Polscy rolnicy w dalszym ciągu blokują polsko-ukraińskie przejścia graniczne. Na jednym z nich - w Medyce - kierowcy ciężarówek muszą czekać na odprawę aż 197 godzin. Dzieje się również po drugiej stronie granicy - ukraińscy rolnicy przywieźli zniszczone w wyniku rosyjskiego ostrzału maszyny. Chcą w ten sposób pokazać, z jakimi problemami się borykają.

Nawet 197 godzin oczekiwania na odprawę

Jak poinformował reporter RMF FM Mateusz Chłystun, blokady na czterech przejściach granicznych z Ukrainą wydłużają kolejkę ciężarówek czekających na odprawę po polskiej stronie.

Z najnowszych szacunków straży granicznej wynika, że na odprawę w Medyce trzeba czekać aż 197 godzin; 143 godziny muszą stać w kolejce kierowcy w Korczowej, 150 godzin - w Hrebennem, a 113 - w Dorohusku.

Przez blokadę przepuszczane są jedynie autobusy i samochody osobowe.

Od kilkunastu dni w całej Polsce odbywają się liczne protesty rolników, którzy blokują m.in. trasy szybkiego ruchu, autostrady, a także przejścia graniczne z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwiają się napływowi ukraińskich towarów, a także polityce europejskiej związanej z tzw. Zielonym Ładem.

Zniszczone maszyny na granicy

Tymczasem ukraińscy rolnicy przywieźli na granicę kilka zniszczonych w wyniku rosyjskich ostrzałów maszyn - ciągniki, ciężarówki i naczepy.

Nagranie transportu, na którym widać lawety przewożące wraki, pojawiło się w mediach społecznościowych. Konwój zaobserwowano na trasie prowadzącego do ukraińskiego Uhrynowa.

Ukraińscy rolnicy chcą pokazać Polakom, z jakimi problemami się borykają.

Przejścia graniczne z Ukrainą na liście infrastruktury krytycznej

Do sytuacji na polsko-ukraińskiej granicy odniósł się wczoraj na konferencji prasowej Donald Tusk. Premier powiedział, że jednym z zadań rządu, z którego ten wywiązuje się w sposób efektywny, jest pełna przepustowość na granicy, jeśli chodzi o transporty wojskowe i pomoc humanitarną zmierzającą na Ukrainę.

Dla zapewnienia 100 proc. gwarancji, że pomoc wojskowa, sprzęt, amunicja, pomoc humanitarna i medyczna będą docierały bez żadnych opóźnień na stronę ukraińską, będziemy wprowadzali na listę infrastruktury krytycznej przejścia graniczne z Ukrainą i wskazane odcinki dróg i torów kolejowych. To jest kwestia najbliższych godzin - zapowiedział.

Donald Tusk podkreślił, że będzie to oznaczało "innego typu reżim organizacyjny" na tych przejściach i drogach dojazdowychBędziemy wyciągać z tego też praktyczne konsekwencje tak, aby ten ruch odbywał się bez żadnych opóźnień i zahamowań - dodał.

Szef polskiego rządu zaznaczył, że nie można pozwolić, by - wykorzystując protest rolników przy granicy z Ukrainą - aktywni byli ci, którzy jawnie i aktywnie służą propagandzie Władimira Putina.

Donald Tusk oświadczył, że każdy atak w przestrzeni publicznej będący wsparciem putinowskiej narracji jest zdradą stanuMam nadzieję, że zarówno protestujący jak i wszystkie służby wyciągną z tego właściwe wnioski. Nie będziemy tego tolerowali w żaden sposób - podkreślił.