić" na wygraną Putina.

19:18

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że będzie wkrótce rozmawiał o Rosji z liderami krajów G7 oraz UE i NATO - podaje Reuters.

Biały Dom poinformował, że 1 marca wizytę w Waszyngtonie złoży premier Włoch Giorgia Meloni. Rozmowy mają dotyczyć wsparcia Ukrainy, zapobieżeniu eskalacji na Bliskim Wschodzie, pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy, wydarzeń w Afryce Północnej i Chin.

19:00

Francja jest głównym celem rosyjskiej dezinformacji - pisze w piątek "Le Figaro". Paryż jest dziś pewien, że wynik wojny Rosji przeciwko Ukrainie będzie miał wpływ na przyszłość Europy - dodaje dziennik.

18:27

Sprawa odblokowania granicy powinna zostać rozwiązana do 28 marca, w przeciwnym razie Ukraina może zastosować środki odwetowe na przejściach granicznych - zapowiedział szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal. Poinformował, że obecnie po obu stronach granicy w kolejkach stoi 9 tys. ciężarówek.

18:08

Sytuacja bezpieczeństwa regionalnego, przygotowania do zbliżającego się Szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Waszyngtonie oraz kwestia dalszej pomocy dla walczącej Ukrainy - były wśród tematów piątkowego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Belgii Alexandra De Croo.

17:57

Przed drugą rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę ambasador tego kraju w Niemczech Ołeksij Makejew pochwalił wsparcie dla Kijowa ze strony Berlina. Natomiast były ambasador Andrij Melnyk stwierdził, że udało mu się wyrwać niemiecką politykę "z letargu", gdy rozpoczęła się inwazja w lutym 2022 roku.

17:50

Unia Europejska będzie zawsze wspierać niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy w jej granicach uznanych na arenie międzynarodowej; nielegalna aneksja Krymu i Sewastopola 10 lat temu wyznacza początek ciągłej agresji Rosji na Ukrainę - zadeklarowali szefowie struktur UE.

17:35

Francuska Dyrekcja Generalna Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DGSI) zaapelowała w piątek do organów porządku publicznego o zgłaszanie wszelkich sygnałów mogących świadczyć o ingerencjach Rosji. Moskwa uruchomiła sieć swoich pośredników, by podejmować takie działania - ocenia DGSI.

17:16

"Śledczy zadzwonili do matki Nawalnego i postawili jej ultimatum. Albo w ciągu trzech godzin zgodzi się na tajny pogrzeb bez publicznego pożegnania, albo Aleksiej zostanie pochowany w kolonii" - poinformowała w mediach społecznościowych sekretarz prasowa rosyjskiego opozycjonisty Kira Jarmysz.

17:11

Ukraina zachowała państwowość i nie stała się rosyjską kolonią, a świat zobaczył, jak wielkim zagrożeniem jest Moskwa - tak dwa lata pełnoskalowej wojny, którą prowadzi przeciw Ukrainie Rosja podsumował kijowski politolog Ołeksandr Musijenko.

16:06

Moją najważniejszą misją, jeśli chodzi o wojnę w Europie, jest to, by przekonać wahających się kongresmenów do przyjęcia pakietu pomocowego dla Ukrainy - oświadczył minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas briefingu w Nowym Jorku.

15:44

Ponad 3,8 miliona osób z Ukrainy otrzymało pomoc od Caritas Ukraina i Caritas-Spes Ukraina - te dane ogłoszono w przeddzień drugiej rocznicy rosyjskiej napaści. Obecnie, jak poinformowano, 40 procent ludności Ukrainy potrzebuje pomocy humanitarnej.

15:33

Pierwszy litewski żołnierz ochotnik zginął w walkach na Ukrainie - poinformowały litewskie media. Potwierdził to minister obrony Arvydas Anuszauskas. Dodał, że "ze wstępnych informacji wynika, iż został zabity w pobliżu Bachmutu, ale nie podano okoliczności śmierci".

14:41

Więziony rosyjski opozycjonista Ilja Jaszyn wyraził przekonanie, że śmierć Aleksieja Nawalnego została zaplanowana jako "główne wydarzenie kampanii wyborczej" Władimira Putina i jej symbol. Opozycjonista ponownie wyraził przekonanie, że Nawalny został zabity.

14:12

Ponad 20 rosyjskich osobistości kultury i mediów krytycznych wobec Kremla wezwało władze do wydania rodzinie ciała zmarłego w łagrze za kołem podbiegunowym lidera opozycji antyputinowskiej Aleksieja Nawalnego.

13:44

Amerykański resort sprawiedliwości oskarżył o obchodzenie sankcji Andrieja Kostina, szefa banku WTB (VTB), drugiego co do wielkości banku detalicznego w Rosji. Zdaniem strony amerykańskiej Kostin uczestniczył w działaniach, których celem było omijanie sankcji i utrzymanie dwóch luksusowych jachtów.

13:20

Prezydent USA Joe Biden ogłosił nowe sankcje przeciwko Moskwie w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę oraz śmiercią w kolonii karnej lidera opozycji Aleksieja Nawalnego.

Jak mówił, ograniczenia są skierowane przeciwko osobom odpowiedzialnym za uwięzienie Nawalnego, a także związanym z sektorem finansowym Rosji, przemysłem obronnym i sieciami zaopatrzenia tego kraju. Restrykcje uderzą także w podmioty z kilku kontynentów, zaangażowane w omijanie antyrosyjskich sankcji.

Według Bidena dzięki nowym sankcjom "Putin będzie płacić jeszcze wyższą cenę za swoją napaść za granicą i represje w kraju".

12:58

Premier Danii Mette Frederiksen podczas wizyty we Lwowie odwiedziła wspólnie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim mogiły żołnierzy, którzy polegli w wojnie z Rosją. Są oni pochowani na Polu Marsowym, utworzonym przy Cmentarzu Łyczakowskim.

Frederiksen i Zełenski złożyli kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie spoczywa żołnierz ukraiński, który zginął w 2022 roku i został pochowany we Lwowie. 

12:10

W piątek, w przeddzień drugiej rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Rada Unii Europejskiej przyjęła 13. pakiet sankcji wobec Rosji. W sumie unijne środki ograniczające mają obecnie zastosowanie do ponad 2 tys. osób i podmiotów.

11:57

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opublikował nagranie ukazujące szkolenia ukraińskich pilotów na amerykańskich samolotach wielozadaniowych F-16. "Wszyscy Ukraińcy czekają na dzień, w którym pierwsze ukraińskie F-16 pojawią się na naszym niebie" - napisał. 

10:24

W Dnieprze rosyjskie drony uszkodziły obiekt infrastruktury cywilnej, wielopiętrowy budynek mieszkalny oraz siedzibę jednego z przedsiębiorstw. Osiem osób zostało rannych. Dwie znajdują się w szpitalu w stanie średnio ciężkim, pozostali poszkodowano będą leczeni ambulatoryjnie - poinformował na Telegramie szef władz obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak

10:20

3 osoby zginęły w wyniku ataku rosyjskich dronów na Odessę. Ciało jednej ofiary śmiertelnej znaleziono podczas gaszenia pożaru w obiekcie infrastruktury cywilnej, w który trafił jeden z dronów.

09:49

Dziesiątki tysięcy ofiar śmiertelnych. Dziesiątki tysięcy dzieci zostało deportowanych, wiemy o tym. Stosunek wynosi jeden do pięciu. Na każdego naszego żołnierza zabitego w akcji przypada pięciu żołnierzy rosyjskich - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla Fox News, nagranym zaledwie kilka kilometrów od linii frontu.

Odpowiadając na pytanie, dlaczego zdymisjonowano naczelnego dowódcę sił zbrojnych generała Wałerija Załużnego i jego kluczowych współpracowników, powiedział, że był to reset, restrukturyzacja i zmiana kierownictwa dowództwa wojskowego.
Musimy być szybsi, co oznacza, że musimy przeskoczyć całą tę biurokrację. Nie mamy innej szansy. Musimy być sprytni, zaawansowani technologicznie i szybcy. Czas to pieniądz, a w naszym przypadku nie chodzi o pieniądze, ale o ludzkie życie - podkreślił prezydent.

06:43

Im więcej szalonych wypowiedzi słyszymy z Moskwy, tym większa musi być nasza siła - stwierdził w czwartek w codziennej odezwie publikowanej w mediach spolecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Tylko siła naszej obrony życia, nasza zdolność do osiągania własnych celów może przywrócić Rosję do stanu przynajmniej częściowej trzeźwości. Rosyjskie szaleństwo musi przegrać tę wojnę. Zrobimy wszystko, by tak się stało - zapewnił. 

06:40

Stany Zjednoczone nałożą w piątek sankcje na ponad 500 podmiotów w ramach akcji upamiętniającej drugą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę - zapewnił zastępca sekretarza skarbu USA Wally Adeyemo.

Akcja, podjęta we współpracy z innymi krajami, będzie skierowana do rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego, a także do przedsiębiorstw w krajach trzecich, które pomagają Rosji w ułatwieniu dostępu do potrzebnych jej towarów. Waszyngton stara się pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za wojnę i śmierć lidera opozycji Aleksieja Nawalnego.

06:37

Rosyjski atak dronów wywołał pożar w ukraińskim porcie w Odessie nad Morzem Czarnym - poinformował gubernator regionu Ołeh Kiper.

Kiper, w aplikacji Telegram, napisał, że w ataku mieszkańcy odnieśli obrażenia, ich liczba jest ustalana.